Tudvalevő, hogy az egészségtelen életmód, a helytelen étkezés, a dohányzás ártalmasak a szervezetünkre, no és a fogainkra nézve. Vannak azonban olyan szokások, amelyekkel úgy ártunk a fogainknak, hogy nem is gondolnánk! Nemcsak a cukros ételek okoznak ugyanis problémákat, hanem ártalmatlannak tűnő rossz szokások is.
Némely rossz szokás hátránya, hogy nem is vagyunk feltétlenül tudatában annak, hogy végezzük, ezért érdemes meghallgatni, ha más hívja fel a figyelmünket arra, mit cselekszünk.
Mindennapi rossz szokások, egészségtelen fogak
Fogcsikorgatás
A fogcsikorgatásról mi nem tudunk, csak az, aki velünk alszik. Általában a stressz miatt alakul ki, és mivel öntudati állapotunkon kívül történik, nehéz kontrollálni. Ha napközben kerüljük a keményebb ételeket, nagy terhet veszünk le éjszaka is aktív fogainkról és állkapcsunkról, ám a legjobb megoldást hosszabb távon az éjszakai fogvédő jelenti.
Torokcukorka
Ideális esetben nem gyakori, hogy torokcukorka szopogatására kényszerülünk, ám néha előfordul. A cukorka elszopogatása után érdeme – ha nem is megmosni – kiöblíteni a szánkat, ugyanis a cukorban lévő anyag reakcióba lép a fogakat borító lepedékkel. Az ebben lévő baktériumok a cukrot savakká alakítják, amelyek tönkreteszik a fogzománcot.
Gumicukor
Minden cukros édesség árt a fogaknak, de a gumicukor sokkalta többet tesz ellenük, mint a hagyományos olvadós cukorkák. Sajátságos halmazállapotuknak köszönhetően a kis gumidarabkák megtapadnak a fogakban, így órákon át érintkezésben tarják a cukrot és a keletkező savakat a fogzománccal.
Cukormentes üdítők
Gondolhatnánk, hogy ha valami cukormentes, nem okoz akkora kárt, ám ez sajnos tévedés. Az üdítők ugyanis függetlenül attól, hogy cukrosak-e, foszfor-és citromsavat tartalmaznak, amelyek kártékonyak a fogzománcra. A diétás üdítőkben található mesterséges édesítőszerek ráadásul
több savat tartalmaznak, mint amit a cukor generál, ezáltal bár egészségesebbként árulják, sokkalta többet árt, mint a cukros verzió.
A fog mint eszköz
A fog rágásra való, holott számos alkalommal kaphatjuk magunkat azon, hogy a segítségükkel nyitunk ki valamit, vagy éppen szabad kéz híján megfogjuk velük a kocsikulcsot. A fogak szerszámként való használata jelentősen ront a minőségükön, és könnyedén repedést vagy törést idézhet elő.
Gyümölcslevek
Bár a gyümölcslevek vitaminokat és antioxidánsokat tartalmaznak, ma már nehéz olyat találni, amiben nincs hozzáadott cukor. Legjobb hát, ha saját magunk facsarjuk a gyümölcsök leveit, ebben az esetben azonban figyelnünk kell arra, hogy ezek is savasak, így közvetlenül fogyasztás után ne mossunk fogat, mert tönkretesszük a fogzománcot.
Chipsevés
Bár kevés jobb dolog van annál, mint amikor a chips ropog a fogunk alatt, sajnálatos módon nemcsak a kalóriák miatt érdemes elkerülni a fogyasztását, hanem a fogaink érdekében is. A szájban ugyanis a keményítőtartalmú ételek savakká alakulnak, és ez a sav húsz percen belül megtámadja a fogakat. Chipsfogyasztás után ajánlott fogselyemmel is kitisztítani a fogaink között is, így megakadályozva, hogy a sav kikezdje a zománcot.
Nassolás
Az étkezések közötti evés számos hátránya közül az egyik, hogy maga a nassolás kevesebb nyálat termel, mint az étkezés, így az ételmaradékok sokkalta tovább maradnak a fogak között, mint a rendes étel. Ha valamit rágni szeretnénk, érdemes egy egészségesebb variációt, mondjuk répát választani.
Kávé
A kávé barna színének hátrányairól gyakorta hallani, ám az sajnálatos módon nemcsak a színe, hanem a savassága miatt is kártékony a fogakra nézve. Érdemes hát különösen odafigyelni a fogmosásra, ha sokat kávézunk, ám a fogak tisztítását se vigyük túlzásba, mert ezzel is károsíthatjuk a zománc felületét.
Fehérbor
A vörösbor elszínező hatásai ismertek, ám rossz hír a borok szerelmeseinek, hogy a fehérbor sem kíméli a fogakat. Ennek oka a benne lévő savakban rejlik, amelyek gyengítik a fogzománcot, miáltal a fogak idővel érzékenyek lehetnek, és könnyebben elszíneződnek erősebb színű ételektől vagy italoktól.
Piercing
Bár a piercing nem tartozik a szokások közé, rendkívül népszerű testékszer. Ám ennek is vannak veszélyei. Az egyik ilyen, ha véletlenül ráharapunk az ékszerre, ennek során a fog akár meg is repedhet. Az ajakpiercing is hasonló kockázatot jelenthet, de a fém és az íny találkozása is okozhat kellemetlenségeket, például kidörzsölődést is. Mivel a szájban jócskán vannak baktériumok, könnyedén elfertőződhet a szúrás helye, így mindenképpen kérjük ki szakember véleményét, mielőtt szájban lévő piercinget készíttetnénk.
Körömrágás
A lerágott köröm nem szép látvány, és a fogakat is megdolgoztatjuk vele. A körömrágás nemcsak a fogak felszínét károsíthatja, hanem az állkapcsot is, ráadásul az ujjunkon számos baktérium bejuthat a szánkba, amely különböző fertőzésekhez vezethet.
Agresszív fogmosás
Jó, ha gondozzuk a fogainkat, ám nem mindegy, hogyan tesszük! A túlságosan agresszív mosási technika irritálhatja az ínyt, amelytől az visszahúzódhat, miáltal a fogzománc károsodását és a fogérzékenységet okozza. Válasszunk puha sörtéjű kefét, és finoman, mégis határozottan tisztítsuk fogainkat.
Rágcsálás
Hajlamosak lehetünk arra, hogy a szánkba nem való tárgyakat rágcsáljunk, így a szemüveg szárát vagy a ceruza végét. Különösen gyakori ez akkor, ha koncentrálunk valamire. Ezzel azonban nyomást gyakorlunk a fogunkra, amitől megrepedhetnek vagy akár el is mozdulhatnak. Ha mindenáron rágcsálnánk valamit, próbálkozzunk cukormentes rágógumival vagy valami zöldségfélével.
Jégrágás
Nyáron bevett szokás lehet egy kocka jég rágcsálása, ám érdemes másik módszert találni arra, hogy lehűtsük magunkat. A kemény, fagyott kockák ugyanis megrepeszthetik és el is törhetik a fogat, de akár a szöveteket is felsérthetik, ami állandó fájdalomérzethez vezethet.
Vannak olyan rossz szokások is, amelyek nem feltétlenül károsítják az egészségünket, ám mások rossz véleményt alakíthatnak ki rólunk miattuk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés