Szerencsére már nem kell elsumákolni, ha nem valamelyik menő fast fashion boltban szerezzük be a ruhákat a családnak, hanem használtruha-csoportokból vagy second hand üzletekből. Sőt, büszkén felvállalhatjuk. Míg régebben a másodkézből beszerzett ruhadarabok egyet jelentettek a szegénységgel, ma – amikor a ruhagyártás a második legszennyezőbb iparág – környezettudatos személetet tükröz.
Jó minőség alacsony áron
A használtruha-boltok többsége odafigyel arra, hogy jó minőségű, szakadásmentes termékek kerüljenek az akasztókra. Ráadásul minimális összegért igazán márkás darabokat is kifoghatunk. Mégsem csak a neves termékek vadászata miatt érdemes betérni a „turkálókba”, számos más előnye is van, ha nem új ruhákra költjük a pénzünket.
A másodkézből származó ruhák egészségesebbek, még akkor is, ha nem a legjobb minőséget képviselik. Ugyanis a gyártás során olyan vegyi anyagok jutnak a szövetbe, amelyek viseléskor irritálhatják a bőrünket. Mosáskor ezek az anyagok kioldódnak a textíliákból, így többszöri mosás után jóval biztonságosabb a viselésük. Ez főként a babaruhák esetében lényeges szempont, hiszen a picik (főleg az újszülöttek) bőre rendkívül érzékeny.
Ólomtartalom jóval a biztonságos határérték felett
Számos fast fashion ruhacégről kiderült, hogy hiába kínálják viszonylag olcsón a portékáikat, ruháik viselése nem teljesen veszélytelen: a gyanútlan vásárló a divatos darabokkal potenciálisan mérgező vegyszereknek teszi ki magát. Egy kutatás során megállapították, hogy a 38 bevizsgált gyermek-, felnőtt- és kismamaruhákból, valamint kiegészítőkből minden ötödikben magas volt a káros vegyi anyagok – köztük az ólom, a PFAS (perfluor-alkil anyagok) és a ftalátok – szintje. Az egyik kisgyermekek számára készült kabát, amelyet a népszerű kínai kiskereskedőtől vásároltak, csaknem 20-szor annyi ólmot tartalmazott, mint amennyi a Health Canada szerint biztonságos lenne a gyermekek számára.
„Sajnos a mai fogyasztói szokásainkra jellemző, hogy rövid ideig tartó élvezetet keressünk néhány olyan ruhadarabban, amelyekért aztán a sokszorosát fizetjük meg az egészségünkre és a környezetünkre gyakorolt hatásukkal. Veszélyes hulladékot vásárolunk, ami fogyasztói oldalról nézve egyszerűen nem éri meg” – osztja meg véleményét Miriam Diamond környezetkémikus, a Torontói Egyetem professzora.
Nem csak az egészségügyi oldalt figyelembe véve érdemes a használt, de jó minőségű ruhadarabokat vásárolni, kényelmi szempontok is indokolják a döntést.
A jó minőségű, környezettudatos darabok ugyanis pamutból készülnek, aminek megvan az a jó tulajdonsága, hogy a mosások alkalmával egyre puhábbá válik. Az érzékenyebb felnőtteknek és a gyerekeknek kifejezetten ajánlott a használtpamut-viselet. Gyerekek vagy kisbabák esetében még az se baj, ha már látszik is a ruhán, hogy nem mai darab – legalább nem kell azon aggódni, hogy koszos lesz a gyerek a játszótéren, vagy leeszi a szép, új és drága ruhát.
Az már tényleg csak hab a tortán, hogy ha használt ruhát vásárolunk, kisebb a valószínűsége, hogy szembejön velünk az utcán 6 ugyanolyan darab.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés