Már milliós nagyságrendben lehet az érintettek száma, akiket egy milliméteres kártevő egy életre eltántorít a húsevéstől.
Az alfa-gal szindróma és a húsallergia
A szakértők szerint az allergiássá váló esetek száma évente több tízezerrel nő, ahogy a magányos csillag, más néven húskullancs előfordulási helye is terebélyesedik az éghajlatváltozás következtében. Ezért hiába voltak eddig főleg csak az állat őshonos területei, vagyis az Amerikai Egyesült Államok és Mexikó a veszélyeztetett zónák, már nálunk is jó tudni az alfa-gal szindrómáról.
Allergiás reakciót idéz elő húsfogyasztás után
Az eredetileg az észak-amerikai kontinens keleti és déli részén honos kullancs külső fizikai ismertető jele, hogy színe vöröses, és háta közepén szabályos fehér foltot visel.

Az állat veszélye abban rejlik, hogy csípésének hatására speciális húsallergia alakulhat ki. Vagyis,
akit megcsíp a "húskullancs", abban sertés-, marha-, nyúl-, bárány- vagy akár vadhús fogyasztása, de még esetenként zselatin, tej, és bizonyos tejtermékek bevitele is allergiás reakciót válthat ki.
Ennek tünetei között szerepel a csalánkiütés, a gyomorgörcs, okozhat hasmenést, de súlyosabb esetekben fulladáshoz is vezethet, vagy anafilaxiás sokkhoz. Ezt a kellemetlen vagy akár veszélyes jelenséget azonosították alfa-gal szindrómaként.
A húsallergia gyorsan terjed
Mivel a gyors globális felmelegedés, a saját bőrünkön is érezhető éghajlatváltozás kedvez a magányos csillag elterjedésének, így az általa megbetegítettek száma is ütemesen gyarapszik. Az esetek száma már 2017 és 2021 között is évi mintegy 15 000-rel nőtt, de az azóta is tartó felmelegedés miatt még további esetszám-gyarapodással számolhatunk.
Nehéz azonosítani ezt az allergiát
A kór alattomosságára jellemző, hogy mivel a húst a szervezet lassan bontja le, a csípés következményeként fellépő allergiát nehéz azonosítani.

Ezt jól mutatja az amerikai Meghan Chapman esete. Az ötgyermekes, esküvői fotósként dolgozó nő furcsa módon rendre munkáinak másnapján, a lagzik nagy lakomái után lett rosszul. Gyomorbántalmai indokolatlannak tűntek, mivel ugyanazt az ételt, zömmel húst ette, mint az esküvők meghívottai. Egy alkalommal azonban otthon is heves rosszullét fogta el, mikor családi körben steaket készítettek. Ekkor lett igazán gyanús a tünetegyüttes a nő számára, aki korábban már olvasott a kullancsfajta csípésének hatásairól. Meghan Chapmannek a húsallergia nehézségei mellett még azzal is szembesülnie kellett, hogy valójában az orvosok sincsenek még igazán felkészülve a jelenségre.
A betegséget 15 évvel ezelőtt még csak nem is ismerték. 2008-ban tudták azonosítan.
Az, hogy kiben milyen mértékű reakciót vagy milyen formában megjelenő válaszokat vált ki, szintén teljesen egyénfüggő, ami tovább nehezíti a diagnózis felállítását és a valós esetszám-meghatározást. Mindez még gyerekcipőben jár, hiszen a szindrómát csak 2008-ban fedezték fel teljesen véletlenül, miközben amerikai kutatók egy daganatos megbetegedéseknél alkalmazott gyógyszert teszteltek.
Ha egy másik, kullancsok által terjesztett betegségről, a Lyme-kórrol is szeretnél többet megtudni, ezt a cikkünket ajánljuk.

Sokkal több áldozatot szedhet a kórokozó annál, amiről tudunk, több tízezer fertőzött lehet az országban.
Tovább olvasom