Ha ezeket eszed, megakadályozhatod a kopaszodást

GettyImages-1461111746
Olvasási idő kb. 5 perc

Férfiak és nők ezreit keseríti meg az évek során fogyatkozó hajszálaik mennyisége. A kopaszodás nemcsak kellemetlen, de esztétikailag is kényelmetlen állapot. Lehet, hogy megtalálták az ellenszerét?

Hajhagymáink élettartama és érzékenysége velünk született tulajdonságainknak, genetikánknak köszönhető. Mondják, vannak a kopaszodó és az őszülő típusú emberek, de vajon mitől függ, mi melyik kalapból húzunk a genetikai lottón? És vajon tehetünk ellene bármit is?

Talán nincs is annál nehezebben elfogadható tény, miszerint az évek múltán változik kinézetünk, s néha nem abba az irányba, amit megfelelőnek tartanánk. A hajhullás természetes jelenség egy bizonyos fokig, hiszen hajszálaink élettartama véges. De mi a helyzet akkor, hogyha helyettük nem nőnek újabbak? Vajon megállítható a kopaszodás? 

A hajhullás természetes, de a kopaszodás ijesztő is lehet
A hajhullás természetes, de a kopaszodás ijesztő is lehetBoy_Anupong / Getty Images Hungary

A tudósok szerint a táplálkozásunkban rejlik a dús haj lehetősége. Napi 60–100 szál hajunk elvesztése – bár soknak tűnik a szám, de teljesen normális az orvosok szerint, azonban nemtől függetlenül a felnőtt társadalom akár felét érintheti a fokozott hajvesztés. 

Nem csak a férfiakat érinti

A környezeti hatásokon kívül egyes betegségek is okozhatnak hajhullást, sőt a terhesség és a szoptatás alatt is jellemzőbb a hajszálak elvesztése. Ebben az időszakban a haj szerkezete is megváltozhat. Okozhatja vitaminhiány vagy -túladagolás, és jócskán jelen lehet az okok között a hajlam is. Ha a háttérben genetikai okok állnak, akkor csak a hajbeültetés segíthet, de a hajhullás más típusaira lehet megoldást találni.

Ha nem genetikus, hanem hormonális a hajvesztés, általában a férfihormonok, az androgének túltengése az oka. A klimax is okozhat hajhullást, a változókorral ugyanis az ösztrogén- és progeszteronszint csökken, s túlsúlyba kerülnek a fent már említett hormonok. S míg a nők általában a választéknál észlelik, hogy egyre kevesebb hajszáluk van, az ellenkező nem képviselőire leginkább a foltokban történő kopaszodás a jellemző. 

Az emberi fejbőr körülbelül 100 000 szőrtüszőt tartalmaz, melyek élettartama mintegy 30–40 év.

Amennyiben valamiféle hiánybetegség az oka a hajvesztésnek, azt akár meg is állíthatjuk. Kutatások szerint ugyanis – amennyiben nem genetikus eredetű – legtöbbször ez a kopaszodás oka. Nem mindegy azonban, milyen vitaminokkal igyekszünk tenni hajhagymáink egészségéért, némely mikrotápanyag ugyanis éppen ellenkező hatást gyakorol fejbőrünkre.

Mik azok a mikrotápanyagok?

A mikrotápanyagok, azaz a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek a makrotápanyagokkal ellentétben nem szolgáltatnak energiát, viszont kulcsszerepet töltenek be szervezetünk anyagcsere-folyamataiban, az enzimek működésében, és testünk felépítésében. Egyes mikrotápanyagok antioxidáns-funkcióikkal is védelmeznek bennünket. 

Az őszülés oka is ez lehet

A vizsgálatok alapján kiderült, hogy az őszülést is a vitaminhiánynak köszönhetjük. A vas, a D-vitamin, a folsav, a B12-vitamin és a szelén olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyek szerepet játszhatnak a haj őszülésében/fehéredésében. Ezeknek a hiányos mikrotápanyagoknak a pótlásával tehetünk a korai őszülés ellen,

A mikrotápanyagok közé tartoznak a zsírban oldódó vitaminok, az A-, D-, E- és a K-vitamin, a vízben oldódó társaik, többek között a B-vitaminok, a C-vitamin, a folsav, a pantoténsav. Idetartozik a testünk egyik legfontosabb alkotóeleme, a kalcium, vagy többek között a szelén, a cink, a vas, a foszfor. 

A D-vitamin és a vas az, ami elengedhetetlen szervezetünknek, ha meg akarjuk állítani a kopaszodást. Míg utóbbi inkább a nők számára jelent segítséget, a D-vitamin szinten tartására mindkét nem képviselőinek szükség van, ha minél tovább szeretnék élvezni dús hajkoronájukat, derül ki egy friss kutatásból.

Vigyáznunk kell azonban az E-vitaminnal, a szelénnel és az A-vitaminnal, ezek a mikrotápanyagok ugyanis fokozhatják a hajvesztést.

Utóbbi ugyan elengedhetetlen számos belső szervi megbetegedés megelőzése és a szem épségének megőrzése miatt is, azonban egyértelmű kapcsolatot fedeztek fel a kutatók vese- és szemműtéten átesett pácienseknél a vitamipótlás és a hajhullás fokozódása között. Egy hónapnak kellett eltelnie ahhoz, hogy az A-vitamin-kúrát befejezve a hajhullás mértéke az egészséges tartományba kerüljön vissza. Ez a vitamin képes testszerte leállítani a szőrnövekedést, s ez nem csak a hajat, hanem a hajlatokat is érintheti. 

Nem mindegy, mit eszünk, némelyik vitamintól jobban hullik a haj
Nem mindegy, mit eszünk, némelyik vitamintól jobban hullik a hajBoy_Anupong / Getty Images Hungary

Táplálkozzunk egészségesen, az elegendő lehet sok esetben

Hasonló tapasztalatokról számoltak be a komplex B-vitamint szedő résztvevők is, csak fordítva. A vitaminkúra befejezését követően tapasztaltak hajhullást. Mint kiderült, a riboflavin (B2), a B6-vitamin, a biotin (B7), a folsav és a B12-vitamin kifejezetten előnyös a kopaszodás megelőzésére. Mivel támogatják a sejtanyagcserét, segítik hajhagymáink megfelelő működését. 

„Ezeknek a vitaminoknak a napi ajánlott mennyiségét kiegyensúlyozott táplálkozással lehet elérni, kivéve a biotint, amely az egyetlen B-vitamin, amelyet a szervezet termel” – összegzik a Dermatology and Therapy szakfolyóiratban publikált tanulmány szerzői. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek