A robotok egyre több műtőben vannak ott: mit szól ehhez a szakember?

Vermes Nikolett
GettyImages-1247155660
Olvasási idő kb. 5 perc

Már tudjuk, hogy az emberi munka sok területen pótolható, de vajon az élet védelmét is képes szolgálni a mesterséges intelligencia? A fejlesztők szerint ez csak természetes. Sőt, már több orvos és professzor támogatja a robotok alkalmazását akár műtéti beavatkozásokban is.

Amikor Gutenberg a sokszorosítás technikáján dolgozott, az emberek kisebb csodaként fogadták találmányát, a könyvnyomtatást. Amikor Leonardo da Vinci repülőgépmodelleket tervezett, eretneknek tartották, mondván badarságra vállalkozik. A feltalálókat mindig is természetes szkepticizmussal fogadta a világ, majd valahogy mindenki megszokta az újat. Mára a könyvnyomtatás nemhogy megszokott, hanem szinte elavult, a repülőgép-készítés pedig már nem szenzációs, hanem mindennapos. Könnyen megtörténhet, hogy így lesz ez a robotsebészettel is. Ma még kételkedve figyeljük azokat, akiket műanyag és fémkarok operálnak, de a jövőben ez mindennapos lesz. Az Országos Ontológiai Intézet elmondása szerint még ebben az évben több száz embert fognak így műteni.

Mindenki érdeklődik a robotok segítette műtéti technológia iránt

Az intézmény azon dolgozik, hogy növelje a magyarországi sebészeti ellátás szakmai színvonalát, és javítsa a betegek gyógyulási esélyeit. Ebben segíthet a robotsebészet.

„Több évtizedes tapasztalattal rendelkezünk hasonló technológiák használatában, így látjuk, hogy valóban fenntartható megoldás van a kezünkben. 

A robotsebészet ma sokakat foglalkoztat, már nemcsak azok érdeklődnek iránta, akiket ezzel a technikával operálnak, hanem mindenki”

– mondja prof. dr. Polgár Csaba, az Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa.

Kimutatható, hogy az orvos irányította mesterséges eszközök által végrehajtott műtétek rövidebb ideig tartanak, valamint a felépülés is gyorsabb. Csökken az operáció utáni fájdalom, lerövidül a kórházi tartózkodás, valamint a műtéti sebhely is kisebb. „A sebészeti robotokkal a műtéti kockázatok minimálisak, a későbbiekben pedig nem jelentkeztek szövődmények. Ez nagy előrelépést jelent!”

A legmodernebb technológiával lehet javítani a gyógyulási esélyeket
A legmodernebb technológiával lehet javítani a gyógyulási esélyeketGettyImages

Magyarország átlépte az ezres esetszámot 

Németországi tanulmányutak és szakértők segítségével került sor a robotsebészet magyarországi bevezetésére, hiszen az új eszköz új készségeket igényel. A többéves munka eredménye számokban mérhető. A professzor arról számolt be, hogy az operáción átesett betegek száma folyamatosan nő.

„Az idei év első félévében átléptük a 200-at, és valószínűsíthető, hogy 2023 végén már több mint 400 robotsebészeti operációról beszélhetünk. Továbbá fontos, hogy Magyarországon az így műtött személyek száma jelenleg közel 1000 fő.”

A projekt a sebészeti ellátás minőségi mutatóinak javulására is hatással van, amit a betegek gyógyulási esélyeinek növekedése és az egészségben eltöltött évek számának emelkedése igazol. A főigazgató szerint nem kizárható, hogy a jövőben nagy részben ilyen módon történjenek a művi beavatkozások.

A robot szinte kizárja a műtét hibalehetőségét
A robot szinte kizárja a műtét hibalehetőségétGettyImages

Precízebb, mint az emberi kéz

A robotsebészet előnyei között kiemelendő, hogy a gépet irányító sebész négy robotkarral dolgozik, a karok pedig olyan eszközöket mozgatnak, melyek csuklószerű végződései az emberi csukló mozgásterjedelmét messze meghaladják, így sokkal precízebb beavatkozásokra képesek

Óriási előny, hogy a pontos műveletek által az operálandó szerv kisebb mértékben sérül a beavatkozás alatt.

Éppen ezért elsősorban a szívsebészetre, nőgyógyászati beavatkozásokra, gyomor- és bélsebészetre, ideggyógyászati sebészetre, valamint ortopédiai sebészetre ideális, beleértve a daganatos megbetegedéseket is. Mivel a rákos sejtek eltávolítása kockázatos, és az adott szerv csonkításával jár, így a robotsebészet sokat segíthet a szerv amortizálódásának minimalizálásban. Ugyanakkor nem pótolható minden emberi munka, az ilyen műtéteket is orvosok ellenőrzik. Ne ringassuk magunkat olyan álomba, amiben egy robot meggyógyítja a halálos beteget, viszont örülhetünk, hogy már létezik egy biztos megoldás a műtéti hibák elkerülésére. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek