Nem, nem egy trópusi utazásra gondoltunk a tél kellős közepén, hanem egy mindenki számára elérhető módszerre, ami olyannyira hozzáférhető, hogy feltehetően az alábbi fűszerek közül a legtöbb ott lapul a konyhádban, és talán használod is nap mint nap.
Hűtenek vagy fűtenek?
A keleti gyógyászati rendszerek, a hagyományos kínai orvoslás és az ájurvéda szerint minden élelmiszernek van egy csak rá jellemző hatása, az egyik ilyen az, hogy az adott zöldség, gyümölcs vagy más egyéb hozzávaló a szervezetben milyen hatást fejt ki. Ilyen az is, hogy fűtő hatást vált ki a szervezetben vagy inkább lehűti azt.
Amikor azt mondjuk, valami melegíti a szervezetet, az valójában azt jelenti, hogy élénkíti a vérkeringést, és energikusabbnak érezzük magunkat tőlük.

Mára a tudomány is bebizonyította, hogy ezek a feltevések nem „csupán” több ezer év tapasztalatán alapulnak, a melegítő élelmiszerekben találhatók olyan vegyületek, amelyek ezt a hatást váltják ki.
Egy kutatás azt is megállapította, hogy a fűtő hatás összefügg bizonyos tápanyagok, vitaminok, ásványi sók jelenlétével az adott élelmiszerben. Például, ha magas a folsav vagy a B6 vitamin tartalma, akkor az melegítő hatású étel.
Erősnek, csípősnek érezzük ezeket
A melegítő fűszerek, ételek, mint amilyen a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér, a chili, a bors vagy a kardamom, speciális vegyületeket tartalmaznak, ezért keltenek csípős érzetet, amikor nyersen vagy főzve fogyasztjuk ezeket.
A gyömbérben például gingerol van (a gyömbér angolul ginger, a vegyület neve innen származik), ami a nyelvben lévő, melegérzékelő receptorokat aktiválja. Főzés során a gingerol átalakul egy másik anyaggá, amely miatt a főtt ételben lévő gyömbérnek már inkább édeskés íze van.
A szárított vagy aszalt gyömbérrel azonban vigyázzunk, mert a vízveszteség miatt új vegyület alakul ki, amelytől kétszer olyan csípősnek érezzük ezeket, mint a nyers gyömbért.
A szegfűszegben lévő eugenol adja a fűszer édeskés, kesernyés és csípős ízét, illetve ez az anyag nagy mennyiségben szájszárazságot is okozhat. Mivel a szegfűszegnek magas az eugenol tartalma, ezért csak mértékkel használjuk, keveset tegyünk belőle az ételekbe, italokba. Ugyanez igaz a fahéjra is, amelyben szintén megtalálható ez a vegyület.

Reggelente egy-egy szem elrágcsálásával az emésztésünkkel is jót teszünk, de fogfájásra is remek ötlet.
Tovább olvasomFőzz teát belőle
Mi esik legjobban a hideg időben? Naná, hogy egy jó meleg ital. A fenti fűszerekből vagy azok kombinációjából remek teákat készíthetünk. Ha igazi tüzes nagyágyúra vágyunk, akkor pucoljunk meg egy ujjnyi gyömbért, daraboljuk fel, és adjunk hozzá egy rúd fahéjat, 3-4 darab szegfűszeget, 2-3 kardamomot, és 2-3 szem borsot. Ezeket törjük össze egy mozsárban, és forraljuk 15 percig egy liter vízben. Ha túlságosan erősnek találjuk a teát, akkor később higíthatjuk sima forró vízzel, vagy édesíthetjük mézzel, cukorral.
A fűszerkeveréket még egyszer felhasználhatjuk újabb adag víz hozzáadásával, és ekkor már egy lágyabb aromájú, de ugyanolyan hatásos teát kapunk.

Ha valaki inkább a kávét szereti, akkor ebből a főzetből remek fűszeres kávé készíthető úgy, hogy instant kávét és egy kevés tejet keverünk hozzá.
A gyömbérből önmagában is készíthető tea, hozzávetőleg két ujjnyi gyömbér és egy liter víz felhasználásával. Ízesítésnek remekül illik hozzá a citrom és a méz is.
Használj több paprikát
A magyar kulinária koronázatlan fűszerkirálynője lehetne a paprika, amit nap mint nap használunk levesek, pörköltek elkészítésekor. Ha valaki szereti a csípős ízeket, akkor az erős pirospaprikával, akár nyers, akár por formában, két legyet üthet egy csapásra: készít egy finom ételt, és felmelegíti a szervezetét.

A Magyarországon honos erős paprika távoli rokona a chili, és abban hasonlítanak egymásra, hogy mindkettő tartalmaz kapszaicint. Ez az anyag ingerli a nyelv ízlelőbimbóit és kelt csípős érzetet.
Manapság már gyakori, hogy a kapszaicint fogyasztó krémekben is használják, amelynek az az oka, hogy a bőrön is fokozza a vérkeringést, nem csak belsőleg fogyasztva, az ételeinkbe téve.
Ha jó a vérkeringésünk, vagy serkentjük valamilyen fűszerrel, akkor kisebb a valószínűsége, hogy fázik majd a kezünk vagy a lábunk.
Egy tál forró krémlevesnek senki nem tud ellenállni
A téli szezon főszereplői egyértelműen a fűszeres krémlevesek. Ha sütőtökből, édesburgonyából, sárgarépából vagy ezek keverékéből készülnek, akkor a korábban már említett melegítő fűszereket és a fokhagymát is használhatod az ízesítésükhöz. Arra viszont figyelj, hogy az őrölt fűszereknek mindig sokkal intenzívebb az ízük, ezért csak mértékkel adagold őket, hidd el, kis mennyiségben is kifejtik a hatásukat, és gyorsan felmelegítenek.
Ha további egészséges ételekre is kíváncsi vagy, olvasd el ezt a cikkünket.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés