7 dolog, amit egy orvos sem tenne meg kánikulában

orvos-kanikula (3)
Olvasási idő kb. 4 perc

A jóslatok szerint várhatóan nemcsak folytatódni fog a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedése, hanem fel is gyorsul. Éppen ezért az orvosok már jó előre figyelmeztetnek a kínzó kánikulai hónapok veszélyeire.

Úgy tűnik, hozzá kell szoknunk: most már ilyenek lesznek a nyarak. Azon túl azonban, hogy zavaró ez a hőség, halálos veszélyt is rejthet, amely miatt az orvosok fokozottan figyelnek bizonyos körülményekre.

1. Nem csak a levegő hőmérséklete fontos

A szélsőséges hőmérsékletet nem szabad félvállról venni, ám emellett ugyanolyan lényeges az UV- és a hőindexet is szem előtt tartani, hiszen az ultraibolya sugárzás és a páratartalom is lényeges adatok. Egyes napokon ugyanis a hőfok nem mond el mindent. Sok időjárási alkalmazás megadja a hőérzet” hőmérsékletét, amely

a nap, a páratartalom vagy a szél miatt magasabb vagy alacsonyabb lehet a levegő hőmérsékleténél.

Az orvosok nem hagynák magukat megszomjazni a kánikulában
Az orvosok nem hagynák magukat megszomjazni a kánikulábanEms-Forster-Productions / Getty Images Hungary

2. Nem szabad megszomjazni

Ha eljutsz arra a pontra, hogy valóban szomjas vagy, akkor már dehidratált vagy. Vagyis annyit kell hidratálnod, hogy ne érezd magad szomjasnak. Ha egy nagyon meleg napon a szabadban töltjük az időt, fontos, hogy legyen kéznél víz vagy vízalapú ital. Ha sokat izzadunk, akkor nem csak vizet veszítünk, nátriumot, káliumot, kloridot és magnéziumot is, amelyek nagy részét be lehet vinni étellel a szervezetbe.

3. Nem lehet elfelejteni a fényvédőt

Az egyik legfontosabb és legegyszerűbb dolog, amit bárki megtehet, hogy megvédje magát a napsütés okozta károktól a szabadban, az a naptej használata. Bár egyre elterjedtebb, sokan még mindig elfelejtik bekenni a lábukat, a fülüket, a fejük tetejét és a lábuk hátsó részét – állítják a szakértők. Gyakran előforduló eset, hogy valaki a hátán fekve alszik el, és így ég le.

4. Kánikulában rossz ötlet a szabadban edzeni

Alapvetően az edzés a szabadban nagyon egészséges, ez azonban a forróságban nem jó ötlet. Az izzadás a szervezet természetes folyamata, amellyel lehűti magát – a víz elpárolog, hogy csökkentse a test hőmérsékletét –, ám ez dehidratációhoz vezethet. Márpedig melegben nehezebb hidratáltnak maradni. Ha nagyon szeretnél futni, kora reggel vagy késő este mozogj, soha ne napközben. Az orvosok szerint ezenkívül rövítsd is le az edzések idejét nagyjából a felére. Ellenkező esetben a hőguta kialakulását kockáztatod, amely életveszélyes is lehet.

5. Az orvosok nem maradnának hosszú ideig a napon

Ha a szabadban kell tartózkodnod a munka vagy valamilyen szabadtéri rendezvény miatt, fontos, hogy tarts szünetet, ne maradj folyamatosan a napon. A napról az árnyékba, vagy beltérbe, illetve légkondicionált helységbe érdemes vonulni.

A zsíros ételektől megnőhet a testhőmérsékleted
A zsíros ételektől megnőhet a testhőmérsékletedanandaBGD / Getty Images Hungary

6. Nem ennének nehéz, zsíros ételeket

A nehéz, zsíros ételektől kimelegedhetsz. Hasznos tudni, hogy az étkezés közben és után, emeésztéskor kis mértékben emelkedik a testhőmérséklet az anyagcsere felgyorsulása miatt. Ez magyarázatot adhat arra, hogy az emberek gyakran miért éreznek még melegebbet a fagylalt elfogyasztása után. A zsír lassabban halad át az emésztőrendszeren, ami azt jelenti, hogy

a szervezetnek több energiára van szüksége a lebontásához, ami még inkább megemeli a testhőmérsékletet.

7. Bizonyos gyógyszerek másképp reagálnak a melegre

Vannak bizonyos típusok gyógyszerek, amelyekre különösen figyelni kell a kánikulában, mert befolyásolhatják a hőtűrést:

ezek az antidepresszánsok, az antihisztaminok, a vérnyomáscsökkentők és az antipszichotikumok.

Ezek összezavarhatják az agyunk hőszabályozását, és azt, hogy mennyit izzadunk, így nagyobb a kiszáradás és a hőguta veszélye. Sok olyan gyógyszer is van, amely érzékenyebbé teszi az embereket a napra, amelyektől könnyebben leégnek. Ilyen néhány antibiotikum, vízhajtó, nem szteroid gyulladáscsökkentő szer – ezekről érdemes az orvosodnál vagy patikusodnál tájékozódni, illetve alaposan elolvasni a betegtájékoztatót is, amelyen szerepelnie kell ezeknek az információknak.

Tudtad, hogy a kánikulában megnövekedett folyadékfogyasztás miatt nagyobb az esély a vízmérgezésre is? Ebben a cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tüneteket.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek