A szerecsendió igen népszerű és kedvelt fűszer, amelyet egy Indonéziában őshonos trópusi örökzöld magjából nyernek. Megtalálható egész mag formájában, de leggyakrabban őrölt fűszerként árusítják. Enyhén diós íze miatt gyakran használják desszertek és italok elkészítéséhez. Noha leggyakrabban az íze miatt használják, a szerecsendiónak számos egészségügyi előnye is van, melyek segíthetnek a betegségek megelőzésében és a jó egészségi állapot megőrzésében.
Sejtvédő és gyulladáscsökkentő
A kis méretű magvak igen gazdagok olyan növényi vegyületekben, amelyeket antioxidánsként hasznosít a testünk. Ezek nagyon fontos vegyületek, hiszen antioxidánsok híján megnövekszik a szabad gyökök szintje a szervezetben, és oxidatív stressz lép fel, ami számos krónikus állapot kialakulásához, például rákos megbetegedésekhez, szív- és neurodegeneratív betegségekhez vezethet.
A szerecsendió az antioxidánsokon kívül is gazdag különféle gyulladáscsökkentő vegyületekben, melyeket ez idáig csupán állatkísérletekkel igazoltak. További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy az emberekre gyakorolt lehetséges hatásokat szélesebb körben feltárják.
Növelheti a libidót
Egyes állatkísérletek azt mutatták, hogy a szerecsendió fokozhatja a szexuális vágyat és a szexuális teljesítményt. Egy vizsgálat során jelentősen megnőtt azoknak a hím patkányoknak a szexuális aktivitása, amelyek nagy dózisú szerecsendió-kivonatot (227 mg/kg vagy 500 mg/testtömegkilogramm) kaptak.
A kutatók még mindig nem tudják pontosan, hogyan fokozza a fűszer a libidót.
Egyesek úgy vélik, hogy ezek a hatások az idegrendszert serkentő képességének, valamint a benne lévő növényi vegyületek magas tartalmának köszönhetőek.
A hagyományos orvoslásban, például Dél-Ázsiában, a szerecsendiót szexuális rendellenességek kezelésére használják annak ellenére, hogy az emberek szexuális egészségére gyakorolt hatásairól szóló kutatások a mai napig hiányosak.
Késlelteti a bőr öregedését
A szerecsendió felveszi a harcot a bőröregedéssel járó változásokkal, valamint a nap ultraibolya sugárzása miatti hiperpigmentációval és elszíneződéssel. Mindemellett, köszönhetően a benne lévő antioxidánsoknak, segít a hámlasztásban is. Azon túl, hogy eltávolítja az elhalt hámsejteket, felszabadítja az eltömődött pórusokat, és eltünteti a pattanásokat. Simává, puhává és rugalmassá teszi a bőrt azáltal, hogy szabályozza a bőr nedvességtartalmát, és segít a sérült bőrsejtek helyreállításában.
A szerecsendió késlelteti a korai öregedés jeleit azáltal, hogy elősegíti a kollagéntermelést. A kollagén egy izomfehérje, amely serkenti a bőrsejtek növekedését, így késlelteti a ráncok, a finom vonalak, a sötét karikák és a szarkalábak megjelenését.
Antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik
A szerecsendióról kimutatták, hogy antibakteriális hatással rendelkezik a potenciálisan káros baktériumtörzsek ellen. Ilyenek a fogszuvasodást és ínybetegséget okozó baktériumok, valamint az emésztőrendszeri betegséget kiváltó E. coli baktériumok káros törzsei, melyek súlyos betegségeket és akár halált is okozhatnak.
A szerecsendió a hangulatot is javítja
A fentieken túl a szerecsendiónak számos egyéb előnye is van. Állatkísérletek igazolták, hogy a szerecsendió javíthatja a hangulatot és a hasnyálmirigy működését, segíti a vércukorszint szabályozását, és csökkentheti az olyan szívbetegségek kockázati tényezőit, mint például a magas koleszterin- és a trigliceridszint.
Szintén rágcsálókon végzett kutatások kimutatták, hogy a szerecsendió hangulatjavítónak is kiváló, hiszen a fűszerkivonat jelentős antidepresszáns hatást váltott ki egerekben és patkányokban egyaránt.
E lehetséges egészségügyi előnyök további kutatásához embereken végzett vizsgálatokra is szükség van.
Sokoldalú, finom, de nagy mennyiségben mérgező
A szerecsendió sokféle édes és sós étel ízesítésére is felhasználható, akár önmagában vagy más fűszerekkel is, például kardamommal, fahéjjal és szegfűszeggel párosítva. Ízvilága miatt gyakran desszertek, például piték, sütemények, kenyerek, gyümölcssaláták, mártások és pudingok alapanyaga, de kiváló fűszere a sós húsoknak is.
A szerecsendiót szórhatjuk édesburgonyára, tökre és sütőtökre, de hozzáadhatjuk meleg vagy hideg italokhoz, például almaborhoz, forró csokoládéhoz vagy kurkumás tejeskávéhoz és turmixokhoz. A frissen reszelt szerecsendió finom a friss gyümölcsön, zabpehelybe vagy joghurtba keverve is.
Ha a szerecsendiót kis mennyiségben fogyasztjuk, nem okozhat problémát, nagy dózisban azonban káros mellékhatásokat produkálhat.
Amellett, hogy ízletes, a szerecsendió számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik. Azonban soha ne fogyasszunk többet annál, mint amennyit az étel elkészítése vagy ízesítése megkíván, ugyanis nagy mennyiségben a szerecsendió hallucinációkat válthat ki, és mérgező hatású, sőt halálos is lehet.
Feltételezések szerint ezekért a mérgező hatásokért a miriszticin, a szerecsendióban található illóolaj fő összetevője a felelős, amely erőteljes pszichoaktív tulajdonságokkal rendelkezik.
A szerecsendió toxicitása olyan súlyos tüneteket okozhat, mint a szapora szívverés, hányinger, tájékozódási zavar, hányás és izgatottság. Más gyógyszerekkel kombinálva akár halálhoz is vezethet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés