A szaporító szervrendszeren kívül a szív- és érrendszerben van a legtöbb különbség a férfiak és a nők között. Éppen ezért fordulhat elő, hogy teljesen más tünetek jelzik a szívrohamot a két nem esetében. Bár a betegségre utaló panaszok eltérőek lehetnek a nőknél és a férfiaknál, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a nőknek atipikus tüneteik vannak.
Kevésbé drámai tüneteket élnek át a nők, mint a férfiak
A két nem közötti eltérés egyik oka, hogy a nők szívében sokkal kisebbek az erek. Éppen ezért a férfiakkal ellentétben a nők ritkábban tapasztalnak egyebek között mellkasi fájdalmat, nyomást vagy szorító érzést, esetleg légszomjat. Ráadásul nem minden nő éli át ugyanazokat a tüneteket, és a helyzetet tovább nehezíti, hogy a panaszok nem feltétlenül jelentkeznek egyszerre.
A férfiakra jellemző tünetekkel ellentétben a nőknél olyan nem specifikus módon nyilvánulhat meg a szívroham, mint például fáradtság, állkapocsfájdalom, hátfájdalom, de gyakori panasz a kimerültség érzése is.
Egy szakértőkkel és szívinfarktust túlélő nőkkel készült friss felmérés összefoglalja, melyek lehetnek azok a tünetek, amelyek tipikusan a nők sajátjai egy szívroham esetén.
Furcsa érzés a karokban
Egy felmérésben részt vevő negyvenéves nő, aki, mint utólag kiderült, egy hét alatt három szívrohamot élt túl, arról számolt be, hogy az infarktusok alatt egy semmihez sem hasonlítható furcsa érzést tapasztalt a karjában. Úgy érezte, a végtagjai hihetetlen módon elnehezülnek. Az első két alkalommal az érzés csupán néhány percig jelentkezett, ekkor azonnal a kórházba indult, és mire odaért, az érzés intenzívebbé és tartósabbá vált. Miután a tünetek elmúltak, kezelés nélkül hazaengedték. Csak később derült ki, hogy a nőnek szívinfarktusa volt, aki eleinte azt hitte, mindössze annyi lehet a probléma, hogy túl sokat edzett, vagy elfeküdte a karját.
Állkapocsfájdalom
A karok elnehezülése vagy zsibbadása és a légszomj mellett az állkapocsfájdalom is gyakran hónapokkal a roham előtt jelentkezik, majd egy infarktus során felerősödik. Akik átélték, azt mondják, olyan érzést tapasztaltak, mint egy fogorvosnál kapott érzéstelenítő injekció után. Majd egy idő után a karhoz hasonlóan az állkapocsban is fellép fájdalom, ami az orvosok szerint egyértelműen a szívből fakad, holott sokan ilyenkor csak arra gondolnak, hogy túlságosan kimerültek a stressztől, vagy fogfájásra gyanakodnak.
Hányinger és hányás
Egy kutatás, amely azt vizsgálata, hogy milyen különbség van a férfiak és a nők vérkeringése, illetve szívműködése között, kimutatta, hogy az 55 éves koruk előtt szívrohamon átesett nők kétharmada tapasztalt epigasztrikus vagyis felső hasi problémákat. Ilyenek voltak például olyan emésztési zavarok, mint a hányinger vagy a gyomorfájdalom. A vizsgálatot összegző tanulmányból kiderül, hogy hasonló problémákról csak a férfiak fele számolt be.
Légszomj
A szívbetegség korai tünete lehet a légszomj is, amikor a beteg úgy érzi, hogy elakad a lélegzete. Ezt az artériák elzáródása okozza, mert nem jut elegendő oxigénhez a szervezet. Ha a szív megsérült, vagy szívinfarktust kap valaki, előfordulhat, hogy a szív nem tudja kellőképpen pumpálni a vért, és ez a vér visszaáramlását idézheti elő.
Extrém fáradtság
Amikor fáradtnak érezzük magunkat, nagyon fontos, hogy fel tudjuk mérni, hogy a mindennapi tevékenységek valóban annyira megterhelőek-e, hogy a szokásosnál jobban kifáradjunk. Ha a kimerültség indokolatlanul jelentkezik, gyanakodnunk kell a szívelégtelenségre.
Ha pedig a fáradtság fokozódik, vagy pihenés után sem érezzük jobban magunkat, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A nők számára a perimenopauza és a menopauza hormonális változásai kimerítőek lehetnek. Miután a menopauza idején a lipidszintek emelkednek, a nőknél a szívroham kockázata tovább nő.
Influenzaszerű tünetek
A nők hajlamosak sokszor a fáradtságukat, a testi fájdalmaikat egy-egy vírusos fertőzés vagy a havi ciklussal járó hormonális változások számlájára írni. Ám ha ezek az érzések eltérnek a szokásostól, vagy intenzívebbnek tűnnek a korábbiaknál, életkortól függetlenül érdemes orvoshoz fordulni, és kizárni a szívroham lehetőségét.
Magas vérnyomás
A terhesség is rizikófaktor lehet sok nő esetében akkor, ha a várandósság alatt magas vérnyomás is jelentkezik. Éppen ezért nagyon fontos, hogy szülés után ezek a nők kardiológushoz forduljanak, mert esetükben a szívbetegség kockázata kétszer akkora lehet, mint azoknál, aki nem tapasztaltak hasonló panaszt a terhesség idején.
Kutatások bizonyítják, hogy a magas vérnyomás mintegy háromszor nagyobb kockázatot jelent a nőknél a szívelégtelenség kialakulásában. Ennek egyebek között az az oka, hogy nem csupán a várandósság alatt jelentkező magas vérnyomás, hanem a terhességi toxémia, a terhességi cukorbetegség, a koraszülés, a terhesség elvesztése, a korai menopauza és a policisztáspetefészek-szindróma is olyan szív- és érrendszeri kockázati tényezők, amelyek a nőkre jellemzőek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés