Erős fejfájás, heves görcsök, kíméletlen puffadás, falási rohamok, érzékeny mellek és ingerlékenység – ezek a legjellemzőbb tünetek, melyek néhány nappal a menstruáció előtt jelentkeznek, és egyáltalán nem a véletlen műve, ha az említett panaszokat januárban másképp, sokkal erősebbnek érezzük, mint az év egyéb szakaszában.
A fájdalmat a helytelen életmód is okozhatja
Az elmúlt években már több kutatás is zajlott annak érdekében, hogy kiderüljön, mi az oka annak, hogy a decemberi ünnepi időszakot követően egyre több nő számol be az orvosának súlyosbodó és erős menstruációs fájdalmakról. A nőgyógyászok szerint vannak olyan, kifejezetten az év végéhez kapcsolódó életmódbeli tényezők, amelyek januárban valóban arra késztetik menstruáció idején a nőket, hogy a nehéz napokon nagyobb figyelmet fordítsanak magukra, és szánjanak több időt a pihenésre.
A szakértők az alábbi okokra vezetik vissza a nagyobb fájdalommal járó tüneteket.
Alkoholfogyasztás
Az ünnepek alatti alkoholfogyasztás általánosságban hatással van az egész szervezetünkre, de különösen megterheli az endokrin rendszert. Különösképpen igaz ez a karácsonyi és az év végi ünnepek kapcsán, amikor a megeshet, hogy a szokásosnál is több alkoholt fogyasztunk. Egyrészt az alkohol rontja az egészséges ösztrogéntermelést, ami nagyon magas ösztrogénszintet eredményez.
Miután az ösztrogén növeli a méhnyálkahártya vastagságát, a megsokszorozódott ösztrogén miatt súlyosabb és fájdalmasabb lesz a menstruáció.
A ciklus során megemelkedett ösztrogénszint a női ciklus végén súlyosbodó „ösztrogénmegvonásba” csap át, ami hangulatingadozást válthat ki a menstruáció előtti napokban.
Másrészt azért is van rossz hatással a menstruációra az alkohol, mert fokozza a hisztamin és a hízósejtek aktiválódását, és ez a folyamat gyulladáshoz vezet, ami fejfájást, szorongást, mellfájdalmat és heves menstruációt okozhat.
Az alkoholfogyasztás kapcsán mindenképpen meg kell említeni, hogy a luteális fázisban, vagyis körülbelül a menstruáció előtti két hétben a megnövekedett, tehát heti hat vagy több alkoholos ital elfogyasztása a termékenység csökkenését is okozhatja.
Túlzott cukorbevitel
Az ünnepek alatti elfogyasztott extra mennyiségű édes finomság hatással lehet a menstruációra is. Ugyanis, ha sok cukrot, szénhidrátot és többszörösen feldolgozott élelmiszert fogyasztunk, az károsítja az endokrin rendszert, és anyagcsere-problémákat okoz. Az év végi kilengések miatt januárra az endokrin és a reproduktív rendszer egyensúlya is elvész, emiatt a premenstruációs tünetek, a puffadás, a hangulati ingadozások és a görcsök sokat rosszabbodhatnak.
Tudni kell továbbá, hogy a kiegyensúlyozatlan vércukorszint gyulladáshoz vezethet, ami szintén fájdalmasabbá teheti a menstruációt.
Stressz
A stressz szintén hozzájárul ahhoz, hogy fokozódjanak a menstruációs fájdalmak. Ráadásul az új év fordulója sokaknak még az átlagosnál is több mentális kihívással jár. Egy friss kutatás megállapította, hogy a magas szintű stressz késleltetheti vagy akár el is nyomhatja az ovulációt, ami a menstruációs ciklus megváltozásához vezet.
Rövidebb nappalok
Egy másik tényező, amely hozzájárulhat a ciklus eltolódásához, az a napsugaras órák rövidülése. A szakemberek egy tanulmányban arról számoltak be, hogy az FSH, vagyis az ovuláció szempontjából fontos hormon a téli hónapokban általában alacsonyabb szintet mutat. Ez a tanulmány azt is illusztrálja, hogy a hormonok az évszakokkal együtt változnak, illetve rámutat arra, hogy a fáradtság és a rossz hangulat, amely sokkal jellemzőbb télen, általában összefügg a fényhiánnyal.
Alacsony D-vitamin-szint
Több kutatás is igazolta már, hogy az alacsony D-vitamin-szint fokozza a menstruációs görcsöket és a menstruáció előtti tüneteket. Köztudott, hogy az emberek D-vitamin-szintje alacsonyabb lehet a téli hónapokban, ami hozzájárul a tünetek súlyosságához. Éppen ezért nem kell aggódni, ha a januári menstruáció eltér a többitől, mert ez nem jelenti azt, hogy a későbbiekben is megmarad a fájdalmasabb ciklus.
A kutatók szoros összefüggést találtak az alváshiány és a depresszió kialakulása között is. De vajon melyik okozója a másiknak? A választ azonnal megkapod, ha elolvasd az erről szóló cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés