Ebben az életkorban nő meg a legjobban a szívbetegség kockázata

GettyImages-1286701913
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy kutatás nemrég bebizonyította, hogy a szív- és érrendszeri betegségek leginkább a változókorban lévő nőket veszélyeztetik. Ebben a legnagyobb szerepet a nők életkora és hormonális változása játssza.

A szívbetegség szerte a világon vezető halálok a férfiak és nők körében egyaránt. A szívbetegség kialakulásának kockázata azonban eltérő a két nem esetében.

Ösztrogén és koleszterin

Egy holland kardiológusok által publikált tanulmány szerint a szív- és érrendszeri betegségek átlagosan hét-tíz évvel később alakulnak ki a nőknél, mint a férfiaknál. A kutatás szerint ennek az extra védelemnek a menopauza okozta hormonális változás a legfőbb oka, ami tetten érhető például a koleszterinszint alakulásában is.

A nők hormonális változása a koleszterinszint alakulásában is megmutatkozik
A nők hormonális változása a koleszterinszint alakulásában is megmutatkozikFluxFactory / Getty Images Hungary

A magas koleszterinszint egy sokakat érintő egészségügyi probléma, ami a nőknél általában később jelentkezik, mint a férfiaknál, ugyanis összefüggés van az ösztrogén- és a koleszterinszint között. A nőknek védelmet nyújt a vérben felgyülemlő és az érfalban lerakódó koleszterin ellen, hogy a menopauza előtti években a megemelkedett ösztrogénszint miatt a „jó” koleszterinként ismert HDL-koleszterin szintje magasabb lesz, és csökken a LDL-ként ismert „rossz” koleszterin szintje. Ez utóbbi pedig eltömítheti az artériákat, és növelheti a koszorúér-betegség kialakulásának kockázatát. 

Mivel a máj működését a hormonok befolyásolják, ez pedig hatással van a máj HDL- és LDL-koleszterin-termelésére, nem csupán az étrendnek, hanem a géneknek és a hormonoknak is jelentős szerepük van a máj koleszterintermelésében.

A hormonszintváltozás fokozott kockázatot jelent

Rendszeres szűrővizsgálattal megelőzhető, hogy a kritikus korban szívbetegség alakuljon ki
Rendszeres szűrővizsgálattal megelőzhető, hogy a kritikus korban szívbetegség alakuljon kiHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Amíg a fiatalabb nők koleszterinszintjét a viszonylag magasabb ösztrogénszint segíti, ez a természetes „védőpajzs” eltűnik, miután a nők belépnek a menopauza időszakába. A változókorral ugyanis jelentősen csökken a nők HDL-szintje, míg az LDL-szintjük megemelkedik. 

Ez az oka annak, hogy a menopauza után tíz évvel általánosságban megnő a szívinfarktus előfordulása, és minden harmadik nő valamilyen szív- és érrendszeri betegségben szenved.

EZ A NÖVÉNY MÉG A FOKHAGYMÁNÁL IS JOBB A VÉRNYOMÁSRA

Gondoltad volna, hogy a kovászos uborkát, a tökfőzeléket vagy a túrós lepényt is ugyanaz a gyógynövényként is alkalmazható, antioxidánsokban gazdag fűszer ízesíti, ami telis-tele van C- és A-vitaminnal? Ráadásul ez az egészséges, illatos, igen jellegzetes ízű fűszer jó szolgálatot tesz akkor is, ha el akarod kerülni a vérnyomásproblémákat, a szívbetegségeket és a daganatos elváltozásokat. Ha szeretnéd tudni, melyik ez a fűszer, olvasd el ezt a cikkünket is.

A betegségek elkerülése érdekében fontos, hogy a nők lehetőleg mindent megtegyenek a szívbetegségek kockázatának csökkentése érdekében. Fontos, hogy már a menopauza kezdetétől rendszeresen részt vegyenek a szűrővizsgálatokon, hogy időben kimutathatók legyenek az esetleges elváltozások, és megelőzhető legyen például a koszorúér-betegség, a pangásos szívelégtelenség, a szívmegállás vagy egyéb más keringési probléma. 

A megelőzésnek a szűrővizsgálatok mellett fontos része továbbá az egészséges táplálkozás és a rendszeresen végzett testmozgás.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek