A halolaj bizonyítottan jótékony hatással van a szív egészségére, de táplálékkiegészítő formájában szedve ez már nem feltétlenül mondható el, sőt előfordulhat, hogy többet árt, mint amennyit segít – derül ki a legújabb kutatásokból.
Hogyan működik a halolaj?
A halolaj legnagyobb előnyeként általában azt említik, hogy csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, ezáltal pedig mérsékeli a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Ez annak köszönhető, hogy ómega-3 zsírsavakat tartalmaz, amelyek kedvezően hatnak a szív egészségére.
Az ómega-3 zsírsavak esszenciális tápanyagok, amelyek olyan halakban találhatók meg, mint a hering, a vadon élő lazac, a kékúszójú tonhal és a makréla.
Ezeket a tápanyagokat a szervezet önmagában nem tudja előállítani, ezért az ómega-3 zsírsavakban gazdag ételek az egészséges táplálkozás fontos részét képezik. „Azokban a populációkban, amelyekben sok zsíros halat esznek, ritkábban jelentkeznek szívbetegségek” – jegyzik meg a szakemberek.
Kutatások szerint már napi 1 gramm ómega-3 fogyasztása is
- csökkenti a trigliceridszintet,
- csökkenti a vérnyomást,
- mérsékeli a vérrögképződés kockázatát,
- megakadályozza a plakkok lerakódását az erekben
- és redukálja a szervezetben a gyulladások számát.
Mennyire hatásos táplálékkiegészítőként?
Bár a halfogyasztással bevitt ómega-3 zsírsavak hatására valóban alacsonyabb lehet a szív- és érrendszeri problémák kockázata, a vény nélkül kapható halolajkészítmények esetében ezt egyelőre nem sikerült maradéktalanul bizonyítani.
A legátfogóbb kutatások sem mutattak ki érdemi különbséget a szív- és érrendszeri kockázatok vagy más egészségügyi előnyök tekintetében.
Egy 2021-es tanulmány azt is megállapította, hogy a halolajkapszula nagy dózisban sem csökkenti a szívbetegségek kockázatát a rizikócsoportba tartozóknál.
Milyen mellékhatásai lehetnek?
Szakemberek szerint halolajtartalmú készítmények szedése esetén számolni kell azzal, hogy hatástalanok maradnak, így feleslegesen költöd rájuk a pénzt, de elképzelhetők ennél rosszabb forgatókönyvek is.
Fogyasztói vizsgálatok szerint egyes termékek higannyal szennyezettek.
De még a biztonságos határérték alatt lévő táplálékkiegészítőkénél is jelentkezhetnek bizonyos kellemetlen mellékhatások. Ezek a következők lehetnek:
- „halböfögés” (vagyis halas utóíz),
- rossz lehelet,
- hányinger,
- gyomorrontás.
A nagyobb dózist tartalmazó kapszuláknál súlyosabb kockázatok is felmerülhetnek. Egy vizsgálat egyenesen úgy találta, hogy megnövelhetik a pitvarfibrilláció esélyét. Ez az egyik leggyakoribb szívritmuszavar, amelynek szövődményeként szélütés léphet fel. A táplálékkiegészítőkkel bevitt nagy mennyiségű halolaj emellett a vérzés kockázatát is növeli.
A szakemberek ezért azt javasolják, hogy ha ki akarod használni a halolaj egészségügyi előnyeit, akkor ne táplálékkiegészítőkre támaszkodj, hanem igyekezz több halat fogyasztani, és dobj össze egy könnyű lazacos fogást vacsorára.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés