A fehérmályva arról is ismert, hogy régebben ez volt a mályvacukor alapanyaga, manapság azonban a klasszikus amerikai édesség előállításához inkább már zselatint használnak.
A fehérmályva gyökerének finom, édeskés, földes íze van, de nem olyan édes, mint a bolti mályvacukor.
Gyógynövényként felhasználva a fehérmályvagyökérnek bizonyos gyógyhatásai is lehetnek, amelyek abból eredhetnek, hogy egy különleges nyálkaanyagot tartalmaz, ám pontos hatásmechanizmusát a korlátozott számú humán kutatás miatt ez idáig nem sikerült teljesen feltárni. Az emberek általában a következő három potenciális jótékony hatása miatt fogyasztják.
1. Enyhítheti a köhögést és a torokfájást
Lenyeléskor a fehérmályvagyökér védőréteget hoz létre a torok belső nyálkahártyáján, ami enyhítheti annak irritációját, így csillapíthatja a torokfájást és a száraz köhögést. Egy német felmérés keretében összesen 822 résztvevő szedett fehérmályva-tartalmú cukorkát vagy szirupot egy 7 napos időszakon át torokirritáció vagy száraz köhögés kezelésére.
A legtöbben arról számoltak be, hogy 10 percen belül enyhültek a tüneteik.
Egy másik tanulmány azt is megállapította, hogy a fehérmályvagyökér antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással bír, ami segíthet megvédeni a sejteket a fertőzésekkel szemben.
2. Támogatja a bőr egészségét és a sebgyógyulást
A fehérmályva gyökerét gyakran használják fel krémekhez és kenőcsökhöz is, mivel úgy tartják, hogy javítja a bőr egészségét. Ez valószínűleg szintén a növény gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságaival függ össze.
A fehérmályvagyökér növeli a bőr nedvességtartalmát is.
Helyileg alkalmazva a gyógynövényt néha kelések, ekcéma és bőrgyulladások kezelésre is használják. Egy tudományos áttekintés ezt azzal egészítette ki, hogy legalább 20 százalékos hatóanyag-tartalmú kenőcsként való felvitele csökkentheti az ultraibolya sugárzás vagy a tetrahidrofurfuril-alkohol (ami egy festékekben, ragasztókban, peszticidekben és más termékekben található oldószer) által okozott bőrirritációt.
Sőt, egy enyhe vagy közepesen súlyos ekcémában szenvedő gyermekek körében végzett vizsgálatban már az 1 százalékos fehérmályvakenőcs alkalmazása is csökkentette a bőr kiszáradását és irritációját. Ezenkívül kutatások azt mutatják, hogy a fehérmályvagyökérben lévő egyéb vegyületek segíthetnek a fájdalmas, repedezett mellbimbók kezelésében a szoptatás után.
3. Enyhítheti az emésztőrendszeri problémákat
Egyes feltevések szerint a fehérmályvagyökér savas reflux és gyomorfekély esetén is hatásos lehet, mivel nyálkaanyaga a torok mellett a gyomron is bevonatot képezhet. Ezt azonban humán vizsgálatok egyelőre nem erősítették meg.
Az egyetlen olyan kutatás, amely alátámasztja a fehérmályvagyökér emésztőrendszerre gyakorolt védő tulajdonságait, laboratóriumi és állatkísérleteken alapult. A kutatók itt azt állapították meg, hogy jótékonyan hat az emésztőrendszer nyálkahártyájára, és vitaminjai, antioxidánsai révén megelőzheti a sejtkárosodást.
Így használd a gyógynövény gyökerét
Torokfájásra vagy köhögésre a fehérmályvagyökér elsősorban teakánt, szirupként vagy cukorkaként alkalmazandó, hiszen így bevonhatja a torkot, míg az irritált, gyulladt bőrre értelemszerűen kenőcsként vagy krémként ajánlják.
Ha kapszulaként szednéd, tartsd észben, hogy akadályozhatja egyes gyógyszerek felszívódását, ezért lenyelése után érdemes legalább egy kétórás szünetet beiktatni.
Optimális adagolása nagyban függ az adott terméktől, ezért mindig ajánlott elolvasni a mellékelt útmutatót. A tanulmányok és kutatások alapján az általános adagolási irányelvek a következők:
- Fehérmályvatea (szárított fehérmályvagyökér): Készíts teát 0,5-5 gramm fehérmályvagyökérből és 150 ml vízből, és ezt fogyaszd naponta háromszor.
- Fehérmályva-tinktúra vagy -szirup: Cseppents naponta egyszer 2-8 milliliter kivonatot a szádba.
- Fehérmályvakrém vagy -kenőcs: A 3–12 éves gyermekek számára 1 százalékos fehérmályvakrém felvitele naponta kétszer vagy hetente háromszor, felnőttek számára 20 százalékos kenőcs szükség szerint alkalmazva.
Ilyen kockázatai lehetnek
A fehérmályvagyökér a legtöbb ember számára biztonságos. Azon túl, hogy akadályozhatja egyes gyógyszerek felszívódását, kevés ismert mellékhatása van. Idetartozik, hogy csökkentheti a vércukorszintet, így cukorbetegség elleni gyógyszerekkel kombinálva növelheti a hipoglikémia kockázatát, illetve megnehezítheti a lítium kiürülését a szervezetből, így az anyag koncentrációja veszélyes szintet érhet el.
Ritkább esetben előfordulhat allergiás reakció is, amit csalánkiütések, duzzanatok megjelenése, továbbá szemviszketés, zihálás kísérhet. Ha ennél súlyosabb tüneteket, légzési nehézséget, zavartságot és szapora szívverést tapasztalsz a fehérmályvagyökér alkalmazása után, kérj azonnali orvosi segítséget, mert ez anafilaxiás sokkra utalhat.
Anekdotikus beszámolók azt mutatják, hogy a táplálékkiegészítőként történő szedése gyomorpanaszokat és szédülést is okozhat. A szakemberek ezért azt javasolják, mindig tartsd magad pontosan az adagolási útmutatóhoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés