Mind kívülről fújuk, hogy a vízre vigyázni kell: helyzetünk nagyon előnyös, mivel Magyarországon nagy mennyiségben áll rendelkezésre tiszta, biztonságosan fogyasztható víz – egyelőre. Mosdásra ugyanezt használjuk, de vajon megéri-e ezen spórolni ritkább zuhanyzással, vagy nem éri meg kísérletezni az alacsonyabb energia- és vízszámla elérésének érdekében a test tisztaságával?
A bőrgyógyász javaslata egyértelmű
Vannak olyan helyzetek, amelyekben nem is lehet kérdés, hogy a lehető leghamarabb szeretnénk megmosdani, és a nyári kánikulában tapasztalható nagy melegben is kevesen vannak, akik hajlandók lennének vállalni azt, hogy ritkábban állnak a zuhany alá. De mi a helyzet akkor, ha nem végeztél intenzívebb mozgással járó tevékenységet, nincs is nagy hőség ott, ahol tartózkodsz? Vajon ilyen helyzetben kihagyható rendszeresen a nap eleji vagy végi tisztálkodás?
Az internet bölcsessége helyett szakemberhez fordultunk a kérdés eldöntésére: dr. Kósa Péter, az Affidea Magyarország bőrgyógyásza világítja meg, vajon megéri-e próbálkozni.
„Alapvetően naponta egyszer javasolt a zuhanyzás, bár néhány bőrbetegség esetén előfordulhat, hogy ettől eltérő rendszerességet javaslunk”
– beszéli le a Dívány olvasóit a mosakodás ritkításáról a szakember. Ha valakinek nagyon száraz a bőre, akkor eltérő lehet az orvosi javaslat, de ettől még a napi egy tisztálkodás a fő szabály. Akinek esetleg a bőre állapota miatt azt mondja kezelőorvosa, hogy inkább csak kétnaponta csutakolja magát, annak is van tennivalója a köztes napokon is: a nemi tájakat és a hajlatokat ekkor is mindenképp tisztítani szükséges.
Ez történik, ha kétnaponta zuhanyzol
„Ha valaki nem zuhanyzik mindennap, valamennyire megnő a kockázata a bőrfertőzéseknek, amely lehet gombás, esetleg bakteriális bőrfertőzés: ezek többnyire a hajlatokban alakulnak ki. A másik oldala a kérdésnek ugyanakkor az, hogy ha valaki túl gyakran mosakszik, annak van egy szárító hatása.
A különböző tusfürdők, szappanok a bőr természetes zsírrétegét leválasztják, és ez az állandó szárító hatás arra érzékeny egyéneknél ekcémát okozhat.
De ez a két véglet, általánosságban a napi egyszeri zuhany, mosakodás a javasolt” – tudtuk meg dr. Kósa Pétertől.
A bőrgyógyász azt is hozzáteszi, hogy sportolás, verejtékezéssel járó tevékenység után azonnal vagy a lehető leghamarabb érdemes tisztálkodnunk, a különböző fertőzések kialakulását elkerülendő.
„A verejték önmagában elő tudja segíteni, hogy a gombák, baktériumok jó táptalajt kapjanak és el tudjanak szaporodni” – fogalmazott.
Spórolj másképp!
A rezsi összegének csökkentésére tehát nem az lesz a megoldás, hogy a mosakodásból visszaveszünk egy kicsit: érdemes inkább olyan csapot vagy szűrőt felszerelni, amely levegő adagolásával teszi takarékosabbá a vízhasználatunkat, esetleg egy falra rögzíthető órával rávenni magunkat arra, hogy öt perc alatt végezzünk a mosdással, ne folyassuk órákon át magunkra a forró vizet. Ez már csak bőrünk egészségének megőrzése érdekében is fontos lépés lehet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés