Ez az ásványi anyag segít aludni és leküzdeni a stresszt, de nem mindegy, hogyan viszed be

GettyImages-1440005476

A reggeli mellett neked is ott vannak azok a vitaminok és ásványi anyagok, amit fontosnak tartasz bevenni? De biztos, hogy ez a tökéletes időpont?

Emésztőrendszeri panaszok, migrénes fejfájás, fáradtság, izomgörcs vagy álmatlanság. Csak néhány azon tünetek közül, amit a magnéziumhiány okozhat. Az élelmiszereinkben egyre kevesebb van ebből a fontos ásványi anyagból, illetve sokan nem fogyasztanak olyan ételeket, amelyek elégséges magnéziumforrások. Ráadásul a stresszel teli hétköznapok is igénylik, hogy megfelelő mennyiséget vigyél be a szervezetedbe. Ám nem mindegy, hogy mikor veszed be a tablettát.

A magnézium természetes forrásai

Azt, hogy milyen a magnéziumszinted, vérvizsgálatból meg tudják mondani, és ennek fényében beállítani, hogy mennyit kell belőle bevinned. 

Ha arra jutottatok a háziorvosoddal, hogy a tüneteid egyértelműen magnéziumhiányra utalnak, érdemes néhány olyan élelmiszert bevezetni az étrendedbe, amelyek gazdagok magnéziumban.

Ilyen többek között a tökmag, a spenót, a barna rizs, a tonhal, a mandula, a kesudió, a joghurt, a banán vagy éppen az avokádó. 

Az étkezésed megváltoztatásával sokat tehetsz azért, hogy elég magnézium jusson a szervezetedbe
Az étkezésed megváltoztatásával sokat tehetsz azért, hogy elég magnézium jusson a szervezetedbeistetiana / Getty Images Hungary

Fontos a rendszeresség 

Szakemberek szerint nincs tökéletes időpontja a magnézium bevételének, ám fontos, hogy – ha szükséges – rendszeresen szedd, illetve lehetőleg mindig a nap ugyanazon időpontjában. Ezért is érdemes valamilyen étkezéshez kötni, illetve abban az esetben is, ha éppen székrekedéses tünetek miatt szeretnél többet bevinni a szervezetedbe.

Abban az esetben, ha álmatlanságban szenvedsz, és ezért szedsz magnéziumot, a vacsorához vagy lefekvés előtt vedd be a tablettákat.

Több tanulmány is bizonyította, hogy a magnéziumbevitel több betegség tüneteire is pozitív hatással van. 2014-ben 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők körében végeztek egy kísérletet: három hónapig szedtek 300 mg magnéziumot naponta, az eredmények pedig azt mutatták, hogy ez a mennyiség már segített a vércukorszint szabályozásában. Egy 2018-as vizsgálat pedig azt az eredményt hozta, hogy a rendszeres magnéziumszedés csökkenti a migrénes rohamok számát és súlyosságát.

A depresszió tünetein is javíthat, ha emelkedik a magnéziumszint
A depresszió tünetein is javíthat, ha emelkedik a magnéziumszintJustin Case / Getty Images Hungary

Egy évvel korábban azt figyelték meg, hogy a magnézium egy fajtája, a magnézium-klorid milyen hatással van a depresszió enyhe vagy közepesen súlyos tüneteire. Az ásványi anyag ebben az esetben is jól vizsgázott; hat hét alatt javult a betegek állapota.

Vigyázz, nehogy túladagold! 

Az egyik angol magazin cikke szerint az étkezéseddel a magnéziumot túladagolni szerencsére nem tudod, mert a szervezet a vizelet útján megszabadul tőle. Ha viszont magnéziumtartalmú étrend-kiegészítőket szedsz, és túl sokat veszel be, az okozhat kellemetlen tüneteket, például hasmenést vagy émelygést. Ráadásul, bizonyos gyógyszerek – például hashajtók vagy savlekötők – tartalmazhatnak magnéziumot, így a napi bevitelbe ezt is bele kell számolni. Általánosságban az mondható el, hogy a napi magnéziumszükséglet egészséges felnőttek számára 300–350 mg, míg bizonyos esetekben – például terhesség, szoptatás vagy nagyobb fizikai igénybevétel idején – ez felmehet 450 milligrammra.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek