A menstruációs ciklushoz való társadalmi hozzáállás koronként és kultúránként eltér. A havivérzés azonban a nők életének természetes velejárója. Mennyire ismerjük?
Sokaknak az az állítás is meglepő lehet, hogy a menstruációs ciklus nemcsak abból a bizonyos, néhány, vérzéssel járó napból áll, hanem felnőtt életünk teljes körforgásából.
Négy évszak a testünkben
Ahogy az év során váltakozik a nappalok és éjszakák hossza, ahogy a természet telente megpihen, majd tavasszal felserken, úgy változik a nők teste is, ciklikusan visszatérően hónapról hónapra. Négy nagy hormonális etap követi egymást vissza-visszatérve termékeny időszakunkban, a menstruáció, a peteérés, az ovuláció és a luteális szakasz folyamatos váltakozásban hat a testünkre.
Huszonpár egyéb, de fontos nap
A menstruációs fázist követően az agyalapi mirigyünk kibocsájtja az FSH-t, azaz a follikulus stimuláló hormont, amely érésre készteti a petefészkünkben szunnyadó tüszőket. Az érő tüszők hatására beindul az ösztrogén, azaz a női nemi hormon termelése is, a méhnyak nyákot termel és megvastagszik, hogy előkészítse a terepet a megtermékenyülésre.
A ciklus középpontja az ovuláció, mely 2-3 napig tart. Ez a nők termékeny időszaka, az ösztrogéntermelés csúcsa, amikor az agy egy LH-hormont is útjára indít, ez repeszti meg a domináns tüszőt, megnyitva az utat a petesejt felé. Ha nem történik meg a nagy találkozás a spermiummal, a tüsző sárgatestté alakul, mintegy két héten keresztül progeszteront termel. Ennek a hormonnak köszönhetően válik keményebbé a méhnyak, és húzódik lejjebb a hüvelyben, felkészülve a menstruációra.
Az egészséges menstruációs vérzés 3-7 napig tart, optimális esetben, ha nem is fájdalommentes, de nem szabad elviselhetetlen fájdalommal járnia. A hormonszint ekkor a legalacsonyabb, az előző ciklus végi progeszteronrobbanást követően a méhnyálkahártya leválik, és vérzés formájában távozik.
Hogy ezt mely kultúrkörben mennyire tekintik elfogadottnak, normális testi folyamatnak, az igazán változatos. Van, ahol a tisztátalannak tartott állapot idején egészen extrém módon különítik el a nőket, vagy éppen rituális úton kell ismét megtisztulni a vérzést követően, egyes vidékeken azonban örömünnepet ülnek a termékenység és az élet körforgás előtt fejet hajtva. A mai magyar szokások valahol a kettő között helyezkednek el, ki-ki vérmérséklete szerint áll a témához, azonban a most felnövekvő generációk számára egyre inkább nőiségük megélése kerül előtérbe.
Az azonban még a testükkel kapcsolatban leginkább elfogadó nők számára sem egyértelmű, vajon mekkora mennyiségű vérzés a normális ilyenkor.
Rögtönzött kutatásunkra a legtöbb válaszadó 20–90 ml közötti mennyiséget jelölt meg, a nagy eltérés azonban nem csoda, hiszen a vérzés során használt eszközök jelentős része nem alkalmas arra, hogy használójuk kiderítse, vajon mennyi vér távozik belőle alkalmanként. A betétekben és tamponokban sokkal többnek tűnhet a mennyiség, mint valójában, ugyanis mind anyaguk, mind a bennük található zselés folyadékot megkötő réteg állaga változik nedvesség hatására. A legpontosabban talán a menstruációs kelyhet használók tudják megállapítani, mennyi is az annyi, hiszen a kis szilikonkupák belső oldalán mérce is található.
Dr. Preethika Shetty, a Kharadi Motherhood Hospitals szülész-nőgyógyász szakorvosa a HT Lifestyle magazin kérdésére járta körbe nemrég a közbeszédben nagyon ritkán megjelenő témát.
„A nők többsége körülbelül 50 milliliter vérveszteséget tapasztal a menstruáció során, ez 3 evőkanálnyi folyadéknak felel meg. De vannak olyan nők, akik akár 5-6 evőkanálnyi vért vesztenek havonta – összegezte. A menstruációs folyadék méhszöveteket, megvastagodott méhnyálkahártya-sejteket és vérrögöket is tartalmaz, ami növelheti a térfogatot, így sokkal többnek tűnhet, mint valójában.”
Amikor már nem csak szemre túl sok
A szakember szerint erős menstruációról 70 milliliter feletti vérveszteség során beszélhetünk, a gyakorlatban ez a rendszeresen 2 óránként betétcserét igénylő mennyiség, illetve 7 napnál tovább húzódó folyamat esetén orvosi ellenőrzést is igényelhet.
Az erős vérzés hátterében az endometriózis, a policisztáspetefészek-szindróma (PCOS) és a méhmióma is állhat.
A nőgyógyász szakértő arra a következtetésre jutott, miszerint ha a nők megismerik, hogyan néz ki a heves menstruáció, jobban felmérhetik saját helyzetüket, és szükség esetén időben eljuthatnak orvoshoz is. „A vérveszteség mennyiségének monitorozása, valamint a színben vagy konzisztenciában bekövetkező változások hasznos indikátorok” – nyilatkozta.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés