Orsi, aki az Egyesült Királyság után ma már Olaszországban él, még akkor kezdett blogolni, amikor hazai kommunikációs karrierje után Londonban folytatta tovább. Szorgalmasan írt, de Toscanában, negyven körül egészen más témák kerültek elé. Mára már menopauza-aktivista, aki A Második Tavasz néven alapítványt is létrehozott, nagy cégeknek segít abban, hogy menopauzában levő kollégáikat jobban megérthessék és támogathassák, és aktivistákat keres, hogy amolyan igazi sisterhood segítségével átkeretezze azt a képet, amely fejünkben ezzel az életszakasszal kapcsolatosan él.
Mindent a menopauzáról: könyvben és alapítványban
Legújabb, ambiciózus vállalkozása egy könyv, amely nem az első lesz tollából: a Toszkán love storyban férjével közös történetét írta meg, a július végén megjelenő Mindent a menopauzáról azonban egy olvasmányos, viszont információkkal és valós történetekkel teli kötet lesz, itthon első ebben a műfajban.
„Ez a könyv nem csak a napos oldal: tudományos megközelítésű, a Magyar Menopausa Társaság elnöke a lektora. Nagyon büszke vagyok arra, hogy a társaság felvett a tagjai közé, és mindenben támogat. Úgy próbáltam összerakni a könyvet, hogy a legújabb trendek és megközelítések is benne legyenek. Nemrég voltam Firenzében egy konferencián, ahol rengeteg új és érdekes információ hangzott el, ezek szintén belekerültek. Mi még mindig azzal vagyunk elfoglalva, hogy szedjünk-e hormont, vagy nem, ott pedig már teljesen más dimenziókat mutatnak: például hogy mi van, ha minden nő teljes életében ultraalacsony dózisú hormont szed” – avatta be Orsi a Dívány olvasóit.
Magyar szerzőtől ugyanis kevés menopauzával foglalkozó könyv jelent meg eddig Magyarországon, ezek egy része nem is a laikusoknak és ezzel együtt rengeteg érintettnek íródott. Ez a kötet viszont kifejezetten őket célozza meg:
egy-egy személyes történetet követően a tudományos magyarázat, illetve a kezelési lehetőségek is ott sorakoznak benne.
„Azt látom, nem beszélünk eleget a menopauza jelenleg több mint 30 ismert tünetéről. Sokan úgy gondolnak rájuk, hogy ezek az öregedés jelei, nem kell velük foglalkozni, mert nem lehet rajtuk változtatni – ezért meg sem említik az orvosnak. Ilyen például a hüvelyszárazság vagy az inkontinencia is. Az ember sok tünetet megtapasztal, de nincs ebben egyedül: léteznek különböző megoldások, nem csak a hormon” – fogalmaz Iványi Orsolya.
Érintettként mutatja be ezt az életszakaszt
Hozzáadott értéke lesz a könyvnek az is, hogy egy érintett nő ír majd benne.
„Nem arról szól, hogy én megmondom a tutit, a saját történeteim mellett szakértői interjúk is vannak benne, de tény, hogy a menopauzális medicina mindössze 30 éves.
A női egészség összességében elhanyagolt téma, a menopauzával viszont talán nagyobb hírverést lehet csinálni annak érdekében, hogy többet foglalkozzanak a nők egészségével.
A nőktől elvárjuk, hogy mindent is megcsináljanak, túléljenek és erősek legyenek, de foglalkozzunk már azzal is, hogy egészségi szempontból mire van nekik szükségük, hogy ezt meg tudják tenni! Néha én is olyan fáradt voltam hónapokig, hogy azon gondolkoztam, ezt hogy csinálja végig az, akinek be kell járnia egy irodába, gyereke van, meg bevásárol, főz. Érdemes beszélni arról, hogy ez is lehet egy menopauzatünet” – vélekedik Iványi Orsi, aki könyve és mozgalma jelszavául is #amenopauzaösszeköt hashtaget választotta. Úgy látja, ez tényleg igaz is: májusban, A Második Tavasz alapítvány megalakuló eseménye után sok visszajelzést kapott arról, milyen jó, hogy egy ilyen találkozás megerősíti a nőket abban, hogy nincsenek egyedül ebben a helyzetben.
„Nagyon kevés hiteles információ jut el a nőkhöz. Mindent le kell írnom újra meg újra nekem is, még ha először azt is gondoltam, hogy ezt már megtettem, nincs rá újra szükség.
Az alapítvánnyal egyébként nemcsak az egészségről szeretnénk beszélni, hanem például a karrierről 40-50 év felett, vagy az önmegvalósításról: arról, hogy mi történik a nőkkel ebben az életszakaszban.
Sokan úgy élik meg, hogy végre azt csinálnak, amit akarnak, nem kell mást kiszolgálniuk, foglalkozhatnak azzal, nekik mi a jó. De lehet, hogy nem is tudják, ez mi, mert annyira mással voltak eddig elfoglalva. Önismereti út is foglalkozni a menopauzával: lehet új szerepeket találni is, új életutakat. Nem csak az van, amit elvár a család” – mutatott rá az aktivista arra, hogy amit sokan veszteségként élnek meg, az jelentheti új utak kezdetét is.
A lelki vetülettel is foglalkozni kell
Orsi nagyratörő célokat is kitűzött maga elé: szeretné, ha orvosi rendelőkbe is eljuttathatnának tájékoztató anyagokat, vagy akár gyógyszertárakban helyezhetnék ki azokat.
Az alapítvánnyal évi négy rendezvényt terveznek, amelyek egy-egy témára fókuszálnak: a következő, a menopauza világnapján aktuális eseményük a szexualitást járja majd körbe.
„Ha egy nő alacsony az libidó problémájával fordul orvoshoz, azt mondják neki, szokja meg, de ha egy férfi teszi ezt, az orvos azonnal azt kérdezi: mit írjak fel?
Én is teszteltem orvosokat, elképesztően nem foglalkoznak a libidó kérdésével.
A legutolsó válasz, amit kaptam, az az volt: ez az evolúció…” – idézte fel Iványi Orsi, aki szerint egyébként a menopauza nem csak testi folyamat, ezért is van annyi nőnek igénye holisztikus szemléletű orvosra, aki meghallgatja, amit érez, akkor is, ha egy órát beszélne róla.
Az orvosoknak is tanulniuk kell még a témában
„A lelki vetülettel nehezebb foglalkozni, mint a testivel: általában ha orvoshoz megyünk, ő mond valamit, vagy felír, de itt ez nem elég. Ráadásul mivel keveset tudunk a menopauzáról, sokat kérdezünk is, így sokkal több időt igényel ellátni egy menopauzás nőt, mint egy kismamát” – magyarázza.
Márpedig olyan tünetek is felmerülhetnek menopauzában, mint a koncentrációs képesség romlása: ezért is fontos, hogy a munkahelyeknek és a (férfi) vezetőknek is legyen ismerete arról, mivel járhat ez az állapot, amely betegségeket is kialakíthat.
Ha ezek kezeletlenül maradnak, az komoly gazdasági veszteségeket okoz a cégeknek, amellett, hogy az egészségi gondok a nők életét is megkeserítik, és az egészségügyi rendszert is leterhelik. A menopauza népegészségügyi probléma is, ezért gondolja Orsi fontosnak azt, hogy kormányzati szinten is téma legyen a változókor. „Év elején felvettem a Háziorvosok Online Szervezetével a kapcsolatot, elmondtam, milyen jó lenne, ha a háziorvosok a menopauza kapcsán is képben lennének, hiszen ez lenne a legegyszerűbb út a nők számára. Nagyon örültem, hogy nyitott fülekre találtam, és úgy néz ki, hogy a Magyar Menopausa Társaság indít majd továbbképzést számukra. Ugyanakkor nemzetközi téren már úgy látom, megeshet, hogy a menopauza az endokrinológusok szakterületévé válik majd” – tette hozzá.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés