A vérkeringés élénkítése a legjobb megoldás
A lábhidegséget elsősorban vérkeringéssel kapcsolatos problémák okozzák: a vérkeringés feladata a belső szervek megfelelő hőmérsékleten (36-37 Celsius-fokon) tartása, és amikor valamilyen módon csökken a keringés hatékonysága, gyakran a szokásosnál hidegebbnek érzed a végtagjaidat. A vérerek hálózata ugyanis úgy lett kialakítva, hogy elsősorban a létfontosságú szervekhez juttasson hőt, és csak akkor figyeljen a kéz, a láb, az orr és a fülek felmelegítésére, amikor előbbiek már biztosan megfelelően fűtve vannak. Emiatt az erek a test perifériáin összeszűkülnek, és lassabban, kevesebb hőt szállítanak.
A hideg kéz és láb problémája elsősorban a nőknél jelentkezik – a statisztikák szerint tízből nyolc nő tapasztalt már ilyesmit élete során, miközben a férfiaknak csupán elenyésző százaléka. Ennek oka a nemek közötti fiziológiai eltérésekben keresendő: a férfiak testében 40 százalék körüli az izom aránya, míg a nőknél csupán 25 százalék körül van. Az izommozgás energiát igényel és hőt termel, a jelentősen nagyobb izomzattal rendelkező férfiak ezért sokkal könnyebben melegítik át a szervezetüket, mint a nők.
A kesztyű és vastag zokni viselése természetesen segít a kellemetlen érzés ellen, a legjobb megoldás azonban az, ha a jelenség okát szünteted meg, vagyis élénkíted a vérkeringésedet. Egy forró lábfürdő, egy kiadós lábmasszás, a lábfej és a lábujjak megtornáztatása és a szaunázás is javíthatja a vérkeringést, de szintén jó megoldás a lábmelegítők, illetve a patikákban kapható zselés termotasakok használata, melyek képesek akár nyolc órán keresztül is magukban tartani a hőt.
A megfelelő táplálkozás is segíthet: a forró tea és leves, illetve a meleg ételek belülről fűtik a szervezetet, ugyanakkor a szénsavas italok, a kávé és a saláta hűtik a testedet. A túlzott stressz és az alváshiány sem tesznek jót a vérkeringésnek, ezért az életmódbeli változások, illetve a különböző meditációs és relaxációs technikák is segíthetnek.
Súlyosabb gondok is okozhatják a lábhidegséget
Abban az esetben, ha rendszeresen, egész évben, nem csak a hideg időszakokban tapasztalsz kéz- és lábhidegséget, és a probléma sehogyan sem akar szűnni, érdemes orvoshoz fordulni, előfordulhat ugyanis, hogy a vérkeringést megzavaró súlyosabb egészségi probléma áll a háttérben. Ezek közé tartozik az érszűkület, a vérszegénység és a cukorbetegség, melyek kezelés nélkül idővel komolyabb egészségkárosodáshoz vezetnek. Az érszűkület gyakori kiváltó okai a keringési zavarok, melyek következtében az érfalon kialakult zsíros lerakódás és meszesedés akadályozza a vér megfelelő áramlását. A káros szokások, például a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás, szintén súlyosan rombolhatják a vérerek egészségét.
Ritka esetben az ún. Raynaud-szindróma is okozhatja a problémát, melynek kialakulásában érszűkület, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatásai játszhatnak szerepet. A betegség az ujjakban és a lábfejben futó artériákat túlérzékennyé teszi a hideggel és a stresszel szemben, ezért az érintetteknél gyakran előfordul, hogy hidegebb időjárás esetén a lábuk elfehéredik és érzéketlenné válik, majd – a vérkeringés visszatérésével – elkékül, és fájni kezd. Hosszú távon a Raynaud-szindróma súlyos érkárosodással és a szövetek elhalásával jár, ezért ha ezeket a tüneteket észleled magadon, mindenképpen keress fel szakembert a panaszaiddal.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés