Végre egy betegség, amitől megszabadulunk az öregedéssel, vajon érintett vagy te is?

GettyImages-1014549622

Azt hihetnénk, a test öregedése együtt jár a funkciók romlásával is, azonban ez nem minden esetben van így. Vannak olyan betegségek, melyek az idő múlásával egyre kevesebb tünettel járnak.

A szakértők szerint néhány betegség esetén az idő múlása javít az állapoton. Mutatjuk, melyek ezek. Ha érintett vagy, cikkünk alatt szavazhatsz is, és kiderül, a Dívány olvasói hozzák-e a papírformát az évek múlásával.

Egy angol színész beszámolója nyomán járt utána a The Guardian annak, vajon van-e orvosi magyarázata, ha valakinek öregkorára elmúlik egy, az egész életében jelen lévő betegsége. 

A gerontológus szerint az öregedés jó oldaláról is beszélnünk kell
A gerontológus szerint az öregedés jó oldaláról is beszélnünk kellHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Nem használ szemüveget a nyugdíjaskorú színész

Adrian Edmondson meglepő kijelentéssel szolgált egy interjú során, amikor elmesélte, nyolcéves kora óta hordott szemüvegét immár alig kell használni, ugyanis látása egyre javul az utóbbi években. Dr. Dana Rosenfeld, a Westminsteri Egyetem gerontológusa szerint azonban nem csak a látásjavulás szolgál előnyökkel az idősek számára, az öregek számtalan területen jobbak, mint a fiatalok. A kutató ráadásul kiemelte, mennyire kártékonynak tartja az öregedéssel együtt járó állapotváltozásokat érintő közbeszédet. Mint mondta, jelenleg az öregedés folyamatát minden tekintetben hanyatlásnak tekintjük, de ez a lehető legrosszabb, amit tehetünk. 

Beszéljünk arról, hogy jól is lehet öregedni!

35–40 éves kortól felfelé elveszítjük intellektuális képességeinket, a szexuális vonzerőnket, a pénzt és a státuszt, csak erről beszélünk, azonban nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy az öregedéssel egyes funkcióink javulnak. 

Csak 150 évvel ezelőtt kezdtünk együtt élni valóban idősekkel, korábban a várható élettartam sokkal alacsonyabb volt. A jobb egészségügyi ellátás, a táplálkozás, az oktatás és a lakhatás jó hatással van a mai idősekre – nyilatkozta a szakember. A rövidlátás, az allergia és a szexualitás kiteljesedése is egy-egy olyan tényező, ami a korral javulhat.

A gerontológus kiemelte, hogy bár az egészségügyi problémák a várható élettartam növekedésével egyre látványosabban jelen vannak életünkben és mindennapjainkban, egyes funkcionális képességek pedig romlanak az évek múltán, léteznek már arra vonatkozóan is vizsgálatok, hogy bizony a fizikai állóképesség, a fájdalomküszöb és a matematikai képességek is javulnak az öregedéssel. Ha nem foglalkozunk a pozitívumokkal, hosszú távon olyan pszichés spirálba kerülhetünk, ami önmagában súlyosbíthatja a negatív tüneteket. 

Hamis az a narratíva, mely szerint az öregedés a hanyatlás időszaka – hangsúlyozta. 

Agyunk egyes területei éppen öregkorunkban működnek a legjobban
Agyunk egyes területei éppen öregkorunkban működnek a legjobbanCarol Yepes / Getty Images Hungary

Jó hír az öregedéssel kapcsolatban

„Az agyunk működése ugyan változik, s már elve más sebességgel cikáznak a gondolataink, így nem kell megijedni attól, ha valakinél ez változik élete folyamán. A gondolkodás sebességének lassulása miatt senki nem lesz kevésbé kreatív, produktív vagy értelmes – összegzi Rosenfeld. Az amigdala, az érzelmek agyi struktúrájának felismerése és feldolgozása egész életünk során stabil marad.

S bizony akad erre számtalan példa a történelemben, elég csak Michelangelóra gondolnunk, aki 88 éves korában is még bazilikát tervezett.

A Boston College két kutatója, dr. Joshua Hartstone és dr. Laura Germine a matematikai problémák megoldásának képességét vizsgálta egy 2015-ös tanulmányában. Mint kiderült a vizsgálatok során, az ember ez irányú képességeinek tetőpontja 50 éves kora körül észlelhető, de a sakkjátékosok is a negyvenes éveikben vannak általában a csúcson. 

Egy 2020-as tanulmány szerint a legjobb ultramaratonisták sem a húszévesek közül kerülnek ki, a nők esetén a 40–45 éves kor, férfiaknál 45–49 éves kor között képesek a hosszútávfutásban a legjobbat teljesíteni. A Pain Medicine folyóiratban megjelent cikk szerint minél idősebb egy futó, annál jobban tűri a fájdalmat, annál hatékonyabb technikával teszi meg lépéseit, ami miatt sokkal jobb eredményeket érhet el egy évtizeddel fiatalabb önmagánál. 

Idővel jobban örülünk, és ez boldoggá tehet

A WHO hatvan országból származó adatai szerint az idősebb generáció általános hangulata megelőzi a fiatalokét. Az öröm érzékelésének képessége 82 éves korunkban ér a csúcsra. 

A felhőtlen öregkor nem csak álom, a világ fejlődése segíthet a boldog időszak meghosszabbításában
A felhőtlen öregkor nem csak álom, a világ fejlődése segíthet a boldog időszak meghosszabbításábanPaperkites / Getty Images Hungary

Az immunrendszer is sokkal jobban működik nyugdíjaskorunkban. Életünk első felében szervezetünk kifejleszti a kevésbé erőteljes vírusokkal szembeni védelmet, mely általánosságban erősíti immunitásunkat. 

„A nagy influenzajárvány idején is ez volt a helyzet” – magyarázta Rosenfeld. Míg a szülők és nagyszülők a korábbi betegségeiknek köszönhetően sokkal kiterjedtebb alapimmunitással rendelkeztek, a fiatalabbak teste nem volt felkészülve ilyen erőteljes fertőzésre. Az orvosi kutatások szerint életünk hatodik évtizedében vagyunk a leginkább ellenállóak a betegségekkel szemben, az időskori hormonális változások pedig az olyan betegségek tüneteit is képesek enyhíteni, mint például az allergia vagy a szénanátha. A gerontológus még egy tényezőt kiemel, ami időskorban előny lehet, ez pedig a haj növekedésének lelassulása. Ez ugyan nem feltétlenül egészségügyi előnyökkel jár együtt, azonban a pénztárcánk tartalmát segít megőrizni, hiszen kevesebbet kell fodrászra költenünk. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Melyik területen érzed a javulást az évek múltán?

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek