Amikor a mogyoróra gondolunk, általában a Dél-Amerikából származó, sós, pörkölt nassolnivalóként kapható földimogyoró jut eszünkbe, miközben egy másik mogyorófajta, az európai mogyoró vagy más néven közönséges mogyoró nálunk is megterem. Gyermekkoromban én is gyakran kijártam a kertbe, hogy csonthéjas burkát egy nagyobb kővel feltörve hozzájussak a belsejében lévő terméshez, de akkor még nem tudhattam, hogy az nemcsak finom, hanem rendkívül egészséges is.
A közönséges mogyoró fogyasztása mellett szól, hogy tele van rostokkal, antioxidánsokkal, egészséges zsírokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ráadásul úgy tartják, hogy gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, ezért szívesen alkalmazzák a népi gyógyászatban is. Lássuk, hogy melyek azok a jótékony hatásai, amiket kutatások is megerősítenek.
Ezért olyan egészséges a közönséges mogyoró
A mogyoró annyi egészséges tápanyagot tartalmaz, hogy azt felsorolni is nehéz. Idetartoznak az élelmi rostok, a növényi alapú fehérjék, az egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsírok, illetve az E-vitamin, a réz, a mangán, a B-vitamin, a magnézium, a tiamin, a kalcium, a szelén, a foszfor, az arginin, a kálium, a niacin és a folsav. Ennek köszönhető, hogy fogyasztása az alábbi egészségügyi előnyökkel járhat.
1. Elősegítheti a súlykontrollt
A diófélék, így a mogyoró hosszú távú fogyasztása csökkentheti az elhízás kockázatát, és segíthet az egészséges testsúly fenntartásában. Ennek a következői okai lehetnek:
- A diófélékben lévő fehérjék és rostok növelik a jóllakottság érzését.
- A mogyoró telítetlen zsírjai fokozzák a biológiai oxidációt, ami a testzsír felhalmozódásának csökkenéséhez vezethet.
- A fehérjék, rostok és telítetlen zsírok kombinációja fokozhatja a termogenezist, vagyis a szervezet hőtermelését, illetve nyugalmi energiafelhasználását.
- Az élelmi rostok elnyomhatják az éhséget azáltal, hogy késleltetik a gyomor kiürülését és a tápanyagok felszívódását.
- Azok, akik rendszeresen esznek diót, gyakran kevesebb húst és finomított szénhidrátot fogyasztanak (mindkettő fokozott súlygyarapodással jár).
2. Csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát
A diófélék rendszeres fogyasztása csökkenti a szívkoszorúér-betegség kockázatát, illetve védelmet nyújthat a szív- és érrendszeri betegségek egyes kockázati tényezői, köztük a dyslipidaemia, a metabolikus szindróma és a 2-es típusú diabétesz ellen.
Néhány randomizált kontrollos vizsgálat ezen túlmenően megállapította, hogy a diófélék beépítése az étrendbe javítja a lipidprofilokat, valamint csökkentheti a gyulladást, az oxidatív stresszt és az inzulinrezisztenciát, miközben segít fenntartani az egészséges vérnyomást.
A mogyorót kifejezetten összefüggésbe hozták a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésével is. Ez abból adódhat, hogy gazdag bioaktív anyagokban, amelyek gátolják a plakkok lerakódását az artériákban, és csökkenti a „rossz” LDL-koleszterin szintjét a szervezetben. Emellett az olívaolajhoz hasonlóan egyszeresen telítetlen zsírsavak forrása, így pozitív hatása lehet a lipidszintre.
Szívbarát hatásában különféle mikroelemei, bioaktív anyagai és élelmi rostjai is szerepet játszhatnak.
3. Nagyon laktató
Más diófélékkel egyetemben a mogyoró kiválóan csillapítja az éhséget, ami magas rost- és fehérjetartalmára vezethető vissza. Ez megóvhat attól, hogy más, kevésbé egészséges nassolnivalók után nyúlj.
4. A mediterrán diéta része
A diófélék fontos részét képzik a mediterrán étrendnek, amely sok növényi alapú élelmiszert, teljes kiőrlésű gabonát és egészséges zsírokat tartalmaz, így közreműködhet a krónikus betegségek megelőzésében, és akár az élettartamot is meghosszabbíthatja.
A mogyoró többféleképpen is beilleszthető a mediterrán étrendbe, liszt formájában például kenyér vagy tésztafélék, olajként pedig édességek készítéséhez használható fel.
5. Támogatja az emésztőrendszer egészségét
A mogyoróban található oldhatatlan rostok felszívják a vizet a belekben, megnövelik a salakanyagok tömegét, és felgyorsítják azok áthaladását a bélrendszeren. Ez hozzájárulhat a székrekedés megelőzéséhez, továbbá csökkentheti az emésztőrendszert érintő rákos megbetegedések kockázatát.
Veszélyes is lehet
Ha érzékeny vagy egy diófélére, az még nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindegyiktől tartanod kell, mindenesetre, ha érintett vagy, a potenciálisan fellépő allergiás reakció fényében jobb, ha a mogyoró fogyasztásánál kellő óvatossággal jársz el. Ugyanez a helyzet akkor is, ha még nem próbáltad a mogyorót: ez esetben fontos, hogy kisebb mennyiséggel kezdj.
A mogyoróallergia tüneteiről és veszélyeiről alábbi cikkünkben olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés