Csípős italt ittam egy hónapig: ez történt

GettyImages-535653673

A gyömbért már az ókortól fogva használják és nagy becsben tartják számtalan áldásos hatása miatt. Mi történik azonban, ha mindennap gyömbéres italt, shotot iszunk?

A téli időszakban minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy erősítsük az immunrendszerünket, esélyt adva a különböző – leginkább felső légúti – betegségek elkerülésének, illetve gyors leküzdésének. A családosok végképp mindent megtesznek azért, hogy egy-egy betegség ne döntse ágyba az egész családot, hiszen egészen más „túlélni” a gyerekek betegségét akkor, ha legalább az egyik szülő megússza a kórt. 

Shot minden napra

Hogy a gyömbérnek sok pozitív hatása van, sokan tudják. Erősíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladást, jót tesz az emésztésnek – hogy csak párat említsünk. De vajon mi történik, ha mindennap juttatunk ebből az alapanyagból a szervezetünkbe? Laura Lane, egy egészségügyi kérdésekkel foglalkozó lap újságírója kipróbálta, mennyit ér a napi gyömbérshot. Különböző formákban fogyasztotta el a gyömbéres italt, de arra odafigyelt, hogy mindennap meglegyen legalább 26 000 milligramm.

A gyömbérből készült ital nagyon finom, ám nagyon csípős is
A gyömbérből készült ital nagyon finom, ám nagyon csípős isHandmadePictures / Getty Images Hungary

Sokáig nem vett észre különösebb hatást, ám aztán eljött a pillanat, amikor egész családját leterítette a lázzal járó köhögés. Neki is kaparni kezdett a torka, sőt, náthás is lett, ám ennél tovább nem haladt előre a betegség.

Két napig tartott az egész, és a harmadikon már teljesen egészségesnek érezte magát.

Persze nem lehet biztosra venni, hogy a gyömbérnek volt köszönhető, hogy ennyire enyhék maradtak a tünetei, és azok is ilyen rövid idő után elmúltak. Az azonban elég valószínű, hogy a gyömbérnek is szerepe volt ebben, hiszen ennek a növénynek bizonyítottan rengeteg a pozitív hatása szervezetünkre.

Már az ókorban is használták a gyömbért
Már az ókorban is használták a gyömbértegal / Getty Images Hungary

Emésztés, immunrendszer, cukorbetegség

A gyömbért már az ókorban is használták. Még egy i. e. 3000 körülre tehető kínai füvészkönyv is megemlíti mint fontos gyógyszer. Indiában főzésen kívül arra is használták, hogy vallásos szertartások előtt elvegyék a hagyma okozta rossz leheletet, nehogy megsértsék az isteneket. A görögök az ókorban kenyérrel együtt ették, és nagyra becsülték emésztést segítő tulajdonságai miatt, Afrikában pedig afrodiziákumként fogyasztották.

Napjainkban már rengeteg jó hatását ismerik. Gyomornyugtató és emésztést segítő tulajdonságai közismertek, ezért is szokták kismamáknak ajánlani, a reggeli rosszullét ellen, illetve tengeribetegségben szenvedőknek. Bizonyítottan csökkenti a puffadást, ellazítja a bélrendszer izmait, ennek köszönhetően a fogyásban is segíthet. Fertőzés okozta hasmenés vagy hasfájás esetén is érdemes lehet fogyasztani. Ahogy azt Laura Lane esete is bizonyítja, jótékony hatással van az immunrendszerre, csökkenti a lázat és a köhögést.

A leforrázott gyömbér levével inhalálni is érdemes, ez segít fellazítani az orr- és arcüregben felgyűlt váladékot.

Egyes vizsgálatok szerint bizonyos ráktípusok ellen is hatékony lehet. A Michigani Egyetem rákközpontjában egy kutatás során például azt találták, hogy az őrölt gyömbér sejthalált okozott a petefészek rákos sejtjeiben. Jótékony hatással van a szívre, hiszen csökkenti a koleszterinszintet, és megelőzi a vérrögképződést is. Nem bizonyított, ám egyes kutatások szerint gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságai is vannak, ezért a többi között menstruációs fájdalmakra is szokták ajánlani.

Aszpirinnel együtt inkább ne

Persze vannak olyan gyógyszerek vagy betegségek, amelyek mellett nem javasolt ezt a gyömbéres italt fogyasztani. Ilyen például a gyomorfekély vagy a reflux, amelynek tüneteit felerősítheti. Mivel a gyömbérnek enyhe véralvadásgátló hatása van, ezért annak sem jó ötlet mindennap gyömbérshotot innia, aki véralvadásgátlót vagy vérhígítót szed, illetve olyan gyógyszert, amelynek ilyen hatása is van, mint például az aszpirinnak. Az a biztos, ha konzultálunk orvosunkkal, mielőtt komolyabb gyömbérkúrába kezdenénk. Különösen igaz ez terhes nőkre, és azokra, akik vérnyomás-szabályozót szednek. A gyömbér ugyanis önmagában is rendelkezik vérnyomáscsökkentő hatással

Így tedd el a gyömbért

A legzsengébb gyömbért leszámítva a gumókat érdemes meghámozni. Ezt legegyszerűbben úgy lehet megoldani, ha a gumót pár percre vízbe áztatjuk, és egy kiskanállal vagy vajazókéssel lekaparjuk a héját. A lereszelt vagy leturmixolt gyömbért kis vízzel elkeverve, bezacskózva le lehet fagyasztani. Érdemes kilapítani, mert így egyszerűen le lehet majd törni belőle a kívánt mennyiséget. Aki sok indiai vagy kínai ételt készít, szuper alapanyaghoz juthat, ha a lereszelt gyömbért elkeveri azonos mennyiségű, szétnyomott fokhagymával és egy kis olívaolajjal, majd befőttesüvegbe tölti, és hűtőben tárolja. Ha teát akarsz vele elsősorban ízesíteni, mézzel is összekeverheted, és így teheted befőttesüvegben hűtőbe.
A meleget és a magas páratartalmat kedveli
A meleget és a magas páratartalmat kedvelisvehlik / Getty Images Hungary

Otthon is termeszthetjük

Ha szeretnénk, hogy mindig legyen kéznél ebből a csodaszerből, és még boltba se kelljen érte menni, otthon is megpróbálkozhatunk a termesztésével. Üzletben vásárolt gumóval is nekivághatunk, ebben az esetben arra kell figyelni, hogy friss, telt rizómákat (föld alá futó szár – ez a gyömbérgumó) válasszunk, amelyeken van szem, vagyis rügy. Érdemes őket egy éjszakára vízbe áztatni, mielőtt elültetjük őket. Tápanyagban gazdag, jó vízelvezető képességű földet válasszunk. A gyömbér azt szereti, ha nedves a földje, ám a pangó vizet nem bírja. Körülbelül 2 cm mélyre ültessük el a gumókat. A növény a meleget és a félárnyékot kedveli. A cserepeket érdemes lehet perforált műanyag zacskóval lefedni, hogy megfelelően magas legyen a páratartalom, ám ezt vegyük le, amikor megjelennek az első hajtások. Ezután permetezéssel biztosíthatjuk a megfelelő körülményeket.

Ha szívesen olvasnál még zöldségekről, amelyeknek rengeteg a jótékony hatása, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek