Ausztrál és amerikai kutatók az egész világra kiterjedően vizsgálták, mennyi vegyi anyag van a felszíni és a mély vizekben: egészen megdöbbentő, hogy mire jutottak.
Hivatalosan PFAS-oknak nevezik azokat az anyagokat az ivóvízben, melyeket örök vegyi anyagok néven is ismerünk. A közismert név nem véletlen, hiszen ezek nem bomlanak le teljesen a környezetben, később pedig megjelennek a felszíni és mélyvizekben is, melyekből ivóvizet nyerhetünk. Ezeket az 1950-es évektől kezdve használják különböző fogyasztási cikkekben.
A friss kutatás alapjául szolgáló, a világ különböző tájairól vett minták több mint egyharmadában haladta meg az örök vegyi anyagok mennyisége az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) által 2023 márciusában javasolt határértékeket.
Különösen riasztó tény, hogy ezek a vegyi anyagok még az olyan helyeken is ott vannak, ahol ismeretlen a szennyeződés forrása.
Egyes PFAS-típusok rendkívül súlyos egészségügyi problémák kialakulásával hozhatók öszefüggésbe: ilyenek egyes daganatos- és pajzsmirigybetegedések, a magas koleszterinszint, bizonyos hormonális zavarok vagy éppen az elhízás.
David Andrews, az Environmental Working Group vezető tudósa állítja, hogy ezek a le nem bomló vegyi anyagok a világon mindenhol megtalálhatók a vízkészletekben. Nem kivétel ez alól az Északi-sarkvidék vagy a Mount Everest sem.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés