A pumpkin spice, vagyis a sütőtökfűszer egy amerikai fűszerkeverék, amelyet elsősorban a sütőtökös pite ízesítésére (ez kerül a híres pumpkin spice lattéba is) használnak. Elnevezése azonban kissé megtévesztő lehet, mivel valójában nem tartalmazza a sütőtököt összetevőként, és általában őrölt fahéj, szerecsendió, gyömbér, szegfűszeg és néha szegfűbors keverékéből készül.
Ha eddig még nem próbáltad, akkor ezt nem csak jellegzetes, az ételeknek és italoknak őszi hangulatot kölcsönző ízvilága miatt érdemes megtenned, fogyasztása számos egészségügyi előnnyel járhat.
A sütőtökfűszer táplálkozási előnyei
Igaz, hogy kisebb mennyiségben, de a tökfűszer több vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ilyen például a mangán, amely elengedhetetlen számos testi funkcióhoz, beleértve az anyagcserét, a csontok építését, a véralvadást és az immunrendszer működését. De a fűszerkeverék jótékony hatásait még hosszasan lehet sorolni.
1. Tele van antioxidánsokkal
A sütőtök-fűszerkeverék összetevői erőteljes antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek ilyen formában különösen jól tudnak érvényesülni. Kutatások szerint a gyógy- és fűszernövények
antioxidáns-aktivitása tízszer nagyobb, mint a zöldségeké, gyümölcsöké.
Mint ismert, az antioxidánsok a sejtkárosító hatású szabad gyököket semlegesítve csökkentik az oxidatív stresszt, amely felgyorsítja az öregedés hatásait. Ez a fajta stressz olyan súlyos krónikus betegségek kialakulásáért lehet felelős, mint a szívbetegségek vagy a rák.
2. Csökkentheti a gyulladást
A gyulladás a szervezet természetes válasza a kórokozókra és a káros ingerekre. Miközben az akut gyulladás csak rövid ideig tart, tartós fennállása esetén már krónikus gyulladásról beszélhetünk, ami fokozza számos súlyos kór, köztük az ízületi gyulladás, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, a légúti betegségek és a neurodegeneratív rendellenességek kockázatát.
Itt jön képbe a tökfűszer, amelynek összetevői – nevezetesen a gyömbér, a szegfűszeg és a fahéj – speciális vegyületeik révén lelassíthatják a gyulladásos válaszokat.
3. Javíthatja a vércukorszintet
A fűszerkeverékben található fahéj, gyömbér és szegfűszeg szerephez juthat a cukorbetegség elleni küzdelemben is. A fahéjról például kimutatták, hogy csökkenti a vércukorszintet és javítja az inzulinérzékenységet. Antidiabetikus hatásával kapcsolatos mechanizmusok megerősítéséhez ugyanakkor további kutatásokra lenne szükség.
4. Támogathatja a szív egészségét
A szív- és érrendszeri betegségek, köztük a stroke és a koszorúér-betegség világszerte a vezető halálokok közé tartoznak. Ezek az állapotok gyakran az érelmeszesedéssel függenek össze, ami akkor alakul ki, amikor a „rossz” LDL koleszterin lerakódik az artériák belső falán.
Kutatók megfigyelték, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kevésbé jellemzőek a világ azon részein, ahol a főzéshez több fűszert használnak. Ez abból adódhat, hogy gyulladásgátló és antioxidáns tulajdonságaiknak köszönhetően egyes fűszerek javíthatják a szív egészségét.
A fahéjban és a gyömbérben lévő vegyületek potenciálisan gátolhatják az érelmeszesedést.
5. Serkentheti az emésztést
A keverékben található fűszereket régóta alkalmazzák a hagyományos orvoslásban a gyomor-bél rendszeri problémák kezelésére. A szegfűbors és a szegfűszeg az emésztési zavarok ősi gyógymódjai közé tartozik, a gyömbér pedig rendkívül hatásos émelygés és hányinger ellen.
Nem tanácsos túlzásba vinni
Mértékletes adagolása estén a fűszerkeverék a legtöbb ember számára biztonságosan fogyasztható. Ha azonban túlzásba viszed, az kellemetlen mellékhatásokhoz vezethet. A gyömbér például nagyobb mennyiségben kellemetlen hasi érzést, gyomorégést, illetve száj- és torokirritációt okozhat, míg a fahéj fogyasztása kockázatot jelenthet a terhes kismamák és a májbetegek számára.
Turmixba és kávéba is mehet
A sütőtökfűszer felhasználási lehetőségeinek csak a fantázia szab határt: beleszórhatod akár a joghurtodba, a palacsintádba, a gofridba, a kávédba vagy a teába is. Tejjel, gyümölcsökkel, dióval és magvakkal összekeverve finom és tápláló turmixot kaphatsz belőle. Emellett kitűnően működik salátákban, egy őszi ihletésű salátaöntet alapjaként egy kis olívaolajjal, ecettel és mézzel összekeverve is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés