Az első ősz hajszálak felfedezése nagyon sokkoló érzés, sokszor nem szeretnénk elhinni, próbáljuk elrejteni. Azonban, ha úgy érzed, hogy túl hamar jelent meg nálad, akkor nem vagy egyedül. Ugyanis egy új tanulmány szerint sokkal hamarabb bekövetkezik, mint arra a legtöbben gondolnak.
Sok nő rémálma az őszülés
Egy 1000 nő megkérdezésével készült felmérés szerint a nők fele a 30-as évei elején veszi észre az első ősz hajszálat, leggyakrabban 31 és 35 éves kora között. A kutatásból még az is kiderült, hogy a nők 17 százaléka a 25. születésnapja előtt fedezi fel az első fehér tincsét. Bár sokan a korai őszülés mögött a stresszt látják, legyen az akár munkahelyi, akár családi dolgok miatt, a szakértők szerint ez egyszerűen a felnőtté válás része.
Az ősz hajszálak felfedezése után a nők több mint fele azt mondta, hogy elkezd aggódni az öregedés miatt, ötből ketten zavarban vannak amiatt, hogy mások mit gondolnak majd a fehér tincsükről, 36 százalékuk kevésbé bízik önmagában és a megjelenésében, egyharmaduk pedig kevésbé érzi magát ettől vonzónak.
Minden ötödik nő még mindig hisz abban a mítoszban, hogy ha kitépünk egy ősz hajszálat, akkor hét újabb nő a helyére, és majdnem minden tizedik úgy véli, hogy minél többször festjük a hajunkat, annál gyorsabban őszül meg. A résztvevők mintegy 80 százaléka mondta, hogy úgy véli, a stressz felgyorsítja az őszülés folyamatát, 71 százalékuk véli úgy, hogy ezt a gének határozzák meg.
Mitől lesz fehér a hajunk?
Valójában a haj egyáltalán nem „őszül” meg, a szőrtüszőből kinőve a hajszálnak egyetlen színe van, amely nem változik meg, lehet ez szőke, barna, fekete vagy vörös. Azonban a szőrtüszők a kor előrehaladtával kevesebb színt termelnek, a szín így változik a haj természetes ciklusán keresztül.
A stressz a tévhitekkel ellentétben nem változtatja meg az egyes hajszálak színét, kiválthat azonban egy gyakori állapotot, a telogen effluviumot, amelynek hatására a haj a normálisnál körülbelül háromszor gyorsabban hullik. Ilyenkor a szálak ugyan visszanőnek, így az állapot nem okoz kopaszodást, de a főleg a középkorúaknál megfigyelhető jelenség során a kihulló, majd regenerálódó haj szálainak színe az eredeti helyett szürke lesz.
Mi okozhat korai őszülést?
Az őszülésre több tényező is rásegíthet, ilyen például a vitaminhiány. A B9, B12, biotin vagy D-vitamin bármilyen hiánya hozzájárulhat a korai őszüléshez – állítja egy 2018-as tanulmány. 2017-ben egy másik kutatás összefüggést talált a B12-vitamin, a folsav és a biotin hiánya és a korai ősz hajszálak között 20 éves vagy fiatalabb ázsiai embereknél.
Óriási szerepe van benne a genetikának is, ha a családban valakinek korán őszült a haja, akkor a leszármazottai is számíthatnak rá. Emellett egy 2013-as tanulmány arra is rávilágít, hogy míg az európaiaknál már 20 éves korban elkezdődhet a tincsek fehéredése, addig az ázsiaiaknál akár 25, az afroamerikaiaknál pedig 30 éves korban érhet el valakit.
Oxidatív stressz esetén előfordulhat, hogy az antioxidánsok nem elegendőek a szabad gyökök károsító hatásának ellensúlyozására. Ezek pedig károsítják a sejteket, hozzájárulva az öregedéshez és az olyan betegségekhez, mint például a vitiligo, amely a melanin sejtek elhalása vagy a sejtfunkció elvesztése miatt a hajat is fehérré teheti.
Egyes egészségügyi állapotok, köztük az autoimmun betegségek szintén növelhetik az egyén korai őszülésének kockázatát. A fehér haj szintén gyakori az alopecia areata, egy autoimmun bőrbetegség esetében, amely hajhullást okoz a fejbőrön, az arcon és a test más részein. Amikor a haj visszanő, a melaninhiány miatt általában fehér.
Egy 2018-as tanulmány arról számolt be, hogy a dohányzás is összefüggésbe hozható a korai őszüléssel. Sőt, régebbi kutatások szerint a dohányosok két és félszer nagyobb valószínűséggel kezdenek el őszülni 30 éves koruk előtt, mint a nemdohányzók.
Egyes felmérések szerint a kémiai hajfestékek és egyéb hajtermékek – még a samponok is – hozzájárulhatnak a korai őszüléshez.
A szempilla hullása és cserélődése normális, azonban bizonyos esetekben betegséget is jelezhet. Az alábbi cikkünkből kiderül, mi állhat a hátterében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés