Gyerekkoromban az őszi és a tavaszi náthás időszakokat leginkább a fejemre borított törülköző alatt töltöttem. A családom szent meggyőződése volt, hogy ha megfázunk, „gőzölni”, azaz inhalálni kell, amely célra forró kamillateát használtunk. Fél perc múlva már izzadtan, levegő után kapkodva bújtam volna ki a törülköző alól, de ritkán úsztam meg negyedóránál kevesebb idővel. A tüneteimre ugyan nem sokat ért, de a kamillatea illatától a mai napig rosszul vagyok. Sokan esküsznek az inhalálás áldásos hatásaira, de vajon valóban segít? És hogyan kell helyesen inhalálni?
Mire utalhat a köhögés?
A köhögés sokféle bajt jelezhet a szervezetünkben: náthát, hörghurutot vagy akár krónikus megbetegedést is (COPD vagy asztma). A heveny hörghurutot gyakran felső légúti fertőzés tünetei előzik meg torokfájással és/vagy náthás panaszokkal, majd az alsó légúti érintettséget jelző tünetek is megjelennek: kezdetben száraz köhögés, majd általában fehér vagy átlátszó köpetürítés, olykor szegycsont mögötti diszkomfort vagy köhögéskor égő fájdalom. Bakteriális felülfertőződés esetén a köpet sárga vagy zöld színűvé válik. Esetenként általános tünetek is jelen vannak, például hőemelkedés vagy láz, levertség, fáradékonyság, étvágytalanság.
Rózsa, pézsma és ámbra megfázás ellen
A megfázást és a köhögést a régiek is megszenvedték, és sok mindennel próbálkoztak a kellemetlen tünetek elkerülése céljából. Állítólag Kleopátra fedezte fel elsőként, hogy a gyógynövények és ásványi anyagok gőzének belélegzésével tisztulhatnak a légutak. Az egyiptomiak tűzön forrósították fel a köveket, amelyekre gyógynövényeket helyeztek, majd egy lyukacsos gőzgyűjtőn keresztül beszívták az aromás levegőt.
A perzsák a rózsa és más virágok, valamint a pézsma és az ámbra gőzét lélegezték be, s ugyancsak ők voltak azok, akik felfedezték a mentolos-eukaliptuszos keverékek jótékony hatásait.
A rómaiak a sókamrákra esküdtek, az ókori kínaiak pedig a ma-huang nevű gyógynövényt hívták segítségül.
Mikor csillapítsuk a köhögést?
Dr. Dózsa Izabella, az Affidea Magyarország tüdőgyógyász szakorvosa szerint ma már a heveny hörghurut a tünetek alapján egyszerűen diagnosztizálható. „A klasszikus fertőzéses panaszok, valamint a köpet jellege, színe alapján eldönthető, hogy a betegség vírusos vagy bakteriális eredetű-e.
Ha a váladék színe sárgás és zöld, akkor indokolt lehet az antibiotikumos kezelés, ugyanakkor vírusfertőzésnél csak egyszerű nyákoldó, köptető szedése javasolt.”
A szakember kiemelte: „A hurutos köhögést nem célszerű csillapítani, mivel a köhögés alapvetően egy tisztító reflex, amelynek feladata, hogy a kóros váladékot eltávolítsa a hörgőkből. Egy vírusos hörghurut általában hét-tíz nap alatt lezajlik, ha nagyon elhúzódnak a tünetek, vagy felmerül a bakteriális szövődmény gyanúja, akkor célszerű orvoshoz fordulni, mellkasröntgen segítségével ellenőrizhető, hogy kialakult-e tüdőgyulladás. Amennyiben a panaszok visszatérnek, vagy több mint két hónap múlva is fennállnak, akkor azt is ki kell vizsgálni, hogy van-e COPD, asztma vagy egyéb ok a háttérben.”
Házi gyógymódok
Sokan különféle házi gyógymódokhoz folyamodnak, ha rájuk tör a köhögés. Nem is biztos, hogy rosszul teszik, hiszen számos otthoni eljárás segítheti a fertőzéses eredetű, heveny hörghurut gyógyulását. Ezzel kapcsolatban dr. Dózsa Izabella elmondta: „A hörgők tisztításában segítenek a nyákoldó és köptető gyógyszerek vagy hurutoldóként a gyógynövényteák, például a gyömbér-, kakukkfű- vagy hársfatea fogyasztása, a fokozott folyadékbevitel, infralámpa használata, az aeroszolos kezelés, a sós vagy gyógynövényes inhalálás és a sószoba.”
Így inhalálj helyesen
A tüdőgyógyász szerint inhalálásra a legjobb az erre kifejlesztett kompresszoros vagy ultrahangos inhalátorkészülék, de ennek hiányában sem kell lemondanunk a gőzölésről, ha odafigyelünk a helyes kivitelezésre: „Otthoni körülmények között sokan használják a forró gőzös inhalálást. Az inhalálást azonban a közhiedelemmel szemben nem szabad forró gőzzel végezni, mert az leforrázza a légutakat, és még erősebb köhögést vált ki. Az inhalálást minden esetben kellemesen meleg gőzzel kell végezni, amelybe tehetünk illóolajokat, eukaliptuszt vagy mentát, esetleg sót. Ugyanakkor rendszeres vitamin- és nyomelempótlással, jó minőségű és elégséges alvással, rendszeres mozgással, stresszkezelő technikák tanulásával segíthetjük az immunrendszerünk megfelelő működését” – mondta el a szakember.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés