A Hashimoto-betegséget – amely a pajzsmirigy egyik leggyakoribb megbetegedése – az immunrendszer nem megfelelő működése okozza: a fehérvérsejtek a pajzsmirigyben található fehérjék ellen fordulnak, így a szervezet a pajzsmirigysejteket idegennek ismeri fel, és megtámadja. Ez a folyamat végül a pajzsmirigy krónikus és fájdalommentes gyulladásához és annak hibás működéséhez vezet, súlyosabb esetben pedig akár a szerv teljes pusztulását is eredményezheti.
Nagyon gyakori Magyarországon
„A pajzsmirigy-alulműködés az egyik leggyakoribb hormonbetegség jelenleg Magyarországon, a teljes lakosság körülbelül 10 százalékát érinti, de ennek nagyjából csak a fele kerül ténylegesen diagnosztizálásra. Nőknél akár 8-szor gyakoribb az előfordulása, mint a férfiaknál. Maga a Hashimoto-betegség, amiből idővel kialakulhat a pajzsmirigy-alulműködés, pedig még gyakoribb, az emberek 20 százalékát érintheti”– mondta el dr. Szabó Péter endokrinológus, aki azt is hozzátette, hogy a Hashimoto-betegség ugyan jóval gyakoribb a nőknél, a férfiaknál azonban sokkal súlyosabb lefolyású lehet.
Az autoimmun betegséget elsőként 1912-ben egy japán sebész, Hakaru Hashimoto jegyezte le, akiről a kórkép a nevét is kapta. Ma még az orvostudomány nem tud pontos választ adni arra a kérdésre, hogy mi váltja ki a Hashimoto-betegséget, illetve hogy miért gyakoribb nőknél a kórkép.
Jelenleg úgy tűnik, hogy a betegség hátterében számos ok állhat: genetikai tényezők éppúgy, mint különböző környezeti ártalmak (szmog, radioaktivitás) vagy életmódbeli hatások – például megnövekedett stressz, dohányzás, az immunrendszert befolyásoló vírusfertőzések vagy a nem megfelelő jódbevitel.
A Hashimoto gyakran járhat együtt glutén- és laktózérzékenységgel vagy Crohn-betegséggel.
A pajzsmirigy-alulműködés tünetei sokfélék lehetnek
Az esetek körülbelül felében alakul ki pajzsmirigy-alulműködés – ritkán -túlműködés –, amelynek tünetei többek között a testsúlynövekedés, a fogyási nehézségek, a fáradtság, a levertség, a túlzott mértékű izzadás, a vizesedés, a bőrszárazság, a szapora szívverés, az alvászavarok vagy a hajhullás. A szakember hangsúlyozta: a Hashimotónak, vagyis az idült, krónikus pajzsmirigygyulladásnak nincsenek specifikus tünetei, érzékelhető panaszokat a pajzsmirigyre gyakorolt hatása okoz.
Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha a fent felsorolt tüneteket érzékeljük, mindenképpen vizsgáltassuk ki magunkat: az időben felismert pajzsmirigybetegség és annak személyre szabott kezelése kulcsfontosságú a súlyos pajzsmirigyproblémák elkerülése érdekében. „Bár a Hashimoto-betegség egy gyógyíthatatlan immunfolyamat, kezeléssel csökkenthető a pajzsmirigyre gyakorolt káros hatása. Amennyiben a legkisebb gyanú fennáll, vagy a családban van már diagnosztizált hashimotós beteg, mindenképp érdemes kivizsgáltatni magunkat” – hívja fel a figyelmet dr. Szabó Péter.
Egy vérvizsgálat kiderítheti
Gyanú esetén a szakorvos a pajzsmirigy ultrahangos diagnosztikáját és vérvizsgálatot javasolhat, ez utóbbi során a pajzsmirigy működését szabályozó (T3, T4) és stimuláló (TSH) hormonok szintjét, valamint az antitestek (TPO) jelenlétét ellenőrzik. Hashimoto-betegségre az alacsony T3, T4 és a magas TSH-szint, valamint a vérből egyértelműen kimutatható TPO antitestek jelenléte utal.
Ugyan mai tudásunk szerint a Hashimoto-gyulladás gyógyíthatatlan, és szinte lehetetlen megelőzni, jó hír viszont, hogy levotiroxinnal, azaz szintetikusan előállított, a szervezet tiroxin (T4) nevű hormonjához hasonló hatású hatóanyaggal kezelhető. A betegség kezelésének elengedhetetlen része még az életmódváltás, ami kiterjed az étkezésre, a testmozgásra és a szervezetet ért káros hatások csökkentésére. Ezek célja a megfelelő hormonszint fenntartása. Amennyiben igazolhatóan ételintolerancia is fennáll, az ahhoz tartozó – ajánlottan dietetikus által összeállított – diéta betartásával is csökkenthető a Hashimoto-betegség fellángolása.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés