Ezek a szívelégtelenség valódi jelei

GettyImages-108463418
Olvasási idő kb. 5 perc

A szívelégtelenség krónikus és lassan kialakuló betegség, de némi odafigyeléssel megelőzhető.

Magyarországon évente 30–35 000 embert diagnosztizálnak szívelégtelenséggel, így becslések szerint 250–300 000 fő szenved ebben a veszélyes betegségben. A szívelégtelenség súlyos állapot, amely azzal jár, hogy a szív nem képes a szervezet működéséhez szükséges vérellátást biztosítani, mert kisebb erővel pumpál.

Mi történik a testünkben szívelégtelenség esetén?

Szívelégtelenség esetén szervezetünk különböző módokon próbál kompenzálni és védekezni:

  • A szívkamrák megnagyobbodnak, és megpróbálnak minél nagyobb erővel összehúzódni, ezáltal nagyobb mennyiségű vért juttatni az érpályákba. Azonban minél jobban kitágul a kamra, annál kevésbé tud hatékonyan összehúzódni.
  • A szívizom megvastagodik, ezáltal fokozva a pumpálóképességet. A megnövekedett szívizom miatt viszont a szívnek több vérre van szüksége, és emiatt a koszorúerek által biztosított vér mennyisége elégtelenné válhat.
  • A szívverés felgyorsul, ezáltal biztosítva a nagyobb keringtetett vérmennyiséget. Mindezek mellett a szívműködést fokozó hormonok szintje is megemelkedhet.

Bármelyik módot is választja szervezetünk a szív csökkent működésének kompenzálására, egy idő után kimerül a szívizom, a beteg állapota pedig rosszabbodik.

A kezeletlen magas vérnyomás idővel szívelégtelenséghez vezethet
A kezeletlen magas vérnyomás idővel szívelégtelenséghez vezethetNatalia Gdovskaia / Getty Images Hungary

Mi okozza?

A szívelégtelenség leggyakrabban szívinfarktus után alakul ki a koszorúerek megbetegedése miatt, de egyéb okai is lehetnek. Fiatalkorban a vírusos szívizomgyulladás okozhatja, később életmódbeli tényezők; a kezeletlen magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és az elhízás is vezethet szívelégtelenséghez. Ezenkívül a szívbillentyűk elégtelen működése, genetikai hajlam és pajzsmirigy-túlműködés is okozhatja, csakúgy, mint az alvási apnoé. A cukorbetegeknek különösen érdemes odafigyelniük szívük és ereik állapotára:

a legtöbb diabéteszes szív- és érrendszeri szövődmények miatt veszti életét, mivel a cukorbetegség a szívelégtelenség előfordulási esélyét 2-6-szorosára emeli.

A mozgásszegény életmód, a dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás szintén növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések, így a szívelégtelenség kockázatát is.

A szívelégtelenség tünetei

A szívelégtelenség tünetei változatosak és sokfélék lehetnek, de mindegyik a szervezet, a szervek oxigénellátásának elégtelenségéből adódik:

  • nehézlégzés, légszomj akár nyugalmi állapotban is
  • fokozott fáradtságérzés
  • bokaduzzanat
  • száraz köhögés, köhécselés
  • étvágytalanság, hányinger
  • fogyás
  • csökkent éberség
  • zavartság
  • szédülés
  • nyomás a szívtájékon
  • gyenge és szapora pulzus

Diagnózis és kezelés

Nagyon fontos a korai felismerés és hatékony kezelés, enélkül ugyanis akár végzetes kimenetelű is lehet a betegség. Ha szívelégtelenségre gyanakszunk, keressük fel háziorvosunkat, majd egy kardiológust. A diagnózis felállításához laborvizsgálat, szívultrahang, elektrokardiográfia (EKG), speciális szívizomenzim-vizsgálat, esetleg MR-felvétel szükséges. Néha mellkasröntgent is készítenek. Ma már számos korszerű terápia létezik, és a szájon át szedhető speciális gyógyszerek mellett beültethető készülékek is segíthetik a kezelést.

A zöldségekben, gyümölcsökben és fehérjében gazdag étrend segíthet a szívbetegségek megelőzésében
A zöldségekben, gyümölcsökben és fehérjében gazdag étrend segíthet a szívbetegségek megelőzésébenfcafotodigital / Getty Images Hungary

Mit tehetünk szívünk egészsége érdekében?

  • Szokjunk le a dohányzásról, hiszen a cigaretta és az egyéb dohánytermékek szinte minden szervre károsak, beleértve a szív- és érrendszert is. Dohányzók esetében megnő az erek elmeszesedésének, valamint a szívinfarktus kialakulásának veszélye.
  • Táplálkozzunk egészségesen: a telített zsírsavak minimális fogyasztása, valamint a zöldségekben, gyümölcsökben és fehérjében gazdag étrend segíthet a megfelelő vérnyomás elérésében, továbbá a szívbetegségek és a stroke megelőzésében.
  • Mozogjunk rendszeresen! Naponta 20 percet fordítsunk aktív testmozgásra, ennyi ugyanis elengedhetetlen a szervezet fitten tartásához. Számtalan kül- és beltéri mozgásformából választhatunk, és napi 20 perc egyáltalán nem sok idő, ha az egészségünkről van szó.
  • Figyeljünk oda egészségi állapotunkra: ne feledkezzünk meg az orvosi szűrővizsgálatokról, rendszeresen ellenőrizzük vérnyomásunkat, továbbá a vércukor- és koleszterinszintet.

Érdemes tehát odafigyelni ereink és szívünk állapotára, testünk jelzéseire, és komolyan venni az első figyelmeztető jelzéseket is: súlyos bajt előzhetünk meg ezáltal.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek