Az öröklött kopaszodást az érintett férfiak többsége igen rosszul viseli, annál is inkább, mert ez még a legfiatalabbakat is sújthatja. Érthető tehát, ha azok, akik tehetik, arcszőrzetük felhalmozásával igyekeznek optikailag helyreállítani a szőrbalanszot. Ezt azért lehet könnyen megtenni, mert az arcszőr, ahogy neve is nagyon helyesen sejteti, nem a hajjal, hanem a (test)szőrzettel rokon származék, vagyis annak mennyisége nem függ a hajzat minőségétől.
A haj elveszítése, hullása vagy elvékonyodása viszont nagyobb bajok előrejelzője is lehet.
Amikor a haj hullása nem csak öröklött és egyáltalán nem csak a férfiakat érintő jelenség, azok azok az esetek, amikor sajnálkozás helyett konkrét és gyors lépések megtételére is szükség lehet, mert
a hajhullás sok betegség előfutáraként is ismert.
Ezek közül a helytelen életforma, a nem megfelelő táplálkozás, vitamin és ásványi anyagok hiánya, a stressz, a rendszeres testmozgás hiánya vagy a lelki eredetű gondok csak az enyhébbek közé tartoznak.
A fejbőr gombás fertőzésének vagy a szervezetben zajló gyulladásos folyamatoknak jelzője is lehet hajhullás mindkét nem tagjainál, de bekövetkezhet valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is. Nőknél a menopauza következményekénti hajszálvékonyodás, illetve hajhullás természetes élettani változás lehet, de előre jelezheti nőgyógyászati eredetű vagy pajzsmirigybetegségek kialakulását is.
További intő jelek
A hajhullás azonban lehet tünete a hasnyálmirigy elégtelen működéseként kialakuló cukorbetegségnek is. A vércukorszintméréssel is hamar felismerhető vércukorszint-emelkedés árulkodó jele lehet még a gyakran jelentkező vizelési inger, a fokozott éhség- és szomjúságérzet vagy akár a hirtelen fogyás is.
Így működik a haj(hullás)
Persze, a hajhullás bizonyos mértékben természetes jelenség, és a haj hármas életciklusának az utolsó, normális fázisa is egyben. A haj ugyanis aktív növekedésben van az első fázisban, nyugalmi állapotban a másodikban, majd a harmadik során kihullik, s rendes körülmények között a kihullott hajszál helyén új jelenik meg.
Diabétesz
A cukorbetegség következtében az artériák beszűkülnek, a vérerek fala pedig annyira megvastagodik, hogy a vér nem képes megfelelő oxigént szállítani például a hajhagymákhoz sem. Ennek az elégtelen vérellátottságnak a folyománya a haj fénytelenné válása, elvékonyodása vagy akár annak drasztikus hullása is lehet. Míg ez inkább a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőkre jellemző, az 1-es típushoz tartozókat is sújthatják a hajhullás egyes formái, mint például a foltos kopaszság.
Az alopecia areata, vagyis a foltos kopaszság jelenségénél az immunrendszer tévedésből az egészséges szőrtüszőket kezdi megtámadni, és foltokban észlelhető szőrhiányt eredményez nemcsak a hajas fejbőrön, de más testtájon is, ahol szőr nő.
Reverzibilitás
A cukorbetegségből bekövetkező hajritkulás visszafordítható is lehet a vércukorszint kontrollálásával és a stressz-szint kézben tartásával a szokásos módokon: kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres testmozgással, gyakori vércukorszint-ellenőrzéssel, az orvosi javallatot betartó gyógyszeres kezeléssel és tudatos stresszkezeléssel.
Figyelni kell
A hajhulláson kívül a cukorbetegséget jelezheti még egy sor más tünet, amelyek észlelésekor érdemes további vizsgálatoknak alávetnünk magunkat. Ilyen lehet a homályos látás, a perifériás neuropátia okozta idegkárosodás a lábakban, vagyis a nyugtalanláb-szindrómaként ismert „lábrángás”, az édes lehelet, a hallás romlása, fokozott fáradtságérzet vagy a gyakori szájpenész is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés