Felsorolni is nehéz, mi mindenre hat jótékonyan ez a Földközi-tenger menti országokból származó gyümölcs. A pisztácia nemcsak tápláló és az egészség megőrzésének segítője, hanem rendkívül ízletes is. Előnyeit 300 ezer éve ismerjük, és napjainkban is nagyon népszerű, különösen fagylalt és egyéb desszertek készítéséhez használjuk.
A szembetegségektől is véd a pisztácia
A pisztácia az a fehérjében, rostban és antioxidánsokban gazdag gyümölcs, melynek a legmagasabb a B6-vitamin-tartalma. Ez elengedhetetlenül fontos a vércukorszint szabályozásához és a vörösvértestekben oxigént szállító hemoglobin képződéséhez. A pisztácia emellett kiváló kálium-, réz-, foszfor- és mangánforrás.
Vizsgálatok igazolják, hogy a pisztáciában lévő antioxidánsok szívódnak fel a legjobban az emésztés során.
Az antioxidánsok megelőzik a sejtkárosodást és a szívbetegségeket, valamint csökkentik a rák kockázatát. Magas lutein- és zeaxantintartalma pedig a szem egészségét is javítja.
Ezek a vegyületek a kék fény okozta károsodástól is és az időskori makuladegenerációtól is védik a szemet.
Egy vizsgálat szerint azoknál, akik egy hónapon keresztül napi egy vagy két adag pisztáciát esznek, az E-vitamin-szint magasabb lesz.
Alacsony a kalóriatartalma, de sok benne a fehérje
Noha a dióféléknek számos egészségügyi előnye van, általában hátrányként merül fel velük kapcsolatban, hogy igen magas a kalóriatartalmuk. A pisztácia azonban a legalacsonyabb kalóriatartalmú diófélék közé tartozik. Kalóriatartalmának körülbelül 14 százalékát teszi ki a fehérje, így a pisztácia a második helyen áll a mandula után a fehérjetartalom tekintetében.
Ráadásul a pisztácia gazdag olyam esszenciális aminosavakban, melyeket a szervezet nem képes előállítani.
Annak ellenére, hogy a pisztácia igencsak energiadús, ez az egyik leginkább fogyókúrabarát élelmiszer. Ennek az az oka, hogy a pisztácia rostban és fehérjében gazdag, melyek egyaránt növelik a teltségérzetet. A pisztácia súlycsökkentő tulajdonságai között említik továbbá, hogy a feltételezések szerint zsírtartalma nem szívódik fel teljesen. Sőt, miután a pisztáciát meg kell tisztítani a héjától, ami időt vesz igénybe, ez pedig lelassítja az evést.
Segíti az egészséges bélműködést
A pisztácia magas rosttartalma jót tesz a bélbaktériumoknak, hiszen a gyümölcs növelheti azon baktériumok számát, amelyek hasznos, rövid szénláncú zsírsavakat, például butirátot termelnek.
A rostok többnyire emésztetlenül haladnak át az emésztőrendszeren, és bizonyos típusú rostokat a bélben lévő jó baktériumok emésztenek meg prebiotikumként működve.
A bélbaktériumok ezután fermentálják a rostot, és rövid szénláncú zsírsavakká alakítják át, aminek számos egészségügyi előnye lehet, beleértve, hogy csökken az emésztési rendellenességek, a rák és a szívbetegségek kialakulásának kockázata.
Természetes ellenszere a potenciazavarnak
A pisztácia fogyasztása csökkentheti a vér koleszterinszintjét és a vérnyomást, ezáltal hozzájárul a szívbetegség megelőzéséhez. Emellett ez a zöld színű gyümölcs fontos szerepet játszhat a vérerek egészségének megőrzésében. A megfelelő véráramlás számos testi funkció esetében nagyon fontos, beleértve az erekciót is.
Egy török kutatás megerősítette, hogy ez az olajos mag valóban hatásos természetes ellenszere a merevedési zavaroknak, továbbá jó hatással van a férfiak szexuális vágyára.
Segíthet csökkenteni a vércukorszintet
Annak ellenére, hogy a pisztácia szénhidráttartalma magasabb, mint a legtöbb diófélének, a pisztáciának alacsony a glikémiás indexe, ami azt jelenti, hogy nem okoz nagy vércukorszintugrásokat.
Tanulmány igazolja, hogy a pisztácia jelentősen csökkentheti az éhgyomri vércukorszintet és javíthatja az inzulinrezisztenciát 2-es típusú cukorbetegségben, prediabéteszben vagy metabolikus szindrómában szenvedőknél.
Finom és sokféleképpen felhasználható
A pisztáciát többféleképpen lehet fogyasztani. Elrágcsálhatunk belőle néhány szemet uzsonnára, de salátára vagy pizzára is szórhatjuk, esetleg készíthetünk belőle fagylaltot, vagy ízesíthetünk vele különféle desszerteket is, például sajttortát.
A többi dióféléhez hasonlóan pesto vagy dióvaj alapanyagának is kiváló, de az apróra tört pisztáciával ízesíthetjük akár a sült halat is, vagy hozzáadhatjuk a reggeli granolához. De a pisztácia önmagában is fogyasztható, ízletes és egészséges snackként natúr formában vagy pörkölve is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés