Ez az apró fehér virágú, jelentéktelennek tűnő növény, a tyúkhúr (Stellaria media) széles körben elterjedt az egész világon, és ősidők óta használják gyógyászati célokra. Nem a legerőteljesebb hatással rendelkező gyógynövény, de szinte bárhol megtalálható, és az étrendünkbe is jól beilleszthető. Zsenge leveleit salátákba, szendvicsekbe, zöldturmixokba tehetjük, és így kihasználhatjuk a mindennapok során is jótékony hatását. Arra mindenképp ügyeljünk, hogy csak tiszta környezetből gyűjtsük, utaktól távol, de a legjobb, ha a saját kertünkben hagyunk neki egy kis helyet. A népi gyógyászatban sebek kezelésére, hörghurutra, az epe és máj védelmére javasolják.
Vitaminok és ásványi anyagok forrása ez az egészséges gyom
A friss és érett levelek nagy arányban tartalmaznak C-vitamint, karotinoidokat és E-vitamint. A levelekben flavonoidok, esszenciális és nem esszenciális aminosavak is jelen vannak, mint például a lizin, ami immunerősítő, vírusellenes és csonterősítő hatású, vagy a prolin, ami öregedésgátló, védi a szív- és érrendszert és támogatja az immunrendszert. Olyan fontos ásványi anyagokat is találunk benne, mint a nikkel, cink, réz, nátrium, kobalt, magnézium, vas, mangán.
A népi megfigyelések mellett különböző részeinek farmakológiai értékelése is igazolta gyulladáscsökkentő, antioxidáns, antimikrobiális, fájdalomcsillapító, elhízás elleni, cukorbetegség-ellenes és szorongásoldó hatását.
Gyulladáscsökkentő és antibakteriális
Állatkísérletek igazolták gyulladáscsökkentő hatását, és a megfigyelések során az ödémát is csökkentette a kezelt területen. A népi gyógyászatban alkalmazzák borogatásként, sebgyógyításra, amire gyulladásgátló, de fertőtlenítő hatása is alkalmassá teszi. Vizsgálatok során kivonata jelentősen gátolta több baktériumtörzs, köztük az E. coli mikrobiális növekedését.
Köhögés csillapítására is alkalmas
Hörghurut esetén enyhíti a légutak gyulladását, és antibakteriális hatása miatt segít megszabadulni a kórokozóktól. A benne található szaponin nyákoldó hatású, ami szintén segíti a légutak tisztulását.
A májnak is jót tesz
Hagyományosan alkalmazzák máj tisztítására, amit magas antioxidáns-aktivitásának is köszönhet. Vizsgálatok során a nyers kivonat erős, 76%-os, illetve 79%-os szabadgyök-fogó aktivitást mutatott, aminek nagy szerepe volt a máj vegyszer okozta károsodásának csökkentésében, és regenerálódásának támogatásában.
Laborvizsgálatok szerint a hepatitis B fertőzéssel szemben is sikeresen alkalmazható a levele, megállítja a vírus szaporodását.
Parazitaellenes hatást mutat
A megfigyelések szerint az alkoholos kivonatok szignifikánsan gátolták a Leishmania paraziták növekedését, míg a gyógyszeres kezelés (glükantim) gyenge aktivitást mutatott velük szemben. A Leishmania ostoros egysejtű, melynek különböző fajaival való fertőzés bőrelváltozásokat, száj- és orrnyálkahártya-fekélyeket és olykor végzetes kimenetelű szervi szóródásokat okozhat, és lepkeszúnyogok terjesztik.
Segíthet alacsonyan tartani a vércukorszintet
Az tyúkhúr alkoholos levélkivonatának hatását vizsgálták magas vérzsírral és magas vércukorszinttel rendelkező diabéteszes egerekben. A kivonattal történő kezelés az éhgyomri vércukorszint és a májenzimek csökkenését idézte elő a vizsgált szervezetben a kontrollmodellhez képest. Emellett a vércukrot is elfogadható szinten tartotta.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés