Az emésztési zavarok igencsak változatosak lehetnek, és nagyon meg tudják keseríteni az ember mindennapjait, azonban van egy fűszer, mely szinte mindenkinek a konyhaszekrényében ott lapul, és segíthet a fájó hason.
A magas antioxidáns-tartalommal rendelkező, frissen és szárítva is alkalmazható, ízletes növény természetéből fakadóan képes szervezetünk gyulladásait csökkenteni. A keleti konyhák egyik alapvető fűszere egyre inkább elterjedtté válik hazánkban is. Mind porrá őrölt, mind friss, meghámozandó verziója könnyen elérhető. Vidám sárga színével üdítően hat bármelyik ételre, ha hozzáadjuk, a magyar konyha tradicionális receptjeiben simán elfér a fűszerpaprika mellett, vagy akár ahelyett is. A kurkuma hódító útját beltartalmi értékei egyengetik, képes a faggyútermelést szabályozni, csökkenti a gyulladást, jót tesz a porcoknak, és a kollagéntermelést is támogatja.
Az ősi gyökér
Nem véletlenül nevezik angol nyelvterületen szent pornak – holy powdernek –, hiszen tényleg szinte csodával határos, mi mindenre használható.
A kurkumát már az ókorban is fogyasztották, az egykori hellén birodalom lakói a távol-keleti kultúrákkal kereskedő árusoknak köszönhetően juthattak hozzá. Marco Polo is említésre méltónak találta, ő a sáfrányhoz hasonlította visszaemlékezésében. Linné volt az, aki 1753-ban az európai botanika számára kanonizálta, s ő nevezte el Curcuma longának. A többszázféle alfajjal rendelkező gyökér, mely a gyömbérfélék családjába tartozik, és szinte a megszólalásig hasonlít is rájuk, Indiától Indonézián át egészen Dél-Kínáig őshonos. Nem csak fogyasztásra termesztik, az ázsiai kertkultúra aktív szereplője, hiszen illatos-látványos virágaival a szemet is gyönyörködteti.
Az indiai gyógyászatban elsősorban emésztésre ható és vértisztító tulajdonsága miatt szeretik, úgy tartják, örök ifjúságot ad, egyfajta univerzális gyógyszer; lázra, gyulladásokra, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek esetén is kezelik a keleti betegeket vele. Kifejezetten ajánlják zsíros ételek után, a teltségérzet megelőzésére és elmulasztására, gyomorégésre, felfúvódásra, bélgörcsökre egyaránt. Pépesítve sebekre, kígyómarásra és pókcsípésre is alkalmazzák, de inhalálják is, kihasználva köhögéscsillapító és nyákoldó hatásait.
A kurkuma, kurkumintartalma miatt, jelentős antioxidáns tulajdonságokkal bír, ami gyulladáscsökkentő hatásával védi az ereket, ezért képes csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságait mostanság sikerült pontosítani, és egy nemrég ismertetett tanulmány szerint
a fűszerben található természetes vegyület ugyanolyan hatékonyan csökkentheti a felesleges gyomorsavat, mint egy, a hazai gyógyászatban is hatékony gyógyszer, melyet a gyomorfekély gyógyítása során alkalmaznak.
Az emésztési zavarok csodaszere?
Az emésztési bajok ellen használt szerekkel a bangkoki Chulalongkorn Egyetem Orvostudományi Karának kutatói hasonlították össze a már említett kurkumin gyomorproblémákra gyakorolt hatását. A kísérletek során a betegek egy része csak kurkumint, egy másik csoportjuk orvosságot, a harmadik csapat pedig a két szert egyszerre kapta. Az eredmények alapján pedig kiderült, a hatékonyságot tekintve a kurkumint fogyasztó páciensek állapota is hasonlóképpen javult, mint azoké, akik a gyógyszert fogyasztották.
A kettős vakteszt eredményeit megismerve a tudósok további és hosszabb távú vizsgálatokat javasolnak, hogy a kurkumin hatásait még inkább megismerhessék.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés