A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a krónikus székrekedésben szenvedőknél 73 százalékkal magasabb a kognitív hanyatlás kockázata, ami akár 3 év kognitív öregedéssel is felérhet. A tanulmány eredménye összecseng a korábban feltárt bizonyítékokkal, amelyek kapcsolatot találtak a bélmikrobiom és az agy egészsége között.
A jelek azt mutatják, hogy a rossz baktériumok felhalmozódása a bélben a kognitív hanyatlás potenciális kiváltó oka lehet.
A szakemberek ezért abban reménykednek, hogy a székletürítési szokások változásainak korai felismerése olyan beavatkozásokat és életmódbeli változásokat tehet lehetővé, amelyek hatással lehetnek az általános egészségügyi állapotra, beleértve a kognitív funkciókat is.
Így befolyásolhatja a székrekedés az agy egészségét
Világszerte az emberek mintegy 16 százaléka küzd székrekedéssel. Ez a jelenség nagyrészt olyan tényezőkre vezethető vissza, mint például a testmozgás hiánya vagy az elégtelen rostbevitel, ugyanakkor hozzájárulhat bizonyos gyógyszerek szedése is.
A krónikus székrekedést történelmileg a gyulladással és hangulati rendellenességekkel, például a szorongással és depresszióval hozzák összefüggésbe – bár az agy egészségében játszott pontos szerepe máig nem tisztázott.
Jelenleg a legnagyobb kérdés az, hogy egy neurológia betegség, mint az Alzheimer-kór, okoz-e bakteriális elváltozásokat a bélben, vagy épp ellenkezőleg, a bélben bekövetkező bakteriális változásokat (például székrekedés miatt) neurológiai betegségek váltják ki.
Így vagy úgy, de a párhuzamban közrejátszhat, hogy a bolygóideg összeköti az emésztőrendszert az aggyal, és joggal merül fel a bélbaktériumok szerepe is. Erre utal, hogy a ritka székletürítéssel és kognitív hanyatlással küzdőknél kevesebb „jó” baktérium termelődik, amely a bélben gátat képezve megakadályozza a baktériumok és mikrobák véráramba jutását.
Lehetséges, hogy a krónikus székrekedésben szenvedőknél több gyulladást okozó baktérium van jelen.
A táplálkozásod révén is tehetsz ellene
Bár a székrekedés nem garancia arra, hogy az életkor előrehaladtával kognitív problémák lépnek fel, a tanulmány eredményéből az következik, hogy potenciális kockázati tényező lehet. A székrekedés tüneteit ezért az esetlegesen hosszú távon jelentkező egészségügyi problémák elkerülése végett is érdemes lehet kezelni.
Ehhez elengedhetetlen a megfelelő hidratálás, de segíthet a rostbevitel növelése, illetve a prebiotikus és probiotikus kiegészítés is. Vannak olyanok is, akik a magnézium-glicinátra esküsznek, míg mások kiegészítő megoldásként a medencefenék fizikoterápiás kezelésében hisznek.
Fontos szerepe lehet az étrendnek is, hiszen a növényi alapú élelmiszerekre összpontosító mediterrán étrend előnyei között rendszeresen felmerül a demencia megelőzése. Az aerob testmozgás pedig fokozza a véráramlást a testben, és serkenti az izom-összehúzódásokat, ami megkönnyíti a székletürítést.
Mindezek mellett ajánlott eleget aludni és csökkenteni a stresszt. Ezzel mindenképp jót teszel az agyadnak is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés