A narancs gazdag folsavban, ami a DNS-szintézishez szükséges és fontos a magzat fejlődéséhez, de bővelkedik káliumban is, ami szabályozza a vérnyomást, gátolja a csontvesztést, védi a szívet és segít a stroke megelőzésében. Jelentős a magnéziumtartalma és nagyon fontos C-vitamin-forrás is. Egyben antioxidáns és immunerősítő hatású is, a csontképzésben, a sebgyógyulásban és az íny egészségesen tartásában is fontos szerepet játszik.
Hát hogyne szeretne akkor egészsége érdekében mindenki finom narancslevet hörpintgetni, amikor csak teheti?
Az egészséges narancslé
A narancslé áldásos hatását is számos kutatás támasztotta már alá. Egy kis léptékű vizsgálat arra enged következtetni, hogy a narancslé hatékonyan csökkentheti a vesekő kialakulásának kockázatát. Egy másik kísérlet során bebizonyosodott, hogy napi 7,5 deciliter narancslé fogyasztása már ilyen rövid időtávon is jelentősen növelte a szervezet antioxidánsszintjét. Már ennél kisebb mennyiség, 6 deciliter 90 napon át történő fogyasztása a magas koleszterin- és trigliceridszinttől szenvedő felnőtteknél is jelentős antioxidánsszint-emelkedést eredményezett. Egy harmadik tanulmány pedig 4000 felnőtt bevonásával arra világított rá, hogy
a narancslé sok élelmiszert vagy táplálékkiegészítőt megelőzve az egyik legfontosabb antioxidáns-forrás.
De nem olyan szép a menyasszony, mint elsőre tűnik. Muszáj valamit tisztázni, mielőtt szaladunk a közértbe narancsléért.
Nem mindegy, milyet választunk
Meg kell különböztetni az otthon, frissen facsart narancs levét, a 100 százalékos, de dobozos narancslevet és a csekélyebb gyümölcstartalmú, de szintén azonos névvel illetett narancsleveket. Ha nem egészséges, friss gyümölcsöt vásárolunk a boltban, hogy abból készítsük magunknak a kicsit macerás és nem olcsó ivólevet, akkor egészségünk sem lesz már akkora biztonságban, mint azt a fentebbi sorok olvasásakor nyugodtan hátradőlve elképzeltük. A csomagoláson minden esetben jól látható módon fel kell tünteti az ivólé gyümölcstartalmát, amit fontos is a vásárlásnál figyelembe venni.
A szükséges információ tálcán kínálva érkezik
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 2007. évi 22. számában közzétett Értesítőjében Gyümölcsitalok és üdítőitalok jelölési útmutatója cím alatt világossá teszi már az alkoholmentes ital megnevezésével, hogy az milyen mértékben tartalmaz gyümölcsöt. Eszerint:
- Gyümölcsital: olyan alkoholmentes ital, amely legalább 12% gyümölcslevet tartalmaz.
- Üdítőital: olyan alkoholmentes ital, amely 12%-nál kevesebb gyümölcslevet, növényi kivonatot, vagy ezek keverékét vagy amely ízesítésként kizárólag aromát tartalmaz.
A Magyar Ásványvíz, Gyümölcslé és Üdítőital Szövetség 2017-es Tájékoztató a természetes ásványvizek, a gyümölcslevek és az üdítőitalok címkéjén feltüntetendő jelölésekről című dokumentumában a kötelezően feltüntetendő adatok közül rögtön az élelmiszer neve után másodiknak az összetevők megjelenítését kéri a gyártóktól. A termék nettó mennyisége, a minőségmegőrzési idő, a különleges tárolási feltételek, az élelmiszer-vállalkozás neve vagy cégneve és címe, és a tápértékjelölés csak ezután következnek. A tájékoztató értelmében mindezeket a fontos információkat feltűnő helyen, jól látható és könnyen olvasható módon kell feltüntetni, nem rejthetik el, tehetik kivehetetlenné, vagy vonhatják el róluk a figyelmet más írott vagy képi anyagok.
Még az igazán egészséges narancslé sem hibátlan
Vagyis minden lehetőségünk megvan rá, hogy tájékozódjunk. A következő eltérítő tényező az ár lehet, ami a friss gyümölcs, vagy esetleg a 100%-os narancslé megvásárlásától a kisebb (akár csak 12%) gyümölcstartalmú ivólevek megvételére csábít. A szakemberek azonban arra figyelmeztetnek, hogy
még a 100%-os narancslé is sok cukrot tartalmaz, így napi fogyasztása összefüggésbe hozható a súlygyarapodással és a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával.
A gyengébb gyümölcstartalmú narancslevek pedig a vitaminban és ásványokban gazdag gyümölcs helyett inkább hozzáadott cukrot tartalmaznak jelentős mennyiségben, stabilizátornak gumiarábikumot, vagy fagyanta glicerinésztereit, mindemellett még ráadásul színezőanyagot és édesítőszereket. Egészségünk megóvása érdekében a kutatók tehát egyetértenek abban, ha az ár meghatározó tényező, inkább igyunk ritkábban, de frissen facsart, vagy 100%-os narancslevet, cukrozott és édesített silány utánzat távoli rokona helyett.
Ha pedig az egészséges citrusfélék keltették fel érdeklődésed, egy korábbi cikkünkben a grépfrútról is olvashatsz, amely szintén sok mindenre gyógyír frissen facsarva.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés