Néha egy-egy bevált családi recept vagy házi praktika csodákra képes. Így vagyunk mi férjem édesanyjának zsályaszörpjével és a vírusölő teakeverékével: mindkettő ott figyel a kamrapolcon, és szükség esetén – de akár előbb is – szorgalmasan kortyolgatjuk, előbbit inkább nyáron, utóbbit inkább ősszel és télen. Mindkettő bevált: a zsályaszörp a kislányom allergiás köhögését enyhítette, utóbbi pedig már nemegyszer segített a téli légúti betegségekből gyorsabban kilábalni.
A gyógyító zsálya
A zsályát (Salvia officinalis) már az ókori rómaiak is tisztelték jótékony hatásai miatt. Gyógyító hatására utal többek közt latin neve is, hiszen a salvia jelentése: „gyógyítani”. A rómaiak azt tartották, hogy ha elegendő mennyiséget fogyasztanak belőle, halhatatlanok lesznek. Ezt nem ígérhetjük, viszont kétségtelen, hogy a zsálya számtalan ásványi anyagot tartalmaz: magnéziumot, kalciumot, káliumot, cinket, szelént, valamint növényi antioxidánsokat, flavonoidokat.
Gyulladáscsökkentő, antibiotikus hatású gyógynövény, így kiválóan használható a téli hónapokban gyakori torokgyulladás és rekedtség ellen. De csersavtartalmának köszönhetően összehúzó és vérzéscsillapító hatással is rendelkezik, használhatjuk szájvízként, továbbá fertőtlenítő hatása miatt a szájüregben keletkező sebek kezelésére. A menopauza tüneteitől vagy fájdalmas menstruációtól szenvedőknek is jó szolgálatot tesz: gátolja az izzadást, így hőhullámok és éjszakai izzadás ellen is ajánlható, továbbá ösztrogénszerű hatóanyagai segíthetnek a változókori panaszok enyhítésében. Emellett serkenti az emésztést, ülőfürdőként használva pedig az aranyeres panaszokat enyhíti. Szoptató nőknek viszont nem ajánlott, mivel csökkenti a tejtermelést.
Szörp, zsályavirágból
A zsálya gyorsan növő, terebélyes bokor, amely, bár nálunk nem őshonos, igen jól érzi magát, így sok kertben dísznövény. (Fűszerként óvatosan kell bánni vele, hiszen nagyon intenzív az íze.) A megszárított zsályalevelekből főzhetünk teát, ebből naponta maximum 2-3 csészével fogyasszunk, tujontartalma miatt. Készíthetünk belőle szörpöt is – nemcsak a leveleiből, hanem akár a virágjából is.
Ehhez gyűjtsünk vegyszer- és szennyeződésmentes területről 2-3 jókora marék zsályavirágot. Forraljunk fel 3,5 liter vizet, adjunk hozzá 1 kg cukrot (vagy másféle édesítőszert), és ha nem idegenkedünk a tartósítószerektől, tegyünk hozzá nátrium-benzoátot vagy készen kapható szörptartósító szert. Hűtsük ki, vágjunk bele néhány citromkarikát, tegyük bele a virágokat (nem baj, ha néhányon a szára is rajtamarad), és három napig tegyük félre. Naponta egyszer-kétszer keverjük meg, majd palackozzuk. Ha nem akarunk tartósítószert beletenni, hűtőben tároljuk: egy-két hétig gond nélkül eláll.
Teakeverék gyógynövényekből
Télen nemcsak a zsálya, hanem egyéb gyógynövények leveleiből is immunerősítő, antibakteriális vagy „vírusölő” teát készíthetünk. Ehhez szedjünk bodzavirágot, mentát és cickafarkfüvet. A fekete bodza (Sambucus nigra) Magyarországon rengeteg helyen előfordul, de figyeljünk arra, nehogy a hófehér virágú gyalogbodzát szedjük le: ez mérgező; virágzatában pirosas szín jelenik meg, és az illata is kellemetlen. A virágokat nem szabad megmosni, ezért különösen fontos, hogy szennyeződésmentes helyről gyűjtsük be: kerüljük el a vasutak vagy forgalmas utak mellett növő bokrokat. Terítsük szét a bodzavirágokat, hogy minél hamarabb megszáradjanak. A bodza a népi gyógyászat jolly jokere: felső légúti hurutok ellen hatékony, izzasztó hatású, csillapítja a lázat, és segíti a váladék ürülését. Szabályozza a vérnyomást, átmossa a húgyutakat, és női bajok ellen is sikerrel alkalmazható. Segíti a vérkeringést, megakadályozza az érelmeszesedést, vizelethajtó és méregtelenítő hatású. A zsírok lebontásában is részt vesz, így fogyókúrázóknak is érdemes kortyolgatni a bodzateából.
A menta szintén sok kiskertben – vagy akár balkonládában – megtalálható. Ez a görcsoldó, antibakteriális gyógynövény kiválóan hűsít a nyári melegben, télen pedig csillapítja a meghűléses panaszokat. Enyhén izzasztó hatású, csökkenti a lázat, és a légutakat is tisztítja. A tea harmadik eleme, a közönséges cickafark (Achillea millefolium) talán kevésbé ismert teaként, pedig szárában, leveleiben és virágaiban számos értékes összetevő, illóolaj és ásványi anyag található. Gyógyászati célokra a fehér virágzatú cickafarkot használják. Antibakteriális, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő hatóanyagai és jellegzetes kámforos illata miatt kiváló kiegészítője teakeverékünknek, de görcsoldó hatása miatt például fájdalmas menstruáció esetén, akár ülőfürdőként is hatásos. Hasi fájdalmakra, puffadásra, emésztésjavításra is használják, és felfázás esetén is segít, emellett serkenti az epeváladék termelését.
A megszárított gyógyfüveket tehát keverjük össze: egy rész bodzavirágot, egy rész mentát és egy rész cickafarkfüvet. Télen pedig, ha támadnak a vírusok, egy csésze forró teához használjunk egy evőkanállal belőle: forró vízzel öntsük le, hagyjuk állni 15 percig, majd kortyolgassuk el. Napi 4-5 csészével igyunk belőle két napon át.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés