Nincs annál jobb és talán finomabb sem, mint amikor mi magunk főzünk otthon a családnak vacsorát. Ilyenkor biztos, hogy olyan ízű lesz az étel, ahogyan azt mi szeretjük. De nem elég csupán, ha a végeredmény a szánk ízének való. Stiller Tamás kreatív séfet kértük meg arra, ossza meg a Dívány olvasóival, hogy az egészségünk megóvása és a pazarlás elkerülése érdekében mi mindenre érdemes figyelnünk már a bevásárláskor.
Veszélyes, ha a húst nem a hentestől vesszük
A sütéshez és főzéshez felhasznált élelmiszerek közül talán az egyik legkényesebb alapanyag a nyers hús, különösen igaz ez a vákuumcsomagolt termékekre.
„A csirkehússal nem árt a kelleténél óvatosabbnak lenni. Miután hazavittük, a csomagoláson feltüntetett szavatossági időtől függetlenül célszerű minél előbb feldolgozni, mert már akár két nap után is kritikussá válhat a minősége” – mindezt tapasztalatból mondja Stiller Tamás, akivel már az is megtörtént, hogy az egyik nagyobb élelmiszer-áruházban, grillezéshez vásárolt, vákuumcsomagolt marhahús az eltarthatósági idő ellenére romlott volt. Miután a rostélyosnak szánt húsok igen sokat kóstáltak, a séf a megbüdösödött húsokat visszavitte az üzletbe, és kárpótlást kért.
„A nem a pultból vásárolt húsokkal nagyon vigyázni kell. Nem azt mondom, hogy soha ne vegyünk előrecsomagolt húst, de ha mégis erre esik a választásunk, azt nagyon-nagyon rövid időn belül fogyasszuk el.
A legjobb, ha arra törekszünk, hogy megbízható forrásból vásároljunk.
Ha csak nem muszáj, a húst ne a nagyáruházak hűtőiből válasszuk ki, hanem menjünk el a henteshez vagy a halashoz, ahol biztos, hogy friss árut kapunk” – tette hozzá Stiller Tamás.
Gomba csak megbízható forrásból kerüljön a konyhába
Vásárláskor szintén nagyobb odafigyelést igényel a gomba, különösen akkor, ha piacon, frissen szedve, erdőjáróktól vásároljuk. Fontos, hogy a gomba mindenképpen megbízható forrásból származzon, és gombaszakértő által kiállított igazolás tanúskodjon arról, hogy az élelmiszert szakember bevizsgálta. Így elkerülhetjük a gombamérgezést.
Jobb, ha a zöldség ropog a fogunk alatt
A földes áruk, illetve a földdel szennyezett zöldségek megfelelő konyhai elkészítése során is ügyelni kell, ha nem szeretnénk, hogy a tányérra került étel csalódást okozzon.
„Ebben az esetben elsősorban nem az élelmiszer minősége tartogathat számunkra meglepetést, sokkal inkább igényesség kérdése a zöldségek feldolgozása. Ugyanis nem biztos, hogy örömet okoz, ha nem a levesbetét, hanem a póréhagyma levelei között megülő por vagy a felületesen megmosott zöldségen maradó sár ropog a fogunk alatt” – hangsúlyozza Stiller Tamás, külön felhívva a figyelmet a leveles áruk, például a saláták alapos megtisztítására, megmosására. Hamarosan indul sokak kedvence, a spárga szezonja is. A zöldség tobozvirágzatában szintén rengeteg por ülepszik meg, ezért az előkészítés során rendkívül fontos, hogy kellőképpen megmossuk.
Senki sem ismeri jobban az éttermi konyhák titkait, mint a szakácsok. Ha kíváncsi vagy rá, vajon ők mit nem rendelnének soha egy étteremben, olvasd ezt a cikkünket is:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés