Évszázadokkal ezelőtt a Kaukázus hegységben, a mai Törökország területén valakinek nagyon jól eshetett egy pohárka fermentálódott aludttej, talán köszönhetően éppen annak a 60 fölötti jó baktériumfajnak, melyek probiotikumokként segítik az emésztési folyamatokat, s ezáltal javítják a bélflóra egészségét is. A jótékony hatást tapasztalva az illető törökül így kiálthatott fel: keyif! A kifejezés, melyből a kefir szó származhat, törökül annyit tesz: jó érzés, örömforrás.
A kefirben található mintegy 61-féle jó baktérium mellett élesztő és magas A-vitamin-, B-12 vitamin-, D-vitamin-, kalcium-, magnézium-, vas-, jód-, K-vitamin-, riboflavin-, folsav- és foszfortartalma gondoskodik a tejtermék számos kedvező élettani hatásáról, melyek közül fontos kiemelni néhányat:
A kefir védi a csontokat
A kalcium főleg az első 20-25 év során épül be az emberi test csontjaiba, de kiemelten fontos a várandós édesanyák számára is a megfelelő kalciumbevitel, és időskorban is pótlásra szorulunk csontjaink állagának megóvása és a csontritkulás megelőzése érdekében. A kefir természetes kalciumának felszívódását a D-vitamin-tartalma segíti. Egy kutatás eredményeiből kiderült, hogy a rendszeres kefirfogyasztástól a csontritkulásban szenvedő betegek esetében javult a csontok ásványianyag-tartalma.
Ápolja a bőrt
A kefir a bélflóra működésére gyakorolt kedvező hatásának köszönhetően a pattanásos arcbőrtől is megszabadítja fogyasztóját.
Segít a daganatos megbetegedések megelőzésében
Mivel a kefir késlelteti az enzimaktivitást, egy kutatás arra mutatott rá, hogy a korai stádiumú daganatos megbetegedések esetében emiatt hatékonyan vethető be.
Támogatja az emésztést
Kutatások igazolták, hogy az ételallergia megelőzése és a nyálkahártya ellenálló képességének fokozása szempontjából a kefir az ígéretesebb élelmiszer-összetevők közé tartozik. Hatékonyan lép fel az irritábilisbél-szindróma, a hasmenés és bizonyos fertőzések okozta fekélyek megelőzésében és kezelésében is. Jótékony hatást fejt ki a vastagbél bélflórájára, a szervezet ellenálló képességének növelése mellett elbánik a kórokozókkal.
Elősegíti a fogyást
A kefir nemcsak salaktalanítja a bélflórát, hanem fel is gyorsítja az emésztést, miközben hosszabban tartó teltségérzetet biztosít. Míg fehérjetartalma magas, kimutatták, hogy napi többszöri fogyasztása hatékonyan segíti elő a fogyni vágyók kilogrammveszteségeit. Úgy kalkulálnak, 5-7 nap alatt akár 2-3 kiló súlyvesztés is lehetséges közbenjárásával.
A kefir mindemellett, a benne felelhető Lactobacillus kefirinek hála képes lassítani vagy akár meg is állítani olyan veszélyes baktériumok növekedését, mint a szalmonella, a H. pylori és az E. coli. Ugyan további kutatások bizonyító ereje szükségeltetik, de úgy tűnik, a kefir fogyasztása csökkentheti az éhgyomri vércukorszintet, és minden bizonnyal szabályozza a vérnyomást is.
Kefirdiéta
Éppen ezekért, a laktóz- vagy tejérzékenyeken kívül mindenkinek ajánlatos a kellemes, örömöt okozó, azaz „keyif” kefirfogyasztás, amit imádott tejfölünk egészségesebb alternatívájaként is bevethetünk naponta többször, szinte minden mellé, helyette vagy a tetejére. De még ennél is jobban jöhet egy kimondott kefirdiéta beiktatása, melyben akár napi öt alkalommal is ajánlatos ezt a szuperélelmiszert fogyasztani, például az alábbiak szerint:
- Reggeli: néhány korpás keksz vagy teljes kiőrlésű pékáru mellé egy pohár kaukázusi kefir.
- Tízórai: egy marék kesudió vagy mandula egy kis kefirrel.
- Ebéd: sovány hús salátával, kefirdresszinggel.
- Uzsonna: egy pohár kefir.
- Vacsora: egy rozskenyeres szendvics sovány baromfifelvágottal, vagy akár csirkesaláta, de ekkor se feledkezzünk meg hozzá a kefires öntetről.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés