Ezeket a gyógynövényeket most kell begyűjtened, hogy télen segítsenek

GettyImages-559557833
Olvasási idő kb. 5 perc

A nyár nem csupán a zöldségek és a gyümölcsök betakarításának időszaka. A réten, az erdőben vagy az árokparton számos gyógynövény is megterem ilyenkor. A gyógyfüvekből készült teák jól behűtve a legnagyobb melegben is jótékony hatással bírnak, de érdemes ezekből a növényekből télre is elraktározni.

Hazánkban évek óta a kamilla a legnépszerűbb gyógynövény, habár rajta kívül számos gyógyhatású növény is begyűjthető akár még a nyár végéhez közeledve is. Mielőtt hozzálátnánk a betakarításhoz, nem árt tudni, hogy Magyarországon engedély nélkül állami erdészetek területén napi 2 kilogramm gyógynövény vagy erdei gyümölcs gyűjthető személyenként. Egyéb esetben, például nagyobb mennyiséghez vagy magánerdőben történő gyűjtéshez, engedélyt kell kérni a terület tulajdonosától. 

A vadon termők közül ezek az augusztusban begyűjthetők

Hazánkban mintegy 130 növényfaj gyűjthető, melyeknek 30-40 százaléka származik vadon termő állományból. A legnagyobb tömegben gyűjtött fajok és növényi részek a hársvirág, a csipkebogyó, a cickafarkfű, az aranyvesszőfű, a csalánlevél, a zsurlófű, a kamillavirág, a fehér ürömfű, az orbáncfű, a fehérmályva, a feketebodza, a fagyöngy és a vadgesztenye. A gyógynövények közül a legtöbbet a mustárból, a mákból, a konyhaköményből, a korianderből, az édesköményből, a csipkebogyóból, a szurokfűből, a máriatövisből, az ánizsból, a kaporból, a kamillából, a citromfűből, a mentából, a kakukkfűből, a levendulából és a borsfűből termesztik. 

Hazánkban a legismertebb gyógynövény évek óta a kamilla
Hazánkban a legismertebb gyógynövény évek óta a kamillaWestend61 / Getty Images Hungary

Az említett gyógynövények között van néhány, amely jó, ha helyet kap a családi házi patikában, akár gyógyításra, akár megelőzésre szeretnénk használni. A szemfülesebbek pedig a most termőkhöz akár egy kellemes kirándulás keretében ingyen is hozzájuthatnak.

Ezek a gyógynövények nyugtató hatásúak

A citromfű nyugtató hatással van az egész szervezetre, de az emésztésnek is kedvez. Emellett megszünteti a puffadást, illetve támogatja a máj méregtelenítő tevékenységét. Amellett, hogy izzasztó és görcsoldó, a télen jellemző betegségek tünetét is enyhíti, hiszen lázcsillapító, illetve hatékony a meghűlés és az influenza ellen is. Szabályozza a pajzsmirigy működését, ráadásul menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas. Segíti az ajakherpesz gyógyulását, továbbá csökkenti a kiújulás esélyét is.

A citromfű görcsoldó és nyugtató hatása menstruáció előtt és közben is nagy segítség lehet
A citromfű görcsoldó és nyugtató hatása menstruáció előtt és közben is nagy segítség lehetElena Fedorina / Getty Images Hungary

Az orbáncfű is nyugtató és altató hatású, illetve természetes immunerősítő gyógynövény. Hatásos depresszióval és fáradtsággal járó idegesség és szorongás esetén. Segíthet a nikotin- és alkoholfüggőség leküzdésében, valamint a vírusölő tulajdonsága miatt herpesznél, illetve hepatitisz B és C betegségeknél is ajánlott. Alkalmazható epehajtásra, görcsoldásra, víz- vagy nyákoldásra, de ismert emésztésjavító, savcsökkentő hatása is.

Ezeket szedd, ha görcsoldásra keresel gyógymódot

A cickafark virágából készült tea hatásáért elsősorban a hölgyek lesznek hálásak a menstruációs időszakban, miután ez a vadon termő növény elsősorban vérzés- és görcscsillapító hatásáról ismert. Nemcsak teaként alkalmazható, hanem fertőtlenítő fürdőként is ajánlott, továbbá jó szolgálatot tesz aranyérproblémáknál, és különféle nőgyógyászati gondoknál is mérsékelheti a tüneteket.

A cickafark augusztusban úton-útfélen megtalálható és begyűjthető
A cickafark augusztusban úton-útfélen megtalálható és begyűjthetőMantonature / Getty Images Hungary

Az epeműködést serkentő, illetve szélhajtó hatású borsmentát is most kell begyűjteniük azoknak, akik emésztési problémáikon szeretnének enyhíteni. A gyógynövény étvágyjavító, emésztést serkentő hatása évszázadok óta ismert, de jót tesz akkor is, ha valaki puffadással küzd. Gyakran alkalmazzák szájüregi, gyomor- és bélfertőtlenítőként is, illetve a cickafarkhoz hasonlóan enyhíti a menstruációs görcsöket.

Hideg teaként fogyasztva pedig csillapítja a hányingert, de teája izzasztó hatású, ezért jó szolgálatot tesz láz esetén is.

A teát gargalizálásra is használhatjuk légúti betegségek csillapítására. A borsmentából készült illóolaj fejfájás-csillapító, hatékonyan felveszi a küzdelmet a migrénnel és a szédüléssel szemben is.

A mezei katáng friss levele vértisztító hatású, de fogyasztható a virága és a gyökere is. Ez utóbbi áztatást követően főzhető és süthető is, de jellemzően megszárítva, gyógyteaként használják. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek