Veled is megesett már, hogy pont abban az egy hétben volt rossz és hideg idő, amikorra sikerült kivenned a szabadságodat nyáron? Ha eddig fanyalogva inkább a parton maradtál több réteg pulóverbe csavarva, hüledezve szemlélve, amikor valaki arra vetemedett, hogy ússzon egyet a hideg vízben, akkor egy nagyszerű lehetőséget hagytál ki. Kiderült ugyanis, hogy a hűvös vízben úszásnak rendkívüli hatása van az egészségre, de még a kisebb mértékű, hideg víznek való kitettség is hasonlóan hasznos lehet.
A hideg vízbe mártózás maga a stressz
Sok furcsa szokás megfér a nap alatt, így talán nem annyira meglepő, hogy a jeges vízben fürdőzésnek is megvan a maga rajongótábora. A skótoknál „Loony Dookers” névre hallgatnak, és újév napján buknak alá a Forth folyó torkolatában, New Yorkban pedig az Atlanti-óceánban mártóznak meg a „Polar Beat Club” tagjai télen. Őrültségnek hangzik, de a sport kedvelői szerint semmi sem fogható az úszás utáni feldobódott hangulathoz, ráadásul arról számolnak, be, hogy ez segítette őket a depresszió, a szorongás, a PTSD, a rák vagy a fájdalom leküzdésében. Ugyan még nem született olyan kutatás, amely kellő mértékben alá tudná tudományosan támasztani a jeges vizes úszás ezen hatásait, egy pár évvel ezelőtt készült esettanulmány arról számolt be, hogy valóban hatásos lehet a depresszió kezelésében.
A legszembetűnőbb mechanizmus, amelyre hatással lehet a jeges vizes úszás, az a stresszre adott válaszreakciónk.
A modern élet sokkal kényelmesebb, mint amilyen őseink idejében volt, azonban az érzékelt veszélyhelyzetre adott fiziológiai válaszreakciónk ugyanaz maradt,
tehát mi ugyanazzal az elánnal reagálunk például mások gorombaságára, mint őseink tették a kardfogú tigris fenyegetésére. Azaz eleink szempontjából túlreagáljuk a stresszhelyzeteket, hiszen sokkal nagyobb mértékű veszély kezelésére alakult ki a fiziológiai válaszreakciónk, mint amivel manapság szembe kell néznünk a mindennapjainkban.
És itt jön a képbe a jeges fürdő. Ugyanazt az önfenntartó rendszert indítja be, amely az „üss vagy fuss” hozzáállásba lök egy pillanat alatt, tehát megtornáztatja a fiziológiai válaszreakciónkat, de egy olyan helyzetben, amely jobban hasonlít veszélyességében őseink életéhez, hiszen akár bele is lehet halni a jeges vizes úszásba, ha nem készül rá fel elégségesen az ember. Testünk az észlelt fenyegetés hatására úgy reagál, hogy a hipotalamusz a mellékvesében termelt adrenalinnal aktiválja a szimpatikus idegrendszert.
Így gyorsabban kezd el verni a szív, vér tolul az izmokba, a légutak kitágulásával több oxigén kerül az agyba, és a szervezet mozgósítja a vércukrot, hogy energiaforrásként szolgáljon.
A felszabadult kortizol addig tartja pörgésben a szervezetet, amíg a veszély el nem múlik, ekkor pedig a paraszimpatikus idegrendszer nyugalmi állapotba vezeti a testet.
A hideg vizes úszás segíthet megküzdeni a modern élet stresszhelyzeteivel
Mivel egy 2010-es tanulmány kimutatta, hogy a hideg vízben való többszöri háromperces megmártózás egy bizonyos időn keresztül jelentősen csökkenti az adrenalin által vezérelt szimpatikus választ egy másik stresszorra. Amellett, hogy növeli a paraszimpatikus aktivitást, amely megnyugtatja a szervezetet, ez a furcsa hobbi segít abban, hogy az egyéb stresszhatásokkal is jobban meg tudjunk birkózni. Hatására kevésbé tűnnek fenyegetőnek a semleges helyzetek, csökkenti azt a hajlamunkat, hogy túlreagáljuk az észlelt fenyegetéseket, és segít abban, hogy hamarabb meg tudjunk nyugodni.
Ahhoz a kulcsfontosságú életvezetési készséghez segít hozzá, amelyre a leginkább szükségünk van a mentális egészségünk érdekében: megtanítja, hogyan lazuljunk el az extrém stresszorok közelében is. Önkontrollt, állóképességet és önbizalmat ad abban, hogy képesek vagyunk megküzdeni az előttünk álló nehézségekkel. Továbbá közvetlenül a jeges vizes úszkálás után olyan hormonok szabadulnak fel a testben, amelyektől kicsattanóan érzi magát az ember. Csökkentheti a szervezetben lévő gyulladásokat, amelyek a depresszió és a szorongás kialakulásához vezethetnek.
Az idegrendszer rugalmasabbá válhat, a tanulási folyamatokat és a memóriát is fejleszti, valamint a keringést is felpörgeti, tehát az idegi funkciókra javító hatással bír.
Úgy tűnik tehát, hogy hiába tiltakozik ellene minden kényelemhez szokott porcikánk, lehetséges, hogy mégis érdemes kipróbálni a jeges vízben úszkálást, miután rendesen felkészítettük erre a sokkhatásra a szervezetünket. De ha még ettől sem jött meg a kedved lebegő jégkockát játszani a limonádéban, akkor kevésbé szélsőséges hideg vizes élményekkel is hasonló kedvező hatásokat érhetsz el szervezetedben: félperces hideg zuhannyal, hideg vizes arcmosással vagy lábáztatással is sokra viheted.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés