Ez a két dolog elég ahhoz, hogy magától megváltozzon a szemed színe

GettyImages-1436684592
Olvasási idő kb. 5 perc

Azt gondolnánk, hogy a szemünk színe az egyik legmeghatározóbb fizikai tulajdonságunk, és legalább olyan személyes jegyünk, mint az orrunk formája, vagy az, hogy mennyire áll el a fülünk. Meglepő módon azonban szemünk színe nem mindig marad állandó életünk során – sőt, a külső hatások széles skálája megváltoztathatja.

Egyes környezeti hatások is felelőssé tehetők azért, ha valakinek megváltozik a szeme színe. Ilyen például a napsugárzás, ugyanis minél gyakrabban van kitéve a szemünk a napfény erejének és az ultraviola-sugárzásnak, annál nagyobb eséllyel változik meg hosszabb távon a szemünk színe. De nem csak az erős napfény okozhat szemszínváltozást.

Nem mindegy, milyen színű szemmel születünk

Az eddig elvégzett kutatások arra utalnak, az, hogy megváltozik-e a szemünk színe vagy sem, nagymértékben függ attól, hogy eredetileg milyen színű szemmel születtünk. A Stanford Egyetem szemészorvosai által végzett vizsgálat során 148 csecsemőt figyeltek meg, és rögzítették, hogy milyen volt az íriszük színe születésükkor. A babák közel kétharmada barna, egyötöde kék szemmel született.

A kék szemű babák többségének megváltozik a szeme színe
A kék szemű babák többségének megváltozik a szeme színeCarlos Fernandez / Getty Images Hungary

Két évvel később a kutatást vezető Cassie Ludwig szemészorvos és munkatársai arra a megállapításra jutottak, hogy a vizsgálatban részt vevő 40 kék szemű baba közül 11-nek kétéves korára barna, háromnak mogyoróbarna, kettőnek pedig zöld lett a szeme.

A 77 barna szemű újszülött közül kétévesen is szinte mindegyiknek barna volt a szeme.

Úgy tűnik tehát, hogy életünk korai szakaszában a kék szem sokkal nagyobb valószínűséggel változik, mint a barna. De vajon miért?

A színváltozás a genetikától is függ

Ludwig tanulmányában a csecsemők egyharmadának megváltozott a szemszíne az első két év során, és a leggyakoribb változás a szemek sötétebbé válása volt. A vizsgálatban részt vevő 148 gyermek közül mindössze ötnek lett világosabb a szeme az életkor előrehaladtával. Az ilyen viszonylag gyakori, egészséges színváltozás többnyire a korai gyermekkorra korlátozódik. 

A szemünk színe csak ritkán változik meg felnőttkorunkban
A szemünk színe csak ritkán változik meg felnőttkorunkbanAnastassiya Bezhekeneva / Getty Images Hungary

Egy másik, szintén amerikai, ikerpárokon elvégzett vizsgálat azt mutatta meg, hogy a szemszín változása általában hatéves korig megtörténik, és csak ritkán fordul elő színváltozás serdülő- vagy felnőttkorban. Ez a David Mackey szemészprofesszor által vezetett kutatás is azt bizonyította, hogy nagyobb részt genetikai oka van annak, ha valakinek megváltozik a szeme színe.

Noha az adatok korlátozottak, és a vizsgálatokat csak egyetlen országban, az Amerikai Egyesült Államokban végezték, a kutatások szerint a szemszín változásai a leginkább az észak-európai, a csendes-óceáni szigetlakók és a kevert rasszok örökségével rendelkezők körében fordulnak elő.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy ezekben a populációkban a gyermekkori szemszínváltozás párhuzamba állítható a hajszínben időnként bekövetkező változással.

Ezt bizonyítják azok a gyerekkori fotók is, melyeken a sötétbarna hajú felnőtteknek csecsemőkorukban szőke hajuk volt. A változás mögött a pigmenttermelő sejtek megsokszorozódása áll.

A szakemberek szerint hasonló oka lehet a szemszín megváltozásának is, amikor a születést követő hónapokban vagy években nagyobb mennyiség halmozódik fel a melanin nevű pigmentből, ami a szemszínért felelős. 

A fejsérülés is okozhat színváltozást

Az azonban továbbra is rejtély, hogy némely gyerekek szeme miért termel több melanint az idő múlásával.

David Bowie sokáig takargatta eltérő színű szemeit
David Bowie sokáig takargatta eltérő színű szemeitGijsbert Hanekroot / Getty Images Hungary

„Valójában nem tudjuk, mi befolyásolja ezeket a színváltozásokat” – mondja Mackey, aki szerint lehet, hogy az átalakulásban a genetikai adottságok mellett a környezeti tényezők is közrejátszanak, sőt mi több, a kettő kölcsönhatásban lehet egymással. 

De vajon milyen környezeti hatás okozhat szemszínváltozást? Ilyen lehet például a sérüléssel, fertőzéssel vagy napsugárzással járó behatás.

David Bowie volt az egyik legismertebb személy, akinek bal szeme épp egy sérülés miatt változott meg.

Az énekes sötétebb bal szeme és halványkék jobb szeme közötti szembetűnő különbséget egy fejsérülés okozta, melynek következtében a bal pupillája tartósan kitágult. Az ütés azonban nem változtatta meg Bowie íriszének kék színét, csupán a megnagyobbodott pupilla miatt lett sötétebb a bal szeme.

Mackey szerint azonban előfordulhat, hogy a sérülés megváltoztatja az írisz színét. Ez akkor fordulhat elő, ha sok vér kerül a szembe, és ez elszínezheti a szem egyes részeit, vagy akkor, ha a vér által összekevert pigment leülepszik.

Megesik, hogy egy fertőzés okoz szemszínváltozást
Megesik, hogy egy fertőzés okoz szemszínváltozástAnadolu Agency / Getty Images Hungary

De az íriszek színének eltérését kiválthatja egy fertőzés is. A heterokrómia legismertebb képviselője Mila Kunis színésznő, akinek a jobb szeme barna, a bal szeme pedig zöld. Kunis heterokrómiáját egy íriszfertőzés okozta, amely elpusztította a bal szemében lévő pigment egy részét.

A szemszínváltozást leggyakrabban a rubeola, vagy más néven rózsahimlő okozza.

De más vírusok is elszaporodhatnak a szem belsejében, és befolyásolhatják a pigmentációt. Ismert például egy ebolatúlélő, akinek a szemszíne kékről zöldre változott.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek