Will Bulsiewicz gasztroenterológus és belgyógyász, az Éltető rostok című könyv szerzője egy Instagram-bejegyzésben számolt be tapasztalatairól, melyek szerint rengeteg olyan beteggel találkozik, akik székrekedésben szenvednek, és még csak nem is sejtik. Székrekedés ugyanis nem csak akkor jelentkezhet, amikor valaki például csak háromnaponta tud vécére menni.
Milyen tünetek kísérhetik a székrekedést?
Statisztikák szerint a rendszeres székrekedés 100 felnőttből mintegy 16-ot érint, de az arány a kor előrehaladtával folyamatosan emelkedik, így a 60 év feletti korosztályban már a 33 százalékot is eléri. Bár sokan azt gondolják, hogy a megnövelt rostbevitellel letudhatják a problémát, az orvos szerint ez egész egyszerűen nem igaz.
„Amikor minden rendben van, a rostok segítenek mozgásban tartani a székletet. Székrekedés esetén viszont a rostok nem feltétlenül javítanak a helyzeten, sőt előfordulhat, hogy rontanak a közérzeten. Ilyenkor először arra kell koncentrálni, hogy a belek újra mozgásba lendüljenek” – magyarázta a szakember.
Még ha mindennap sikerül is vécére menned – akár többször is –, akkor is lehet székrekedésed, ha a széklet nem ürül ki teljesen. Ez a hiányos ürítés érzésében, egy órán belül ismételten jelentkező székelési ingerben vagy apró székletdarabok távozásában nyilvánulhat meg.
Bármilyen meglepő, a székrekedést akár hasmenéses állapot is kísérheti, amit túlfolyásos hasmenésnek neveznek. De akkor honnan lehet tudni, hogy valójában mikor lehet székrekedésről beszélni? Dr. Bulsiewicz páciensei között a legjellemzőbb kísérő tünet a gázképződés és a puffadás.
A fentiek mellett a kezdődő székrekedés az alábbi panaszokkal járhat:
- változó területeken jelentkező hasi fájdalom, amely étkezés közben gyakran rosszabbá válik
- hányinger
- étvágytalanság
- az étkezés után hirtelen jelentkező teltségérzet
- refluxos tünetek
- megmagyarázhatatlan fáradtság
- ködös tudat
Mit lehet tenni ellene?
A gasztroenterológus szerint a székrekedés tüneteinek enyhítésére az alábbiak a leghatékonyabb módszerek:
1. Igyál vizet. Ez segíthet fellazítani a székletet, így az könnyebben távozhat.
2. Mozogj. Amikor a tested mozog, a vastagbeled is vele mozog, és mindaz, ami benne van.
3. Alakíts ki egy rutint. Az emésztőrendszered akkor működik a legjobban, ha odafigyelsz az időzítésre. Dr. Bulsiewicz javaslata, hogy minden reggel a kávé után menj el vécére, és várj 5 percig, még ha nem is érzel rá késztetést.
4. Vegyél fel megfelelő pozíciót. Az orvos azt ajánlja, hogy emeld meg a lábad valamivel (például egy sámlival), hajolj előre és húzd a könyököd a térdedhez.
5. Növeld meg a magnéziumbeviteled. A magnézium nemcsak alvás- és hangulatjavító hatású, hanem hozzájárul az egészséges bélmozgáshoz is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés