25 napig evett nyers húst, ez történt vele

GettyImages-709138395
Olvasási idő kb. 5 perc

Egyes húsfajták nyersen is ehetőek, másoktól óva intenek a szakértők. De mi történik valójában, ha rendszeresen nyerset eszünk húsból is? Egy ember kísérletnek vetette alá saját testét.

Egy floridai influenszer valóságos emberkísérletet hajtott végre magán, amikor közel egy hónapon át fogyasztott nyersen húst. Nem is akármit evett: csirkével próbálkozott. Megmutatjuk, mi történt vele. 

Bár az emberi faj fogazata és emésztése alapján mindenevő, vannak azonban olyan alapvető élelmiszer-biztonsági szabályok, melyeket egészségünk érdekében nem árt betartani. 

Merész kísérletbe kezdett az amerikai férfi: kipróbálta, mi lesz vele, ha hosszabb ideig nyers húst eszik
Merész kísérletbe kezdett az amerikai férfi: kipróbálta, mi lesz vele, ha hosszabb ideig nyers húst eszikWestend61 / Getty Images Hungary

Ehetünk nyers húst?

Az emberiség történetének kardinális pontja volt a tűz és az ételek sütés-főzésének feltalálása. Ezt megelőzően is muszáj volt az emberiségnek táplálkoznia, azonban az őskor kezdetén a bogyók, magvak, gombák, gyökerek és vadon termő zöldségek-gyümölcsök tették ki az elfogyasztott ételek nagyját. Aztán jött a tűz, a tűzgyújtás képessége, ami megváltoztatta a gasztronómiai szokásokat. Míg eleinte a szabad lángok felett, nyárson vagy köveken sütötték meg az elejtett vadak húsát, az agyagedények és a korongozási technikák javulása új távlatokat nyitott a mindennapokban a sütés és a főzés elterjedésével. 

Az úgynevezett csiszolt kőkorszakban váltunk igazán mindenevővé, hiszen ekkorra a vadászaton kívül az állattenyésztés is elterjedt, a hús alkalmi élelmiszerből szinte bármikor hozzáférhetővé vált. Arra is hamar rájöttek, hogy a húsokat hőkezelést követően sokkal biztonságosabb elfogyasztani, és ma már tudjuk, számtalan baktériumot képes a forróság elpusztítani. 

Legalább 75 fokos hőmérséklet kell ahhoz, hogy elpusztuljanak a kórokozók a csirkehúsban
Legalább 75 fokos hőmérséklet kell ahhoz, hogy elpusztuljanak a kórokozók a csirkehúsban

Bizarr emberkísérlet: nyers húst enni napokig

A floridai influenszer, John minden tudományos tény ellenére vágott bele nyilvános kísérletébe. A könnyen turmixolható, laza kötőszövetű szárnyas húsát választotta ehhez. A videós dokumentáció szerint azonban nem elégedett meg ennyivel, az igazán vad, szervezete határait feszegető 25 nap során a csirke húsát a nem kevésbé fertőzésveszélyes nyers tojással, fűszerekkel, illetve zöldségekkel turmixolta össze. Mell- és szárnyhúst használt hozzá. 

Azt, hogy a nyers hús és tojás is különféle bakteriális fertőzéseket okozhat, régóta tudjuk. A szalmonella és a campylo baktériumok szervezetünkbe kerülése súlyos következményekkel járhat, igazán fertőzésveszélyes. Ami a legbizarrabb az egészben, hogy az általuk terjesztett betegségek ráadásul nem csak a nyers ételeket megevő influenszerre veszélyesek, ezek emberről emberre fertőznek, John ezért nemcsak magán, de környezetén is kísérletezett a klikkgenerátor videósorozatával. 

A baktériumok okozta ételmérgezés volt a leginkább lehetséges kimenetel, mely lázzal, hányással, hasmenéssel, jelentkezik, szélsőséges esetben kiszáradáshoz és kórházi kezeléshez is vezethet. A szalmonella több hétig ürül az ember szervezetéből, potenciálisan veszélyeztetve a vele érintkezőket. 

John azonban nem betegedett meg. Mint azt videójában elmondta, a nyersétkezés megkezdése előtt konzultált orvosokkal is. A kérdés természetesen bárkiben felmerül, aki tisztában van a bakteriális fertőzések okozta problémákkal: vajon antibiotikumokat szedett-e menet közben. A ScienceAlert tudományos szakportál is összefoglalót tett közzé a szokatlan kísérletet követően, és cikkében kiemelte a gyomorsav védekező mechanizmusát is, mely egy egészséges ember esetén képes lehet ellenállni a baktériumok támadásának. A gyomorsav erősen savas összetétele eszerint egyértelműen káros a baktériumokra, optimális esetben el is pusztíthat egyes kórokozókat. A gyomor mintegy négy óra alatt ürül ki, ennyi idő áll tehát a gyomorsav rendelkezésére ahhoz, hogy megvédje a szervezetet, ha az fertőzésekkel találkozik. 

Az influenszer a fűszerezéssel is kísérletezett
Az influenszer a fűszerezéssel is kísérletezettPeeradon Warithkorasuth / Getty Images Hungary

Mivel John ledarálta a húst, könnyebben emészthetővé téve azt szervezete számára, a gyomorsavnak is több esélye volt a védekező mechanizmusok beindítására. A férfi ráadásul orvosai tanácsára háztáji csirkét szerzett be egy közeli farmról, nem pedig a boltban vásárolt. A szakértők szerint ezzel azt is elérte, hogy jóval kisebb volt a baktériumok jelenléte, mint ha nagyipari úton előállított húst evett volna nyersen. 

A fűszerezést okosan oldotta meg

A nyers hús fogyasztásakor a frissesség is sokat nyom a latban, a frissen vágott állatok húsa ugyanis idővel egyre több baktériumot tartalmaz, ha azonban gyorsan elfogyasztja valaki, a kockázatok csökkennek. John a fűszerezést tekintve is előrelátó volt, gyógynövényeket és szójaszószt használt, amivel nemcsak a csirke ízén tervezett javítani, hanem emésztését is támogatta ezáltal. A szójaszósz például serkenti az emésztési folyamatokat, így a baktériumok ellen is hatékony fegyvert adott testének. A kedvelt ázsiai fűszer ráadásul antimikrobiális hatású, egyes baktériumtörzsek ellen önmagában eredményes.

Mindemellett csilit is kevert a fentiekhez, ami szintén segít elpusztítani a baktériumokat, és a gyógynövényeket is ennek megfelelően választotta ki. Megdöbbentő módon Johnnak végül semmi látható problémája nem lett a kísérlete végére, azonban józan paraszti ésszel mi sem, és a tudományos hátteret ismerve a szakértők sem javasolják senkinek, hogy utánacsinálja. 

Ha érdekel, miért és hogyan védi a csili egészségünket, és melyik ma a világon a legerősebb az apró paprikák sorában, ezt a cikkünket ajánljuk neked. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek