Ha ezt látod a zöldségen, semmiképp ne vedd meg

GettyImages-1605682680

Sokszor a nagy rohanásban hajlamosak vagyunk az első, szépnek tűnő zöldséget felmarkolni a boltban. De épnek is tűnik vajon? S mi a helyzet az egyre gyakoribb ételmentő kosarakkal, mi az, amit megvehetünk bátran, és vajon milyen sérülések jelzik, hogy valami nem egészséges?

A zöldség minőségi állapotára következtethetünk külsejéből, a látvány és az állag sokkal több mindent árul el, mint gondolnánk.

A látványra egészséges, egységes felszínű és állagú élelmiszerektől nem kell tartanunk, az ép külső rendben lévő belsőt takar, ha megbízható helyen vásárolunk. Na de mi a helyzet az apróbb szépséghibákkal? Vannak közöttük, amik akár hónapokkal a betakarítást követően is felhasználhatóak, bírják a telet, és akadnak olyanok is, amiket pár héten vagy napon belül el kell fogyasztanunk. 

Vajon melyik zöldség ehető? A fonnyadt, a sérült vagy a penészes?
Vajon melyik zöldség ehető? A fonnyadt, a sérült vagy a penészes?rqby / Getty Images Hungary

Amikor evidens, hogy romlott

A zöldségek és gyümölcsök élettartama véges, még a hűtőben vagy jól szellőző kamrában, a hűvös spájzban is megromolhatnak egy idő után. A megbarnult, foltokban elszíneződött, felpuhult darabok szavatossága a vége közeledtét jelzi. Ha penészedik, a legtöbb esetben érdemes azonnal a kukába dobni. És ha csak sérült?

Vannak olyan zöldségek, melyeknek egyes részei már árulkodnak frissességről. A kígyóuborkának és kisebb társainak a két vége az, ami idővel puhulni kezd. Hasonló a helyzet a tél egyik slágerével. A mandarin esetében is azt a helyet figyeljük, ahol a fáról leszakították, ha az kemény még, bátran megehetjük. Ha apró, fekete szélű, kerek lyukak tarkítják a kültakaróját, legyen bármilyen egészségesnek tűnő is a tapintása, valószínűleg romlott. Melegben, magas páratartalomban nem csak ez a citrusféle veszti el hamar élvezeti értékét. A narancs is gyorsabban érik, de az extrém hideget sem viselik jól, a vitamintartalmuk csökken, ha fagy éri őket. 

Egyes zöldségeket megehetünk a penész eltávolítását követően, másokat nem
Egyes zöldségeket megehetünk a penész eltávolítását követően, másokat nemUncleDmytro / Getty Images Hungary

Az illat szintén egy viszonylag biztos módja annak, hogy megállapítsuk, a gyümölcs vagy a zöldség ehető-e. Az illatokra való emlékezés is a memóriánk része, az agyunk pedig jelzi, ha óvatosnak kell lennünk az illat alapján. Ilyenkor szinte tudat alatt tudjuk, hogy valami nincsen rendben. A romlott élelmiszerek felismerésének képessége Matt Regusci szerint evolúciós ösztön. 

Ha egy darab megromlik, az összes romlott?

Az együtt tárolt zöldségek és gyümölcsök esetében felmerülhet a kérdés, vajon egyetlen rothadt példány képes-e a többit is megromlasztani. Igen, azonban ehhez hosszabb idő kell. 

A felszínen lévő lyukak és foltok belső sérüléseket is jelezhetnek
A felszínen lévő lyukak és foltok belső sérüléseket is jelezhetnekChokchai Silarug / Getty Images Hungary

Bár egy rohadt alma elronthatja az összeset, amit vele együtt tárolunk, ehhez idő kell – mondta Matt Regusci élelmiszer-biztonsági kutató. Nem kell az egész zöldségesfiók tartalmát kidobni egyetlen romlott gyümölcs vagy zöldség miatt – egyszerűen dobd ki azt, amely hozzáér a rothadt példányhoz.”

A penésszel azonban más a helyzet. Mivel a spórák könnyen terjednek, ha zöldes elszíneződést tapasztalunk, nemcsak a vele érintkező daraboktól kell megválnunk, de nem árt egy alapos, fertőtlenítő takarítás sem. 

„A penész általában úgy terjed, hogy spórákat bocsát ki a levegőbe” – mondta Vanessa Coffman, az Élelmiszer-fertőzés Megállításáért Szövetség igazgatója. Vízen vagy rovarokon keresztül is fertőzhet, a penészes ételekben a baktériumok is elszaporodhatnak.

Ha már elkezdett penészedni valamelyik, azt és a vele érintkezőket is ki kell dobnunk a biztonság kedvéért, azonban a tárolóban lévő többi darabot alapos, folyó vizes mosást követően még elfogyaszthatjuk. A folyó vizes mosással kapcsolatban egy magyar szakember is folytatott vizsgálatokat. Gyuris Rita növényorvos, a MATE PhD-hallgató kutatója összehasonlította az elterjedt fertőtlenítési módszer, az ecetes vízben áztatás és a folyó víz alatti öblítés hatékonyságát. Az eredmény megdöbbentő, a folyó vizet igazolta. A kísérletsorozatot itt végigkövethetjük:

Érdekes módon némely termény akkor is ehető, ha penészes. Az USA földművelésügyi minisztériuma által kiadott közlemény szerint az alacsony nedvességtartalmú, kemény gyümölcsök és zöldségek, megtisztítva a penésszel érintett területektől ehetőek maradnak. Ilyen például a káposzta, a kaliforniai paprika és a sárgarépa, azonban a puhább, lédúsabb növényeket, a barackot, uborkát vagy például a paradicsomot ki kell dobni, ha penészesedik. 

Baktériumok és élősködők is ronthatják a minőséget

Arra is felhívták azonban a figyelmet, hogy önmagában a baktériumok, a szalmonella vagy az E.coli is jelen lehetnek a romlásnak indult élelmiszerekben. 

A felszínen megjelenő apró foltok, bemélyedések, sérülések is jelezhetnek bajt, ha pedig a termény belseje felé haladva fekete foltokkal találkozunk, szinte biztos, hogy élősködővel van dolgunk. A kukacok és egyéb férgek szintén ezeket az élelmiszereket kedvelik, a petéiket is bennük helyezik el, ami szintén rontja a növények minőségét. Ha biztosra akarunk menni, az egészséges külsejű, nem sérült friss zöldségekkel és gyümölcsökkel biztos nem fogunk mellé, azonban ha gazdasági vagy környezetvédelmi okokból az ételmentés mellett döntünk, egyszerűen csak figyeljünk a fenti küllemi hibákra, és valóban fogyasztható darabokhoz juthatunk, általában kedvezőbb áron. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek