A hüvelyesek – köztük a lencse – magas fehérje-, szénhidrát- és rosttartalommal rendelkeznek, ráadásul különféle vitaminokban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdagok: megtalálható bennük a vas, a réz, a cink, a kalcium, valamint az A-, B1-, B6-, B9- és E-vitaminok is. Fogyasztásuk nemcsak az egészségre lehet jótékony hatással, hanem fontos szerephez juthat a klímaváltozás elleni harcban is. Legalábbis, ha megfelelő helyről származnak.
Ezért olyan fontos a hüvelyesek származása
Ha szeretnéd csökkenteni az étkezésed ökológiai lábnyomát, fontos szempont lehet, hogy helyben termesztett, magyar vagy legalább Európából származó lencsét válassz.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete ennek kapcsán megjegyzi, az Európai Unióban az árukra egységesen ugyanazok a minőségi elvárások, szabályok vonatkoznak, ezért a gyártóknak nem kell jelölniük a terméken a származási helyet.
A gyártók döntenek arról, hogy jelzik-e a származási helyet a csomagoláson, lényegében aszerint, hogy várhatóan számít-e a fogyasztónak, ha látja ezt az információt.
Mivel az EU-ban világviszonylatban is szigorú szabályozás vonatkozik az élelmiszerekre, ha innen választasz, kevésbé lőhetsz mellé. Ha viszont nem találsz európai lencsét, más problémák is felmerülhetnek azonkívül, hogy mekkora karbonlábnyomot hagysz magad után.
Nincs magyar lencse a boltokban
Az egyesület körképe alapján a 9 legnépszerűbb hazai élelmiszeráruház-lánc boltjaiban egyetlen Magyarországról származó lencse sem kapható, és sok olyan termék van közöttük, amelyen nincs feltüntetve a származási hely.
Mérgező vegyszermaradványokat tartalmazhatnak
Annak ellenére, hogy az Európai Unióban szigorú szabványok vonatkoznak az élelmiszerekre, előfordulhat, hogy egy termék vegyszertartalma ugyan nem éri el a határértéket, de akár 12-féle olyan vegyi anyagot is tartalmaz, amely megközelíti azt. Az unión kívülről érkező lencsénél pedig ennél is bizonytalanabb a helyzet.
Az elemzések azt mutatják, hogy az EU-n kívülről származó minták jellemzően sokkal szennyezettebbek növényvédő szerekkel.
Amikor egy nemzetközi vizsgálat keretében Magyarországon vásárolt termékeket néztek, a legtöbbféle vegyszert – 18 különböző peszticid anyag maradékát – egy török mintában találták. Mint ismert, ezek az anyagok mérgezőek az emberre nézve.
A vegyi növényvédő szereknek való humán expozíció krónikus betegségekhez, például rákhoz, szív-, légzőszervi és idegrendszeri megbetegedésekhez vezethet. Ha szeretnéd csökkenteni a kockázatokat, a megoldás az lehet, hogy – még ha többe is kerül – biolencsét vásárolsz. A bioélelmiszerekben ugyanis a vizsgálatok szerint elhanyagolható a kimutatható vegyszertartalom.
A peszticidek potenciális veszélyeiről ide kattintva tájékozódhatsz részletesebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés