A carolina reaper paprikáról valószínűleg még az is hallott, akinek az Erős Pista is sok. A capsicum chinese legpikánsabb változata nemesítés eredménye, egy álló évtizedig a legcsípősebb növény volt a Földön.
2013-ban jegyezték be a Guinness-rekordok listájára a kis, puffadt pirospaprika Trinidad Scorpion Butch T változatát, mint a legmagasabb kapszaicintartalommal bíró élelmiszert.
Extraerős inger
A kapszaicin egyfajta alkaloid, mely leginkább a paprikában található, s azok csípős érzéséért felel. Farmakológiai hatását tekintve az idegsejtekre hat, az azokat ingerlő, gyulladási folyamatokat kiváltó összetevőnek saját erősségi skálája van, melyet Scoville-skálának (SHU) neveznek. Minél magasabb SHU-val rendelkezik egy fajta, annál inkább hat a bőr és a nyálkahártya hőérzékelő idegvégződéseire. Csíp, mar, éget. Még 1912-ben egy amerikai kémikus, Wilbur Scoville számszerűsítette a változatos színben pompázó növénynemzetség erejét jelző egységrendszert.
Az, hogy miként állapítható meg az egyes nemesítések skálán való elhelyezkedése, organoleptikus módszereknek köszönhető. Ezek legismertebb formája, minő meglepetés: a kóstolás, azonban a szubjektív tesztnél bonyolultabb a vizsgálat a paprikák esetén, az eredeti eljárás során cukros vízzel hígították a paprikadarálmányokat addig, míg a tesztelők már nem tudták érzékelni az erejüket. Nullával jelölik a skálán az egyáltalán nem csípős zöldpaprikákat, melyeket oldani sem kell, míg például a leginkább elterjedt, manapság már csak közepes erősségű 300 000-es habanero háromszázezerszeresre hígítva veszti el fűszeres aromáit. Manapság folyadékkromatográfiával vizsgálják ezt a tulajdonságot, így az emberi szubjektivitás már nem befolyásolja az eredményeket.
15 SHU jelenleg egymilliomod rész kapszaicinnek felel meg, a tiszta kapszaicin tehát 15 millió SHU-val bír.
Érdekes módon az úgynevezett paprikaspray, vagyis a rendőrség által is alkalmazott tömegoszlató fegyver, a könnygáz 2-5 millió SHU erősségű. Olyan, mintha a legerősebb carolina reapert dörzsölnénk a szemünkbe.
Ez a paprikafajta volt idén nyárig a világ legcsípősebbje, melyet egy évtizede a Fort Mill-i PuckerButt Pepper Company tulajdonosa, „Smokin” Ed Currie nemesített Rock Hill-i, dél-karolinai üvegházában.
Valóban kétszer csíp
A Guinness-rekordokat kezelő bizottság vizsgálatai alapján átlagos csípőssége 1,569,300 SHU, ezt a Winthrop Egyetem 2013-ban végzett vizsgálata alapján állapították meg. Az egyes példányok között komoly eltérések vannak, a legcsípősebb darab ereje 2,2 millió SHU volt.
A cseresznyepaprika mindössze 5000-es SHU-ja meglehetősen kispályásnak tűnik mellette.
Smokin Ed két extrán csípős fajtát keresztezve alkotta meg a kecses farkáról reapernek, azaz kaszásnak nevezett dél-karolinai paprikáját, egy piros habanero és a korábbi rekorder, a bhut jolokia házasításából. Leírása szerint az íze gyümölcsös, bár ezt nehezen érezhetjük, ugyanis a pingponglabdányi vörös puffancsok azonnal csípnek, embertelen módon.
A carolina reaper rekordja azonban idén megdőlt, ráadásul ugyanannak a termesztőnek köszönhetjük a még ennél is intenzívebb ízű Pepper X-et. A már 2017-ben termeszthetővé vált fajtát idén augusztus 23-án ismerte el a világrekordokat számontartó bizottsag. SHU-értéke átlagosan 3,18 milliónyi. Minden harapás pokoli erősséggel bír, sokaknak elképzelhetetlen, vajon miért is eszik valaki bármit, amitől idegvégződései azonnal begyulladnak.
A kérdésre a válasz magában a kapszaicinben rejlik, ugyanis fogyasztása során endorfin, egyfajta boldogsághormon szabadul fel a szervezetben. Ugyanaz az anyag, ami például szex közben. Az agyalapi mirigyben termelődő hormon euforikus állapotot okoz, egyfajta természetes drog, melyre éppen úgy rá lehet szokni, mint szintetikus változataira.
Ezért szeretik jobban a férfiak
Talán környezetünkben is tapasztaltuk, de tudományos bizonyítékai is vannak annak, hogy a férfiak jobban vonzódnak a csípős ételekhez, mint a nők. A magyarázatra egy 2014-es kutatás világított rá, minél több csípőset eszik valaki, annál magasabb a tesztoszteronszint a szervezetében. S hogy vajon melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás? Netán az alfa-hímek szeretik a paprikát annyira, hogy társadalmi szokás vált belőle, vagy a csilifogyasztás fokozza a tesztoszterontermelést? Nos, erre a kérdésre még nem született válasz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés