Ha különleges kávéízesítésekre gondolunk, mostanában elsőre mindenkinek a sütőtökös habos latte jut eszébe. Nem véletlen, hogy ez az első hallásra furcsa párosítás világszerte nagy népszerűségnek örvend évekkel a recept felfedezését követően is. A fahéj fanyar fássága, a sütőtök édeskés íze a kávé egészen új oldalát csalogatja elő. Nem csoda, hogy a speciális kávékoktélok egytől egyig az első hallásra meghökkentő párosításokkal igyekeznek elnyerni ízlelőbimbóink tetszését. Ha szívesen kísérletezel te is otthon a kávéddal reggelente, jó pár, már bevált ötletet találsz itt.
A kávé az egyik legtöbbet vásárolt és fogyasztott élelmiszer a világon. Bármerre is járunk, minden sarkon kávézókba botlunk, és szinte minden élelmiszerüzletben lehetőségünk van már nemcsak a szemes vagy őrölt, hanem a készre főzött változatból is vásárolni, hogy azonnal elfogyaszthassuk.
De miért is kávézunk?
Élettani szempontból a koffeintartalom az, mely miatt könnyen rabjává válhatunk ennek a sokféleképpen fogyasztható italnak. A koffein ugyanis elűzi az álmosságot. Már egy csészényi fekete fogyasztása elegendő lehet a friss és lendületes napindításhoz. Fokozza a fókuszálóképességünket és hangulatjavító hatású. Megvéd a neurodegeneratív betegségektől, többek között az Alzheimer- és a Parkinson-kórtól, javítja a hosszú távú memóriát is. Rendszeres fogyasztása azért is előnyös lehet, mert kimutathatóan kevesebb az aktívan kávézók között a vesebetegek száma, de a mell- és prosztatarák, illetve a nyak és a fej daganatos betegségeivel szemben is védelmet nyújthat.
Társas kapcsolatainkra is jó hatással van, hiszen ismerőseink nagy része is fogyasztja, jó eséllyel találkozunk akár a munkahelyi kávéfőző mellett, akár szabadidőnkben a kávézók teraszán egy forró ital mellett a barátainkkal. Pszichológiai szempontból az, hogy a kávé illatához és ízéhez szeretteinkkel, ismerőseinkkel való kapcsolódásunkat társítjuk, még inkább vonzóvá teheti tudat alatt is a kávézást.
És ami a legfontosabb, finom!
Valószínűleg hiába minden élettani és a lelkünkre gyakorolt pozitív hatás, egy rossz ízű italból nem szeretnénk napról napra akár több pohárral is meginni. De a kávé egyszerűen finom. Számtalan fajta kávébab közül választhatunk, ízük a származási helyük és pörkölésük függvényében olyannyira változatos, mint mi, akik fogyasztjuk. Mindenki megtalálhatja a számára legfinomabbat.
Érdemes lehet kísérletezgetni is, hiszen annyi lehetőség rejlik pár deciliternyi kávéban. Váltogathatjuk a kávéőrleményünket pörkölési szín vagy származási hely szerint, de kipróbálhatjuk a különféle kávékoktélokat is. Ezekből mutatunk most néhányat, amivel garantáltan izgalmasan indulhat a nap.
Az egész világ kávét iszik – mindenki kicsit másképp
Az olasz kávé világszerte legendás annak ellenére, hogy valójában nem is terem meg a kávébab a déli országban. Ha valami nagyon édes-krémessel kezdenénk vagy zárnánk a napot, kóstoljuk meg a torinói bicerin ihlette mogyorókrémes kávét. Kenjünk a csésze aljára mogyorókrémet, erre kerül majd a forró kávé, a cremát pedig csokoládéreszelékkel fedjük el. Fogyasztás előtt keverjük fel alaposan, hogy a kesernyés kávé és a sós és édes belevalók ízvilága összekeveredjen.
A déli népek citrusok iránti rajongása a kávékészítésben is komoly szerephez juttatja a gyümölcsfélék eme családját. A citrusféléket élénkítő hatásuk, kellemesen variálható aromájuk tökéletes kiegészítővé teszi a kávé mellett. Felhasználhatjuk a nyers, reszelt héjat, ami például a római eszpresszó egyik összetevője, levét a gyümölcsös kávékoktéloknál, esszenciáját vagy illóolajait pedig akár egy latte vagy kapucsínó megízesítésére. A szicíliaiak narancshéjjal dúsítják jeges reggeli feketéjüket, a tenerifei barraquito pedig egy olyan réteges, forró ital, melyben a kávé mellett habosított tej, hideg sűrített tej, fahéj, citrom- és narancslikőr is megtalálható.
De nem csak az olaszok, a japán kávékonyha is igazán kreatív az új ízek megalkotása terén. Ugyan sokkal fiatalabb hagyományai vannak a szigetországban a kávézásnak, az elmúlt években igyekeztek a helyi alapanyagokat felhasználva felvenni a versenyt a kávés nemzetek kreálmányaival.
A shiroibara nem más, mint rózsavízre töltött eszpresszó. Tetejét tejhabbal koronázzák és szárított rózsaszirmokkal szórják meg. A rózsavíz, bár nagyon különlegesen hangzik, otthon is könnyedén elkészíthető, hiszen csak előre felforralt és lehűtött vízre, valamint megfelelő forrásból származó, nem permetezett rózsákra van hozzá szükségünk, az út mentén nyíló csipkerózsák színes szirmai tökéletesek hozzá. Pár maréknyit hagyjunk belőle ázni pár napig, majd leszűrve és sötét helyen tárolva hosszú ideig felhasználhatjuk esszenciáját a reggeli italunkhoz is.
Ha pedig a nyári reggeleken valami hűsre vágynánk, érdemes a japán gyümölcskávét kipróbálnunk, igazi C-vitamin-bomba! Egy pár szem bogyós gyümölcsre, egy szelet kivire és némi citrusfélére lesz hozzá szükségünk. Az édes és a savanyú kellemes arányait kitapasztalva, sok jéggel fogyaszthatjuk reggelente, hogy frissen induljon a napunk. Ugyanilyen hűsítő lehet a mogyorós latte jeges verziója, melyhez csak egy turmixgépre, némi jégkockára, egy adag kávéra és tejre, valamint két evőkanál csokis mogyorókrémre van szükség.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés