Az egyik legjobb gyógynövény köhögésre
Az Európában és Ázsiában őshonos ökörfarkkórót, melynek molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus) nevű faja Magyarországon is előfordul, egy nagy, sárga virágokat hajtó réti növény, amit egyesek gaznak, mások pedig isten ajándékának tartanak.
Gyógynövényként több száz éve használják légúti megbetegedések enyhítésére.
Az ökörfarkkóró már az amerikai őslakosok eszköztárában is megtalálható volt, akik a köhögés csillapításán át a légzés segítésén keresztül a sebgyógyulásig sokféle gyógyászati célra alkalmazták. A manapság tea, kapszula, kivonat és olaj formájában is elérhető gyógynövény számodra is hasznos megoldás lehet a betegségek elleni küzdelemben. Mutatjuk, hogy miért.
1. Lazítja a váladékot
Az ökörfarkkóró akár köptetőként is használható, mivel kiüríti a nyálkát a légutakból, és megkönnyíti annak felköhögését. Ez azért is fontos, mert ha felhalmozódik, a nyálka nyákdugót képezve elzárhatja a légutakat,
ami akár a tüdő összeomlásához is vezethet.
2. Csillapítja a gyulladást
Ha tüdő- és torokproblémáid vannak, az ökörfarkkóró révén végre megkönnyebbülhetsz. Virágai és levele ugyanis egy olyan nyálkaanyagot tartalmaznak, amely filmréteggel vonja be a nyálkahártyát, ezáltal csökkentve a gyulladást.
Gyulladáscsökkentő hatása miatt az ökörfarkkórót tartalmazó krémek, olajok enyhülést hozhatnak a bőrsebek miatt jelentkező fájdalomra és irritációra is.
3. Védi a sejteket
Az ökörfarkkóró különféle antioxidánsokat, köztük C-vitamint és flavonoidokat tartalmaz, amelyek védik a sejteket a szabad gyökök által okozott károsodástól.
Egy kutatás kimutatta, hogy az ökörfarkkóró szárából készült alkoholos kivonat 85 százalékos hatékonysággal fejti ki ezt a hatást.
A gyógynövény antioxidáns tulajdonságainak további haszna, hogy fokozzák a szervezet természetes védekezőképességét.
4. Felveszi a harcot a kórokozókkal
Az ökörfarkkóró antiszeptikus hatású, ami azt jelenti, hogy megakadályozhatja a betegséget okozó baktériumok elszaporodását. Egy tanulmány szerint ez kiterjed a Staph és az E.coli baktériumokra, illetve hasznos lehet tüdőgyulladás esetén is.
Más kutatások alapján vírusellenes tulajdonságokkal is bír, ezért felgyorsíthatja a megfázás vagy az influenza leküzdését.
Az ökörfarkkóró lehetséges mellékhatásai
Ha közvetlenül érintkezik a nyálkahártyával vagy a bőrrel, az ökörfarkkóró irritációt okozhat. Hígított formában azonban általában nincs mellékhatása. Ha szeretnéd kipróbálni, csak arra kell figyelned, hogy megbízható, ellenőrzött forrásból szerezd be, és pontosan tartsd magad az adagolási útmutatóhoz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés