8 dolog, ami észrevétlenül rombolja a hallásodat

GettyImages-84439713

Hitted volna, hogy olyan eszközök is ronthatják a hallásodat, amelyeket nap mint nap bekapcsolsz otthon? És nem a hifirendszeredről van szó!

Sok olyan film van, amelyben a humorhoz hozzátartozik, hogy az egyik szereplő nem hall jól, és esetleg ez félreértések sorozatát indíthatja el. Pedig a helyzet korántsem vicces. A hallásromlás általában évek alatt megy végbe; először csak azt tapasztaljuk, hogy szerettünk egyre hangosabban hallgatja a tévét, nem hallja meg, amit mondunk neki, míg végül azzal kell szembesülnünk, hogy szinte teljes hallásvesztés történt. Érdemes odafigyelni azokra a zajártalmakra, amelyeknek szinte mindennap ki vagyunk téve, és komolyan rombolja a hallásunkat. 

1. Hangos háztartási eszközök

Bár a halláskárosodást általában az ipari zajjal vagy egy hangos koncerttel kötjük össze, valójában a mindennap használt háztartási eszközök is károsak lehetnek – szögezi le az amerikai hallásgondozó szakemberek szövetsége. A turmixgép, a hajszárító vagy éppen a porszívó generálhat olyan magas decibelt, ami már károsíthatja a hallásunkat. Ha gyakran használod ezeket az eszközöket, érdemes megfontolnod, hogy füldugót viselj. 

A porszívózástól nem következik be súlyos vagy teljes halláscsökkenés, de rosszabbul hallhatsz
A porszívózástól nem következik be súlyos vagy teljes halláscsökkenés, de rosszabbul hallhatszWestend61 / Getty Images Hungary

2. Fülhallgatók

Ma már teljesen természetes, hogy amíg beérsz a munkahelyedre, a buszon, villamosan zenét hallgatsz, vagy a kedvenc podcastodat. Azonban a zajos járműveken automatikusan magasabbra tekerjük a hangerőt, ennek pedig az az eredménye, hogy akár a hallásod is károsodhat. A szakemberek a 60/60 szabályt javasolják; maximum egyszerre 60 percet hallgasd fülessel a tartalmakat, és legfeljebb 60 százalékos hangerővel. 

3. Gyógyszerek

Vannak úgynevezett ototoxikus gyógyszerek, amelyek hosszabb használat után károsíthatják a fül struktúráját. Ilyenek lehetnek egyes antibiotikumok, kemoterápiás szerek, vízhajtók és meglepő módon néhány fülcseppben is található ilyen anyag. Ezért is nagyon fontos, hogy a készítményeket csak orvosi felügyelet mellett és a doktor által kijelölt időszakban szabad csak használni. 

4. Hangos hobbik

Egy szeretett szabadidős tevékenység nagyon sokat tud hozzátenni a testi-lelki egészségünkhöz, de bizony vannak közülük olyanok, amelyek igencsak rossz hatással vannak a fülünkre. Ha szeretsz barkácsolni, és ehhez hangosabb, elektromos készülékeket használsz, nem árt, ha gondoskodsz a zajvédelemről, mert a hallásod láthatja a kárát. Azok, akik szeretnek lőtérre járni, motoroznak vagy esetleg kedvelik a technikai sportokat – például az autóversenyeket –, szintén számolhatnak azzal, hogy a hobbijuk az éles hallásukba kerülhet. 

Zenére jobban esik a mozgás, de a hallásunk veszélyben van
Zenére jobban esik a mozgás, de a hallásunk veszélyben vanLuis Alvarez / Getty Images Hungary

5. Edzőtermek

A sport elengedhetetlenül fontos, hogy egészséges és fitt maradj, ugyanakkor az edzésen üvöltő zene komoly kárt tehet a hallásodban. Ha például aerob típusú edzésre jársz, jó eséllyel az edző is alig tudja túlkiabálni a zenét, így elképzelheted, mit jelent ez a füled épségének. Ebben az esetben is javasolt a füldugó, illetve, amíg a futógépen mozogsz, bátran hallgasd a saját zenéd, a már említett 60/60 szabály szerint.

6. Dohányzás

Egyes kutatások összefüggést találtak a dohányzás, az ezáltal kialakuló szív- és érrendszeri betegségek, valamint a hallás romlása között. A nikotin, illetve a nem elégséges véráramlás negatívan befolyásolja a hallórendszert, és ez akár halláskárosodáshoz is vezethet. 

7. Stressz és fáradtság

A hosszú távon fennálló rossz stressz, illetve a folyamatos fáradtság is lehet az oka annak, ha kevésbé hallunk jól. Kutatók ugyanis azt találták, hogy a stresszhormonok növekedésével egyre rosszabb lesz a hallás. Ezért is fontos, hogy elsajátíts olyan technikákat, amelyekkel tudod oldani a feszültséget. 

A zajszűrős fejhallgató a jó választás a repülőn
A zajszűrős fejhallgató a jó választás a repülőnThomas Barwick / Getty Images Hungary

8. Ha repülővel utazol

A repülő monoton hangja nemcsak unalmas, de hosszú távon a hallásodat is veszélyezteti. Ráadásul, ha fülessel hallgatnál podcastot vagy zenét, biztos, hogy magasabb hangerőre állítod, hogy elnyomd a zajt, ami még rosszabb a fülednek. Hogy ezt elkerüld, használj a repülőúton, de akár a vonaton is zajszűrős fejhallgatót, így a külső hangok nem fognak zavarni, és nem is kell feltekerned a hangerőt. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek