Az égő, fájdalmas érzés, alhasi fájdalom esetén gyakran szoktuk mondani, hogy felfáztunk, viszont a kellemetlen tünetek általában nem felfázás miatt, hanem húgyúti gyulladás következtében jelentkeznek, amelynek kialakulásában többféle tényező is szerepet játszhat. Az egyik ilyen a magunkon hagyott vizes fürdőruha alsó, így nem véletlen, hogy a legtöbb fertőzés – és a legtöbb nőgyógyászati betegség is meleg időben alakul ki. De melyek ezek, és hogyan védekezhetünk ellenük?
Ezért a nyári fertőzésért sokszor a fürdőruha a felelős
Mind tapasztaltuk már, hogy milyen kellemetlenségeket okoz egy egyszerű felfázás. Csakhogy „egy egyszerű felfázás” nem jár napokig tartó alhasi fájdalommal vagy rosszabb esetben véres vizelettel. Vagyis ilyenkor egy agresszív fertőzésről beszélünk, amely pillanatok alatt kialakul, de napokig lappang. „A nem megfelelő intim higiénia és a túl hosszú ideig viselt vizes, nedves fürdőruhaalsó együttesen okozhat húgyúti panaszokat” – magyarázza dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus szakorvosa, aki szerint fürdés után nem elegendő, ha megszárítjuk a fürdőruhát,
hanem javasolt mielőbb száraz öltözetre cserélni, különben rövid időn belül jelentkezik a húgyúti betegség.
A nőkre nagyobb kockázatot jelent ez a fertőzés
A jó idő beköszöntével két gyakori egészségügyi problémáról beszélhetünk, amelyet a vizes fürdőruha viselése okoz. Az egyik az úgynevezett alsó húgyúti betegség, mely a húgyhólyagot, a húgycsövet, illetve férfiak esetében a prosztatát érinti. A másik pedig a felső húgyúti betegség, vagyis a vesék, a vesevezetékek és a húgyvezeték fertőzése. Erre jellemző, hogy kialakulását megelőzi az alsó húgyutak fertőzése. „Ezek nagyon kellemetlen tünetekkel járó betegségek, és komolyabb szövődményekhez is vezethetnek.
A panaszok a nőket és a férfiakat is érintik, bár utóbbi csoportot kevésbé.
A férfiak húgycsöve ugyanis jóval hosszabb, mint a nőké, így a baktériumoknak hosszabb utat kell megtenni a húgycső nyílásától a hólyagig” – mondja dr. Póth Sándor, majd hozzáteszi, hogy ezek ellen immunerősítéssel, elegendő folyadékbevitel és rendszeres mozgással védekezhetünk. Viszont, amikor tüneteket tapasztalunk, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, ugyanis ha nem kezeljük időben a fertőzést, a férfiaknál prosztatagyulladáshoz, a nőknél véres vizelethez és a vesék megbetegedéséhez vezet.
Fájdalmasabb, mint egy felfázás
Az eluralkodó fertőzésnek komolyabb tünetei vannak, húgycsőgyulladás esetén fájdalmas, égő érzéssel jár a vizeletürítés. Hólyaggyulladásnál pedig gyakrabban és sürgetőbben jelentkezik a vizelési inger, ha pedig a gyulladás a veséket is érinti, előfordulhat deréktáji és hátfájdalom, illetve láz. Ilyenkor csak a folyadékpótlás és medicinák segítenek. Betegség esetén nagyon hasznos lehet, ha minél több vizet és lédús gyümölcsöket fogyasztunk, ezek átmossák a húgyutakat, így csökkentik a gyulladást. A szakorvos bizonyos esetekben antibiotikumot írhat fel, amit mindig az utasításoknak megfelelően kell szedni. Ezenkívül fontos az intim higiénia. „A hőségben gyakrabban előkerülnek a parfümös törlőkendők, illatosított szappanok és tusfürdők, valamint az intimsprayk, de ezek helyett inkább a tiszta vizes zuhany, majd megfelelő szárítkozás javasolt” – figyelmeztet az urológus.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés