Ezzel a természetes csodaszerrel távol tarthatod a szúnyogokat: saját keverék!

Bagyinka Tímea
GettyImages-1258300025
Olvasási idő kb. 3 perc

A szúnyogok a nyári estéink rendszeres hívatlan vendégei. Gyakran még a legígéretesebb partikról vagy a meghitt együttlétekről is a vérszívók nesztelen támadása és az abból visszamaradó, hosszú órákon, esetleg napokon keresztül tartó kellemetlen vakarózás marad a legleghatározóbb emlék.

Elszaporodásuk világszerte rengeteg problémát okoz. Számos faj nőstényének vérre van szüksége a peterakáshoz, így állatok és ember vérét szívják, sok fertőző betegséget is terjesztve ezzel. Maláriával például évente csaknem 250 millió ember fertőződik meg, és a betegség átlagosan 1 millió áldozatot szed.

A szúnyogok kicsit előbb voltak itt

A szúnyogoknak jelenleg ismert mintegy 3500-fajta képviselője szinte minden kontinensen megtalálható. Már 100 millió éve léteznek, és sok fajjal párhuzamosan, együtt fejlődtek az evolúció során. Ezek a fajok egymásra vannak utalva, így ha teljesen kiirtanánk egy szúnyogfajt az élőhelyéről, azzal megsemmisítenénk sok pók- vagy rovarfaj, ragadozó elsődleges zsákmányát, esetleg eltüntetnénk egy növény beporzó partnerét.

Így ahhoz, hogy ne boruljon fel az ökoszisztéma, az állatok és a növények élőhelyének együttese, jobb, ha mi, emberek, is megtanulunk együtt élni ezzel a szezonális kellemetlenséggel, és elsajátítunk olyan praktikákat, mint például ennek a házilag elkészíthető olajnak a receptjét, melyet jó hatékonysággal alkalmazhatunk a vérszívók ellen, és közben egészségünket is őrizve nem terheljük szervezetünket különféle ártalmas vegyszerekkel.

Szúnyog ellen segítenek az illóolajok
Szúnyog ellen segítenek az illóolajokHelin Loik-Tomson / Getty Images Hungary

A legjobb keverék vérszívók ellen

Bázis: 100 ml hidegen sajtolt mandula- vagy szőlőmagolaj 

Itt most pont nem a felszívódás és a bőrápolás a fontos, hanem éppen ellenkezőleg, a cél az, hogy minél tovább maradjon bőrünk felszínén ez az illatozó illóolaj-keverék. Ezek mellett viszont mégis a legjobb választás ennek a két olajnak a használata, melyek messze földön híresek kötőszöveteinkre gyakorolt tápláló hatásukról.

Esszenciák:

  • Geránium – 30 csepp
  • Levendula – 20 csepp
  • Citromfű – 30 csepp
  • Borsmenta – 20 csepp
  • Teafa – 20 csepp

Ezek az olajok külön-külön is igazán intenzív illatélményt biztosítanak, együtt használva őket pedig teljesen biztosak lehetünk abban, hogy a szúnyogok messze el fognak kerülni minket. Gyógyszertárakban vagy drogériákban kapható egyszerű pumpás szórófejes üvegcsékben tárolhatjuk a szérumot, és bárhová magunkkal is vihetjük. 

Mikor, kinél használható?

Érdemes 20-30 percenként frissíteni a kezelést. Használjuk a pulzuspontjainkon, ahol a bőrfelszín melegebb, és ezáltal az illatok is könnyebben szabadulnak fel. Ezek a pontok, ahol a pulzus is jól tapintható egyébként, a nyak két oldalán, a fülek mögött, a csuklók belső felszínén, a térdhajlatban és a bokák belső felén találhatók. Az illóolajokat azonban csak óvatosan használjuk, figyeljük meg, hogyan reagál a bőrünk, viszketés, kivörösödés esetén inkább mossuk le, vagy permetezzük a ruhára. Figyeljünk, hogy szembe, nyálkahártyára sose kerüljön belőle! Kisgyerekeknél, 3 éves kor alatt csak a gyerekorvos engedélyével érdemes használni illóolajokat, esszenciákat. A flakont tartsuk a lehető leghűvösebb, páramentes, sötét helyen, ahol nem fér hozzá sem a gyerek, sem a háziállat.

Bagyinka Tímea

A szerzőnk sportrehabilitációs és rekreációs szakember, Rectus diastasis master trainer, a LoveYourBelly módszer kidolgozója.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek