A menopauzát megelőző időszak, a perimenopauza, valamint maga a menopauza komoly hatást gyakorolhat az érintett nők családi életére is, derül ki egy kutatásból. Ez akár azzal is járhat, hogy a változókorú nő elválik – pedig valójában, ha kezelték volna az érintettek a hormonok játékából fakadó problémáit, ez elkerülhető lett volna.
A menopauza válás oka lehet
Egy brit kutatásban 10-ből 7 nő mondta azt, hogy a menopauza a felelős házassági problémáiért, esetleg válásáért: a válaszadók közt volt olyan is, aki arról számolt be, több a vita otthonában, esetleg a családon belüli erőszak is megjelent azóta, hogy a menopauza tüneteivel küzd.
A házasságában gondokkal küzdők közel 80 százaléka vallott arról, hogy a perimenopauza vagy a menopauza hatására nehezebb a családi élet otthonában, mint korábban volt,
az érintetteknek pedig mindössze harmadának ajánlottak fel valamilyen terápiát vagy hormonkezelést.
Akik megkaphatták a hormonokat, azoknak 65 százaléka pozitív változást érzett – a hormonterápia esélye nélkül menopauzát átélők pedig úgy gondolják, hogy ez a megoldás segíthetett volna nekik akár házasságuk megmentésében is.
Túl keveset tudunk a változókorról
„A menopauzáról, azaz a változókorról még mindig keveset tudnak a nők, hiszen nincs a köztudatban, nem tanulunk róla, és valamiért az orvosok sem igazán hívják fel a 40 pluszos nők figyelmét, hogy majd jön valami, amire figyelne kellene” – vélekedik Iványi Orsolya menopauza-aktivista.
„A legtöbben még mindig azt hiszik, hogy ez némi hőhullám meg hangulatingadozás.
És van, aki tényleg észre sem veszi, hogy átsuhant rajta a menopauza, de a nők 75 százaléka biztosan tapasztal valamilyen tünetet, ha nem is feltétlenül komolyat.
Eddig 34 különféle tünetről beszéltek, de mára állítólag 60-nál is több van. A vazomotoros tünetek – mint a hőhullám – mellett pszichés és urogenitális velejárói is lehetnek a menopauzának.
Keveset beszélünk a perimenopauzáról is, amely a menopauza előtti felvezető éveket foglalja magában, 45 éves kor körül kezdődik el, és eltarthat 4-5 évig is. Ebben az időszakban a mentális tünetek erősebbek lehetnek” – mondta a Díványnak Orsi, akit gyakran keresnek meg férjek azzal, hogy nem értik, mi történik a feleségükkel.
„Én nem jelenteném ki, hogy a menopauza válást tud előidézni, inkább azt, hogy 40–55 éves kor között létrejöhet egy olyan helyzet, amelyben elgondolkozik a nő, hogy tényleg ezt akarta magának? 40–50 év fölött jön egyfajta magabiztosság, önbizalom, paradox módon pont abban a korban, amikor a középkorú nőket a társadalom elkezdi levegőnek nézni annak ellenére, hogy ilyenkor vagyunk a legjobb formánkban – az élettapasztalat ekkorra érik be” – vélekedik Orsi.
Itthon kevesen kapnak hormont
A menopauzát kísérő pszichés tünetek olyasmikre ragadtathatnak egy nőt, amit később maga sem ért – sokkal egyszerűbb lenne, ha nem lenne a téma tabu, a párok otthon beszélgethetnének róla.
„A menopauza még mindig szitokszó, és egyenlő az öregedéssel.
A legtöbb férfinak fogalma sincs róla, nekik sem mondta senki, hogy náluk is van változókor, csak lassabban zajlik,
és nem olyan drasztikus tünetekkel” – fogalmaz Orsi.
Ismeretei szerint Magyarországon a nők 2-3 százaléka kap hormonterápiát: sokan félnek attól, annak dacára, hogy bár nem mindenre nyújt megoldást, segíthet a tüneteken.
Töltekezhetünk is belőle
Orsi a magyar Menopausa Társaság tagja, folyamatosan előad a témában.
„Napi szinten kapok leveleket nőktől, hogy mit csináljanak, nem értik néha, mi történik velük, orvosról orvosra járnak, mégis nehezen találnak megoldást. Ezen jó lenne változtatni, több menopauzára szakosodott orvos kellene” – mondta el a Díványnak.
Véleménye szerint baj az is, hogy ma alapvetően a tünetekre koncentrálunk, miközben egy teljesen új életszakaszba is lépünk, amit mindenkinek meg kell élnie.
„Én úgy hívom, hogy a menopauza lendület, újratervezés, feltöltekezés:
végül is 30 évet is élhetünk ebben a biológiai szakaszban, mert ez sosem ér véget, vannak, akiknek 60-70 évesen is vannak még tünetei.”
Orsi fontosnak tartja még kiemelni, hogy a menopauza egyedi: ahány nő, annyiféle létezik. Kezdetének időpontját is nagyon sok dolog befolyásolja: genetikai és földrajzi különbségek mellett a szülések száma, az alultápláltság, a vegetáriánus étrend és a dohányzás is – utóbbi három akár évekkel is előrébb hozhatja kezdetét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés